Jos kyseinen kampe on tällainen:
http://en.audiofanzine.com/solid-st … edias/pictures/a.play,m.583490.html ...niin voisit kokeilla nylkyttää kitarapiuhan plugilla (virrat pois päältä) noita Preamp Out- ja Power amp in- jakkeja. Siellä voi olla hapettumaa, jolloin laite voi kuvitella hetkittäin että efektiloopissa on jokin laite ja pätkii sen takia pääteasteelle menevää signaalia.
Toinen juttu on että painelet virrat päällä noita kaikkia kytkimiä vuorotellen (virtakytkintä lukuunottamatta), jos vaikka jossakin kytkimessä on hapettumaa ja laite yrittää kytkeä kahta tilaa päälle yhtä aikaa tms.
Aika äkkiä kyllä noilla tavoilla löytää missä kohtaa se vika on, jos on kyseessä tällainen helppo vika. Aukomista en suosittele jos ei sähköturvallisuuden perusteet ole kirkkaana mielessä. Vaikka tuo ei olekaan putkivahvistin, voi siitä silti saada hengenvaarallisen sähköiskun, jos ei tiedä mitä tekee.
Ja tietysti tosiaan jos ei pätki ilman kitarapiuhaa, niin vika lienee kitarapiuhassa, kitarassa tai jommassa kummassa inputtijakissa.
-iec
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...