Aihe: Uudet Pro-tason rummut, missä mennään Yamaha & comp?
1 2 3
hollmi-5
13.12.2015 23:59:17
Suomessa ei missään pääse testaamaan useampia laatumerkkejä yhtä aikaa. Yksi tapa on ostaa settejä käytettyinä, vaihtaa toiseen ja kolmanteen... Sitten ne omat mieltymykset alkaa muodostua ja itselleen sopiva setti löytyy.
 
Aika moni sen "elämänsä" setin kuitenkin laittaa kiertoon. Näin poikasena unta Sonorin Signaturesta. Sitten kun sellaisen setin hommasi, ei sitä paljoa tule soitettua (treeniksellä joskus ja yksi keikka). Onhan kuitenkin yksi unelma toteutunut.
Soundit, piuhat ja kajarit.
Kimd
13.12.2015 23:59:33
janneto: DW:n jazz series kannattaa testata jos haluat vintagefiilistä nykyajan mukavuuksilla. Soi ihanasti eri vireissä.
 
Näinhän se on. Yhden parhaimman kuuloset rummut mitä olen itse testannut
Harrastelija harrastelija rumpali
iekku84
14.12.2015 20:13:47
hollmi-5: Suomessa ei missään pääse testaamaan useampia laatumerkkejä yhtä aikaa. Yksi tapa on ostaa settejä käytettyinä, vaihtaa toiseen ja kolmanteen... Sitten ne omat mieltymykset alkaa muodostua ja itselleen sopiva setti löytyy.
 
Aika moni sen "elämänsä" setin kuitenkin laittaa kiertoon. Näin poikasena unta Sonorin Signaturesta. Sitten kun sellaisen setin hommasi, ei sitä paljoa tule soitettua (treeniksellä joskus ja yksi keikka). Onhan kuitenkin yksi unelma toteutunut.

 
Näin se muuten menee..
On miullakin settejä ollut ja mennyt. Nyt hommasin peacet ihan vaihtelu mielessä ja treeniksen kosteuspulman vuoksi. Peacet oli enemmän kuin hyvät.
Unelma settejä tulee sitämukaa kun yhden tyhjiön saa täytettyä. Nyt elän unelmaa joss basarina on 18" basari. Yritän kuitenkin säilyttää jo kerran uutena ostamani yamaha rc.t, sitten ne myynéenä ja taas ne on miulla!
 
Kiina osastoa en kannata, mut hyviä rumpuja sieltäkin tulee.. mut jotenkin voiton maksimointi ajatuksena ällöttää sijoittajissa. Eikö vähempi riittäisi? No ei.
Yamaha Recording Custom ja Paiste signature on yhdessä kiva setti!
Bacchus
15.12.2015 15:13:35
flirtti: Okei, ymmärrän. Jos sattuu olemaan se hiukan vanhempi koivusetti Sonorilta, niin eipä ihme.
 
Juu, Designer-sarjaa juurikin koivurungoilla. Se on meikäläiselle se kaikista rakkain setti, monia on ollut mutta tämä on jäänyt. Suomalaista koivua kaikkien puheiden mukaan nämäkin, joten jotain yhteistäkin löytyy Kumuihin. Vaikka Sonorit sellaista saksalaista Panzer-taidesuuntausta edustavatkin;)
 
