Aihe: Etuasteista / interfaceista
1
Antti1
07.02.2016 16:18:50
Hyvän muunnoksen vaikutus soundiin ei pilaa lopputulosta millään lailla, itseasiassa vaikutus on parhaimmillaan todella olematon. Syötä koneelta sama signaali kahden eri tavalla kytketyn systeemin läpi, äänitä molemmat, tasaa äänenvoimakkuus, siirrä sampletarkasti kohdakkain ja pistä vastavaiheeseen. Siinäpähän sitten kuuluu mitä soundista jää pois, tai tulee lisää.
Blues
07.02.2016 16:50:37 (muokattu 07.02.2016 16:52:10)
Antti1: Hyvän muunnoksen vaikutus soundiin ei pilaa lopputulosta millään lailla, itseasiassa vaikutus on parhaimmillaan todella olematon. Syötä koneelta sama signaali kahden eri tavalla kytketyn systeemin läpi, äänitä molemmat, tasaa äänenvoimakkuus, siirrä sampletarkasti kohdakkain ja pistä vastavaiheeseen. Siinäpähän sitten kuuluu mitä soundista jää pois, tai tulee lisää.
 
Kiitos hyvästä vinkistä! :)
 
Täytyy alkaa testailemaan. Olis hienoa jos nuo saisi toimimaan yhdessä niin olisi sitten pari erilaista etuastetta käytettävissä.
Hyvä siitä tulee, kun sen maalaa!
Krice
07.02.2016 20:33:56 (muokattu 07.02.2016 20:35:11)
 
 
Ei millään pahalla, mutta kyllä tuo on itse aiheutettu "ongelma". Ideana on se, että koneessa on yksi interface ja mahdolliset etuasteet menee siihen line-piuhojen kautta analogisena (tai digitaalisena jos on suora yhteys ilman a/d-konversiota). Eli apogee metsään ja tilalle erillinen etuaste mikille tms.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)