Aihe: Tallan paikka
1
Lancku
16.03.2016 18:09:06 (muokattu 17.03.2016 00:04:27)
Mulla on muutama kielisoitin, esim. irlantilainen bouzuki ja ven. balalaikka,
joissa kielitallat on "siirrettävää" mallia. ( = liikuteltavissa )
Onko sen tallan oikea paikka jotenkin laskettavissa esim. otelaudan perusteella,
so. onko siihen mitään laskentakaavaa, millä kohtaa se pitäisi olla?
Pirä musta kiinni, jotten mä revi rahojani!
oksatboys
17.03.2016 10:45:33
 
 
Talla siihen kohti missä intonaatio sattuu parhaiten kohdilleen. Yleensä vähän vinoon pitää laittaa että matalat kielet ovat pidempiä kuin korkeat.
Kamarunkkaus on kuin laittaisi rahaa pankkiin jonkun muun tilille.
Lancku
20.03.2016 10:03:56 (muokattu 20.03.2016 10:07:20)
mpekkanen: Kyllähän monesti balalaikoissa ja muissakin näkyy tuo kohta jossa se talla on yleensä ollut. Auringon valo on sitten jättänyt sen kohdan vaaleammaksi. Aina se ei kuitenkaan ole välttämättä ollut se oikea paikka.
Ohkaisimman kielen 12 nauha on tallaan nähden puolivälissä(tälloin talla on oikeassa kohdassa) ja jos tallan laittaa hieman vinoo(riippuu kyllä tallastakin), niin se pitäisi saada myös niin että paksuimpien kielienkohdalla hienovire toimii. Talla siis siten vinoon, että paksuimpien kielien pituus on hieman pidempi, kokeilemalla varmasti löytyy ja viritysmittari on hyvä apu.

 
Joo, kiitos vaan, näillä mennään. Hämärä muistikuva olikin, että kyllä siihen joku
perussääntö on -en vain muistanut minkälainen.. Tänx.
Pirä musta kiinni, jotten mä revi rahojani!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)