Jos Kumut alkavat polttelemaan niin ole ihmeessä yhteyksissä. Vaihtoehtoja tosiaan on paljon ja iso osa hauskuutta on juurikin vertaileminen ja fiilisteleminen. Olen hollmin kanssa samoilla linjoilla siinä, että käytetyn kattauksen ehdoton vahvuus on jälleenmyyntiarvo; jos setti ei miellytäkään, hyvin todennäköisesti siitä saa omansa pois. Uusissa tällainen testaileminen tulee kalliin puoleiseksi.
When the Going Gets Weird, the Weird Turn Pro
Kimd
04.01.2016 10:10:52
Pitäisi olla sellainen iso tila joksikin päiväksi mihin rumpalit voisi kaikki tuoda omia settejään ja pääsisi kokeilemaan eri merkkejä. Gretschejä en ole itse päässyt testaamaan, paitsi halpiksia jotka nekin olivat yllättävän hyviä
Harrastelija harrastelija rumpali
Bullitt
04.01.2016 12:59:21
Kimd: Pitäisi olla sellainen iso tila joksikin päiväksi mihin rumpalit voisi kaikki tuoda omia settejään ja pääsisi kokeilemaan eri merkkejä. Gretschejä en ole itse päässyt testaamaan, paitsi halpiksia jotka nekin olivat yllättävän hyviä
 
Tuo olisi kyllä kiehtova idea. Ihan liian harvoin pääsee mitään rumpuja testaamaan ja vaikka unohtaisi vireiden, kalvojen ja kapuloiden tuomat erot, hankaloittaa viimeistään jokaisen rumputilan erilainen akustiikka kovin objektiivista vertailua omalla kohdallani. Tuollainen yhtenäinen iso tila, jossa olisi läjittäin rumpuja poistaisi ainakin yhden muuttujan kuviosta. Toki meteli voisi olla sitä luokkaa jos lauma kannuttajia kopistelee yhtäaikaa samassa tilassa, että voisi taas arviointi vaikeutua :D.
heinoha
04.01.2016 13:13:56
Bullitt: Tuo olisi kyllä kiehtova idea. Ihan liian harvoin pääsee mitään rumpuja testaamaan ja vaikka unohtaisi vireiden, kalvojen ja kapuloiden tuomat erot, hankaloittaa viimeistään jokaisen rumputilan erilainen akustiikka kovin objektiivista vertailua omalla kohdallani. Tuollainen yhtenäinen iso tila, jossa olisi läjittäin rumpuja poistaisi ainakin yhden muuttujan kuviosta. Toki meteli voisi olla sitä luokkaa jos lauma kannuttajia kopistelee yhtäaikaa samassa tilassa, että voisi taas arviointi vaikeutua :D.
 
Ei muuta kuin lentolippu NAMM 2016 messuille , vielä kerkee , siellä sitä tavaraa riittää , mutta voipa tulla valinnan vaikeus..:D
Aekuinen Naenen
04.01.2016 22:24:29
Simbe: Otsikko kuvaa oikein hyvin omat pohdinnat. Välillä kun sattuu huonon vireen päivä tekisi mieli päivittää pyöreäviisteistä koivusettiä moderniin teräväviisteiseen vaahterasettiin, joka olisi vimpan päälle hifi-soundinen.
...
Olenkin aina saanut kaasutuksen sammumaan kysymällä:
"Onko tämä "THE setti", että voisi luopua kaikista Yamahoista ja niiden viemästä varastotilasta?"
-ja vastaus on aina ollut: Ei.
...
Otsikkoon palatakseni...
Valmistusmaan vaihtaminen kustannusten perässä tai mistään muustakaan syystä on niinkin konservatiivisella ja perinteitä kunnioittavalla alalla kuin rummuttelu kovin lyhytnäköistä. Yamaha repsikat facebookissa on vielä näemmä ottanu kunnolla kuumaa ihmisten epäilystä uuden tehtaan laadusta. Tuollainen saa mulla karvat pystyyn.

 
Entäpä jos ostat toisen setillisen ysitonnisia, esimerkiksi huonokuntoisia irtorumpuina? Ajatat Kumulla vaan uudet 45 asteen viisteet ja saat saundiltaan hifimmät pöntöt varustettuna jammun omalla eli parhaalla hw:llä ja tarvittaessa omalla viimeistelyillä? Itse tein juurikin näin.
jazzmies
04.01.2016 23:00:35
flirtti: Ajattelin että Yamaha olisi varma nimi, laatua Japanista. Toisin ilmeni; tuotanto kiinassa ja sehän ei käy, no f.. way. Näinkö on päässyt jammulle käymään?!
 
