Aihe: Saturday Night Livestä Suomi-versio
1 2 3 4 5 6 7 8
jra
02.02.2016 03:33:42 (muokattu 02.02.2016 03:44:45)
varpio: Uskon että tämä on alusta lähtien aivan vitun tuhoon tuomittu yritelmä. Onko Suomessa yhtäkään edes etäisesti niin hauskaa henkilöä kuin esimerkiksi Will Ferrell? Kyllä ei ole.
 
Timo Koivusalo. Pekko Aikamiespojan jälkeen jos olisi siirtynyt tekemään pesäpallokomedioita, niin olisi ollut varmasti ratkiriemukasta. Tuhlaa lahjojaan kansallispönötyksiä ja lasten viihdettä ohjaamalla.
 
Minkä vitun takia pitää edes yrittää tällaista häpeällistä paskaa kun kuitenkin tulee vaan sanomista?
 
Olisko syynä se, että näistä Putouksista, Patouksita, Kingeistä ja Kungeista, ei saatu tarpeeksi virtaamaan rahaa pois maasta, kun olivat ainakin osin kait (ei oikeasti hajuakaan) kotimaisia formaatteja? Tuli idea, että kun muutenkin myydään kaikki kansallisesti strategisesti elintärkeät toiminnot kansainvälisille sijoittajille: tv-antenniverkko, sähköverkot ja Aku Hirviniemen huumori, niin miksi ei tällä keinolla käännettäisiin raha virtaamaan sinne missä sen päälle ymmärretään.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
juuso a
02.02.2016 11:32:00
 
 
jra: Olisko syynä se, että näistä Putouksista, Patouksita, Kingeistä ja Kungeista, ei saatu tarpeeksi virtaamaan rahaa pois maasta, kun olivat ainakin osin kait (ei oikeasti hajuakaan) kotimaisia formaatteja? Tuli idea, että kun muutenkin myydään kaikki kansallisesti strategisesti elintärkeät toiminnot kansainvälisille sijoittajille: tv-antenniverkko, sähköverkot ja Aku Hirviniemen huumori, niin miksi ei tällä keinolla käännettäisiin raha virtaamaan sinne missä sen päälle ymmärretään.
 
Perhana miten hyvä pointti. En olekaan tullut ajatelleeksi asiaa tältä kantilta.
 
Onhan Akukin ihan hauska tyyppi, mutta ei täällä ole ketään Dana Carveyn, Phil Hartmanin, Will Ferrellin tai edes Adam Sandlerin tyylisiä kavereita. Tai no, Aku taitaa olla melko lähellä tota Sandleria.:P Kumminkaan ei ketään sen koko luokan jengiä, jotka eivät olisi ammattinäyttelijöitä. Eikä ilmeisesti riskeeratakaan haluta, joten pistetään sitten ne kaikki samat aina joka paikkaan.
 
Aika moni noista jenkki-SNL:n tyypeistä oli/on alunperin jotain stand-up-koomikoita, komediasarjojen käsikirjoittajia tai muuten vaan jonkin sortin koomikoita. Täällä on toi stand-up-kulttuurikin vielä sen verran nuori, eikä taida olla hirveästi sinnekään puolelle tunkua. Taitaapi puuttua aines sellaiseen, että voisi kattaa pöydän kokonaan uusiksi.
jra
02.02.2016 11:55:37
Onhan meillä kuitenkin Maailman hauskin mies.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Lunnu
02.02.2016 12:11:32
Taisin radiosta kuulla mainoksen tästä...sanottiinkohan siinä että hostina toimii Renny Harlin ja artistivieraana JVG...
Kuulostaa joltain Pahkasian artikkelilta...
Nostalgy is not what it used to be
Vessajono
02.02.2016 22:17:26
jra: Onhan meillä kuitenkin internetin hauskin mies.
LamaAjanElvis: homochatin pitäisi olla edelleen homochat mutta ilman sanaa homo ja chat, mutta lisättynä homoyhteisön hyväksymänä sanat homo ja chat
reaper666
02.02.2016 23:41:53
Tuleekohan tästäkin sarjasta sellaisia klassikoita kuin vaikkapa Blues Brothers taikka Waynes World? Toivottavasti saavat edes Springsteenin ja Neil Youngin esiintymään.
 
Äääääääääähhhhh. Mä oon oikeesti aika pessimistinen tän suhteen.. Mikseivät vaan tehneet jollain uudella nimellä tätä? Varmaan maksavat amerikkaan kalliita lisenssimaksuja.
 
