Aihe: Äänikortin vaikutus
1
Kultasormi
01.06.2004 22:51:58
Tällainen on mietityttänyt pidemmän aikaa noita äänityksen alkeita opetellessani, että kuinka paljon todellisuudessa äänikortin "hyvyydellä" on vaikutusta soundin lopputulokseen. Kyseessä on siis tapaus, jossa mikit viedään mikserin kautta koneeseen, joten äänikortin esivahvistimista ei nyt ole kyse, vaan siitä linjatasoisen singnaalin käsittelemisestä. Ja vertailukohtina olis emolle integroidut äänikortit ja n. 400-600 euron moniraitaäänikortit. Kiitos jo etukäteen!
jiipeep
01.06.2004 23:25:18
 
 
Äänikortissa muuntuu tällöin ääni analogisesta digitaaliseksi elikkä tapahtuu AD-muunnos. Halvoissa korteissa AD/DA muuntimet ei kummoisia ole.
HK
02.06.2004 09:12:39
Emolevyille integroiduissa äänipiireissä on yleensä ongelmana myös erinäisten häiriöäänien läpipääsy muista koneen komponenteista. Esimerkiksi sirinää hiirtä liikuttaessa tai vaikkapa surinaa kovalevyn tai cd-rom aseman lukiessa/kirjoittaessa. Myös taustakohina tuppaa olemaan häiritsevän kova.
 
Kannattaa kokeilla nauhoittaa useampi raita johonkin moniraitaohjelmaan ja kuunnella miten kaikki pienet sirinät ja kohinat kumuloituvat sitämukaa häiritsevämmiksi mitä useampi raita soi kerralla.
 
Jo ihan perusmallisissa erillisissä äänikorteissa häiriösuojaukseen on yleensä kiinnitetty enemmän huomiota.
Peltikorva puupäässä.
KeljuK
08.06.2004 00:38:45
Halvoissa korteissa vikaa löytyy yleensä sitä enemmän mitä heikompi signaali. Eli korttia kun käytetään etuasteena, niin sitten alkaa suhinat.
Kun pitäytyy tietämästä mitä voisi luulla saavansa, ei pety.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)