Sekä Absolute Hybrid Maplet että Live Customit ovat loistavaäänisiä rumpuja. PHX:iä ei varsinaisesti ole hypetetty, mutta ne ovat ihan järkyttävän hyvä-ääniset rummut. Taas tuli eilen studiolla koettua.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
Simbe
05.01.2016 00:53:05
Aekuinen Naenen: Entäpä jos ostat toisen setillisen ysitonnisia, esimerkiksi huonokuntoisia irtorumpuina? Ajatat Kumulla vaan uudet 45 asteen viisteet ja saat saundiltaan hifimmät pöntöt varustettuna jammun omalla eli parhaalla hw:llä ja tarvittaessa omalla viimeistelyillä? Itse tein juurikin näin.
 
Onhan se käynyt mielessä viisteitä käydä vähän teroituttamassa, ainakin siitä asti kun luin Mike Bordinin customoineen vanhaa 9000 settiään uusilla viisteillä "saadakseen soundin ulos isokokoisista etutomeistaan nopeammin" ts. syttymään herkemmin. Toisaalta näissä on oma viehätyksensä juuri nuo pienet erot viisteissä ja runkojen kerroslukumäärässä verrattuna modernimpiin ysitonnisiin. Pitäisi varmaan hankkia se ruoskakuntoinen setti, mihin kokeilla.
 
Sen uutena ostettavan pro-setin tomikoon valinta olis myös vähintään puolen vuoden pohdinnan paikka, nyt on ollut helppoa vaihtaa tomisatsia fiiliksen mukaan. Pääasiassa olen vaihtanut 8+10+14 single ply kirkaskalvosetin ja coated 12+14 mopoilun välillä sekä dempatun 20" ja avoimen 18" basarin välillä. Välillä tekee mieli kunnon liharuokaa 14" etutomin ja 26" basarin kanssa.
 
Basarina 22" olisi varmaan sopiva lähtökohta moneen menoon, vaan mikä syvyys? 14" all-arounderi vai vähän tykimpi viemäriputki? Entäpä sitten tomivalikoima? kauhean tylsä olisi sellainen tasavälinen 10+12+14+16 setti, mikä kaikilla on. Jopa 12+13+16" olisi parempi yhdistelmä, koska silloin saisi sen 12" viritettyä vähän kimakampaan vireeseen kuin muut, mikä on mun korvaan monesti se oikea vire.
Onko sinulla Yamaha rummut? Käy täällä.
Simbe
05.01.2016 01:28:44 (muokattu 05.01.2016 01:30:38)
Simbe: Onhan se käynyt mielessä viisteitä käydä vähän teroituttamassa, ainakin siitä asti kun luin Mike Bordinin customoineen vanhaa 9000 settiään uusilla viisteillä "saadakseen soundin ulos isokokoisista etutomeistaan nopeammin" ts. syttymään herkemmin. Toisaalta näissä on oma viehätyksensä juuri nuo pienet erot viisteissä ja runkojen kerroslukumäärässä verrattuna modernimpiin ysitonnisiin. Pitäisi varmaan hankkia se ruoskakuntoinen setti, mihin kokeilla.
 
Sen uutena ostettavan pro-setin tomikoon valinta olis myös vähintään puolen vuoden pohdinnan paikka, nyt on ollut helppoa vaihtaa tomisatsia fiiliksen mukaan. Pääasiassa olen vaihtanut 8+10+14 single ply kirkaskalvosetin ja coated 12+14 mopoilun välillä sekä dempatun 20" ja avoimen 18" basarin välillä. Välillä tekee mieli kunnon liharuokaa 14" etutomin ja 26" basarin kanssa.
 