Alkaispa Joonas Hytönen Show uusiks mut nyt sen nimi olis Jimmy Kimmel.
Bonham
06.02.2016 20:59:40
Sillai. Suomalainen osaaminen tehdä näitä TV-tuotantoja on kovaa luokkaa. Näyttelijät ja bändit hyviä ammattilaisia. Miten se loputulos on tällasta yhdentekevää paskaa? Ainoa idea on tehdä typerää uusiotuotantoa olemassaolevista toisista ohjelmista... todella luovaa! Toki mainoskatkoja olisi voinut olla hieman enemmän, että nauruhermot olisi saaneet lepoa... voi voi sentään taas! Tuli katsottua kaksi kertaa saman tien.
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
Funkånaut
06.02.2016 21:01:20
 
 
Onkohan tämä Suomi-versio suunnattu samalle asiakassegmentille ku suomi-porno?
En sitten viitsinyt lyhyen nautinnon takia alkaa kärsimään pallomahasta - vähän sama kuin ilman kumia banemisenkin kanssa, heh. - DM
Jormaz
06.02.2016 21:04:33
Olihan tää nyt aika saatanan väsynyt yritys.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
varpio
06.02.2016 21:05:59
Joopa joo.
mrk
06.02.2016 21:12:35 (muokattu 06.02.2016 21:12:46)
Puoli tuntia mainoksia, muutama vitsi väliin ja sitten se jo loppuikin.
"Short On Long Term Goals"
DM
06.02.2016 21:18:28
Juum, olivat sentään jättäneet tuntiin tämän hassuttelun. Todella väsynyttä settiä. Nallelle tosin naurahdin. Pamelan murre suomilovessa oli myös melkoinen suoritus.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
dixi19
06.02.2016 21:40:54
 
 
DM: Pamelan murre suomilovessa oli myös melkoinen suoritus.
 
Pamela on oikeastikin kotoisin Joensuusta.
anomus.com
DM
06.02.2016 21:56:03
dixi19: Pamela on oikeastikin kotoisin Joensuusta.
 
Silläpä. Nyt meni vähän perseelleen vaan.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
dixi19
06.02.2016 22:05:36
 
 
DM: Silläpä. Nyt meni vähän perseelleen vaan.
 
En kieltämättä kauhean tarkalla silmällä tai korvalla seurannut, mutta itselle siitä jäi ihan uskottava perusjoensuulaisen soundi, ellei sitten tavoitteena ollut tehdä jotain tosi korostettua karjalaista stereotypiaa murteesta.
anomus.com
DM
06.02.2016 22:11:13
dixi19: En kieltämättä kauhean tarkalla silmällä tai korvalla seurannut, mutta itselle siitä jäi ihan uskottava perusjoensuulaisen soundi, ellei sitten tavoitteena ollut tehdä jotain tosi korostettua karjalaista stereotypiaa murteesta.
 
Lähinnä ärsytti, että siitä puuttui se ns. joensuulainen painotus sanoista ja välillä oltiin enemmän Etelä-Karjalan puolella jo. Saattoi vaikuttaa asiaan, että koko sketsikin ärsytti.:)
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
Lautuma
07.02.2016 00:00:27
Leuat meni lukkoon tokan mainoskatkon kohdalla. Ei nauramisesta vaan haukottelusta. Hammaslääkärissäkin pistävät aina purublockin, koska leukoja on hankala saada kohdilleen. Nyt olisi pitänyt olla purublock kotisohvalla. Purublock puree niin seminaarissa kuin anopin luona käydessä. Ei enää hankalia haukotuksia kesken seksin. Purublock pitää leuat oikeilla etäisyyksillä toisistaan. Purublock, koska leukasi ovat sinulle tärkeät.
I'm sorry to differ with you sir, but you are the caretaker. You've always been the caretaker. I should know sir - I've always been here.
HaloOfFlies
07.02.2016 00:08:11
 
 
Eiköhän se olisi Maikkarin jo korkea aika lopettaa näiden "viihdeohjelmien" tekeminen. Ei tuosta mitään tule.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
ukko idänmies
07.02.2016 00:12:37 (muokattu 07.02.2016 00:15:05)
HaloOfFlies: Eiköhän se olisi Maikkarin jo korkea aika lopettaa näiden "viihdeohjelmien" tekeminen. Ei tuosta mitään tule.
 
Nimenomaan. Ja Ylen toimintojen karsimisen sijaan, voisi joskus kääntää katsetta vähän muualle, ja tarkastella minkälaista paskaa näillä kaupallisilla kanavilla suolletaan. En ole itse esimerkiksi pystynyt katsomaan Maikkarin leikkiuutisia enää 20 vuoteen. Pitäsikö Yle saada vielä tähän samaan joukkoon suoltamaan samaa schaibulaa?
Ei elämästä enää edes juovu.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)