Basarina 22" olisi varmaan sopiva lähtökohta moneen menoon, vaan mikä syvyys? 14" all-arounderi vai vähän tykimpi viemäriputki? Entäpä sitten tomivalikoima? kauhean tylsä olisi sellainen tasavälinen 10+12+14+16 setti, mikä kaikilla on. Jopa 12+13+16" olisi parempi yhdistelmä, koska silloin saisi sen 12" viritettyä vähän kimakampaan vireeseen kuin muut, mikä on mun korvaan monesti se oikea vire.

 
e: täytyy vähän korjata kommentteja noista Absolute Hybrid Maplen väreistä, onhan toi Gold Sparkle ihan hieno. Ku olis vielä joku broken glass väri tai WMP saatavilla lakkapintaisena. Soundi tuntuis tonkin videon perusteella olevan vähintäänkin ok.
https://www.youtube.com/watch?v=PhKcgAIKAPc
 
e2: katopa, poista kirjoitus -nappi on poistettu käytöstä. No löytyi tää edit-nappula sentään vielä.
Onko sinulla Yamaha rummut? Käy täällä.
Velli
05.01.2016 03:11:05
Simbe:
e2: katopa, poista kirjoitus -nappi on poistettu käytöstä.

 
Ei kai tuollaista ole koskaan ollutkaan? Ettet vain sekoita facebookiin?
rockid
02.02.2016 09:37:17
jazzmies: Sekä Absolute Hybrid Maplet että Live Customit ovat loistavaäänisiä rumpuja. PHX:iä ei varsinaisesti ole hypetetty, mutta ne ovat ihan järkyttävän hyvä-ääniset rummut. Taas tuli eilen studiolla koettua.
 
Allekirjoitan. Taattua Yamaha laatua!
Mikael
05.02.2016 10:28:54 (muokattu 05.02.2016 10:29:09)
 
 
En tiiä mikä on nykyinen konsensuksen tila Ludareiden suheteen, kun niitä ei oo täällä mainittu. Mutta nyt kun oon vähän aikaa totutellut ja löytänyt sopivat kalvot, niin uudet Classic Maplet tuntuu kyllä erittäin kivoilta.
Fuzz is Clean! https://soundcloud.com/skipzoneband
hollmi-5
05.02.2016 11:42:09
Mikael: En tiiä mikä on nykyinen konsensuksen tila Ludareiden suheteen, kun niitä ei oo täällä mainittu. Mutta nyt kun oon vähän aikaa totutellut ja löytänyt sopivat kalvot, niin uudet Classic Maplet tuntuu kyllä erittäin kivoilta.
 
Itse olen pitkään liehuttanut Ludwigin puolesta. On uutta ja on vanhaa, mutta aina toimii. Ludwigilla on monta sarjaa, mutta onneksi myös vanhaa kunnon muotokieltä ja soundit toimii.
Soundit, piuhat ja kajarit.
markkuliini
05.02.2016 12:31:05
 
 
Velli: Ei kai tuollaista ole koskaan ollutkaan? Ettet vain sekoita facebookiin?
 
Muistaakseni oli sellainen täällä.
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
Velli
05.02.2016 13:37:04
markkuliini: Muistaakseni oli sellainen täällä.
 
Ok, tämä on mennyt itseltäni kokonaan ohi. Harmi, olisin voinut pari nerokasta kommenttia itseltäni aikoinaan poistaa ;).
jazzmies
05.02.2016 13:40:01
Velli: Ok, tämä on mennyt itseltäni kokonaan ohi. Harmi, olisin voinut pari nerokasta kommenttia itseltäni aikoinaan poistaa ;).
 
En muista koskaan nähneeni moista nappia. Ehkä 2004 oli, kun tulin tänne, mutta silloin(kaan) en ole noteerannut moista.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
Kefiiri
05.02.2016 14:12:04
Kymmeneen vuoteen ei ainakaan ole ollut moista nappia, käyttöä olisi hyvinkin ollut.
En ole musiikin asiantuntija.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)