Aihe: Edelleen tuotannossa olevat analogiset transistori vahvistimet??
1 2 3 4
Dropped C
30.10.2015 16:59:42 (muokattu 30.10.2015 17:00:04)
Ja sit on esim. tällästä (tosin hybridiä) tarjolla.
 
http://uk.matrixamplification.com/guitar-amps/vb800.html
GiovanniDiRondo
30.10.2015 19:22:35
 
 
Dropped C: Ja sit on esim. tällästä (tosin hybridiä) tarjolla.
 
http://uk.matrixamplification.com/guitar-amps/vb800.html

 
Hybridi olis kanssa hyvä, mutta toisin päin, eli trankkuetusella. Eipä noitakaan liiemmälti ole. Music Man ja VOX lähinnä.
hallu
30.10.2015 19:58:56
No nythän Rolandilta tuli bluescube joka on analoginen transistorivahvistin ja vieläpä saanut aika mairittelevia arvioita osakseen. Näitähän alkaa ilmaantua eli olisiko trankkuvahvareissa jonkinlainen renesanssi alkamassa? hieno homma joka tapauksessa.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
GiovanniDiRondo
30.10.2015 20:30:12
 
 
Onhan noita boutique merkkejäkin näemmä. Pritchard ja Quilter löytyi Googlesta.
Åboensis
30.10.2015 21:32:20
 
 
Jazzarithan nuita käyttää, hakusessa heilllä kun on usein iso, puhdas soundi ilman turhaa säröä ja muuta häröä ;D. Sieltä puolelta ainakin sellaiset merkit kuin Benedetto, Henriksen ja Jazzkat tulevat oikopäätä mieleen, niitä ei vissiin vielä oltu mainittu?
"I dont know who they think they are, smashing a perfectly good guitar" - John Hiatt -
Laulava Kylätohtori
30.10.2015 22:09:29
hallu: No nythän Rolandilta tuli bluescube joka on analoginen transistorivahvistin ja vieläpä saanut aika mairittelevia arvioita osakseen. Näitähän alkaa ilmaantua eli olisiko trankkuvahvareissa jonkinlainen renesanssi alkamassa? hieno homma joka tapauksessa.
 
En tiedä renessanssista, mutta onhan se (kun sitä tarkemmin ajattelee) vähän hassua, että vielä nykyään 'parhaat' vahvistimet käyttävät putkitekniikka, joka noin muuten on haudattu jo vuosikymmeniä sitten. Mutta minkäs teet, jos niillä pääsee parhaiten maaliin.
 
No, maku, musti, munat, subjektiivisuus, käyttötarkoitus, jne. blaa blaa blaa, mutta ymmärtänette, mitä tarkoitan....
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
VIPMetal
30.10.2015 22:40:23
 
 
Laulava Kylätohtori: En tiedä renessanssista, mutta onhan se (kun sitä tarkemmin ajattelee) vähän hassua, että vielä nykyään 'parhaat' vahvistimet käyttävät putkitekniikka, joka noin muuten on haudattu jo vuosikymmeniä sitten. Mutta minkäs teet, jos niillä pääsee parhaiten maaliin.
 
No, maku, musti, munat, subjektiivisuus, käyttötarkoitus, jne. blaa blaa blaa, mutta ymmärtänette, mitä tarkoitan....

 
Totta. Sitä soundia ja fiilistä kai ei ole saatu nykytekniikalla ihan aikaiseksi.
"Heroes don't ask why, Soldiers in a straight line"
hallu
31.10.2015 00:06:09
VIPMetal: Totta. Sitä soundia ja fiilistä kai ei ole saatu nykytekniikalla ihan aikaiseksi.
 
Tämä on muuten mielenkiintoinen huomio. Minä itse pidän soundia ja fiilistä enemmän soittajan ominaisuutena kuin vahvistimen ominaisuutena, niin onko siinä silloin lopultakin kyse soittajan eläytymiskyvystä? tarkoitan, että miten vahvistin tulostaa soittajansa soundin, vaikuttaa väistämättä siihen soittofiilikseen ja lopulta siis siihen soundiin. Jos siis vahvistin vaatii soittajalta kompensointia kuulostaakseen itseltään, niin soittofiiliskään ei silloin ole kovin hyvä ja vastaavasti vahvistin joka tulostaa soittajansa soundin pakottamatta, niin soittofiilis on hyvä ja vapautunut. Soundi itsessäänhän on soittotilakohtainen, päiväkohtainen, kuunvaihekohtainen, kuuntelijakohtainen, ..... siis hemmetin kompleksinen juttu jota oikeastaan ei voi edes lähestyä muuten kuin fiilispohjalta.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
Laulava Kylätohtori
31.10.2015 09:06:01
hallu: Tämä on muuten mielenkiintoinen huomio. Minä itse pidän soundia ja fiilistä enemmän soittajan ominaisuutena kuin vahvistimen ominaisuutena, niin onko siinä silloin lopultakin kyse soittajan eläytymiskyvystä? tarkoitan, että miten vahvistin tulostaa soittajansa soundin, vaikuttaa väistämättä siihen soittofiilikseen ja lopulta siis siihen soundiin. Jos siis vahvistin vaatii soittajalta kompensointia kuulostaakseen itseltään, niin soittofiiliskään ei silloin ole kovin hyvä ja vastaavasti vahvistin joka tulostaa soittajansa soundin pakottamatta, niin soittofiilis on hyvä ja vapautunut. Soundi itsessäänhän on soittotilakohtainen, päiväkohtainen, kuunvaihekohtainen, kuuntelijakohtainen, ..... siis hemmetin kompleksinen juttu jota oikeastaan ei voi edes lähestyä muuten kuin fiilispohjalta.
 
Tässä tullaan nyt siihen "soundi lähtee sormista"-keskusteluun...
 
Mutta tässä kait tarkoitettiin fiiliksellä juuri sitä, miten vahvari reagoi soittoon jne. Soittajan soittofiilis on sitten toinen juttu, eikä niinkään kytköksissä vahvariin. Ja vahvarin reagointi taas on pelkästään vahvarin ominaisuus - soittaja joko osaa käyttää sitä tai ei osaa, mutta ei pysty sitä muuttamaan.
 
Samoin soundi. Toki soittaja on osa soundia, eikä soundista sinänsä pysty ottamaan soittajaa pois, mutta toisaalta, onhan jokaisessa vahvarissa se oma soundinsa, joka tulee kytkennästä ja osista, eikä sitä pysty soittaja muuttamaan...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
hallu
31.10.2015 10:11:57
Laulava Kylätohtori: Tässä tullaan nyt siihen "soundi lähtee sormista"-keskusteluun...
 
.....................

 
Ei siitä asiasta voi keskustella koska jokaisella on oma totuutensa tässä asiassa. Joillakin ihmisillä soundi lähtee sormista ja joillakin kamoista ja kolmansilla jostain siltä väliltä. Mutta joo tarkoitin juuri tuota asiaa, että kuinka pakottomasti vahvistin tulostaa soittajansa soundin.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
Kousi
31.10.2015 11:33:55
Tämä on taas niin m.nettiä kun tähänkin ketjuun on pakko tulla vaahtoamaan putkivahvistinten ylivertaisuudesta. Mielestäni vertailu ei ole oikein reilua kun vastakkain asetetaan muutaman satasen trankku ja monen tonnin käsintehty, ehkä jopa juuri ko. soittajalle customoitu putkivahvari. Ainakin mitä on joskus nähnyt pätkiä kalliimmista trankuista, ei saundi mitenkään häviä putkivahvistimelle. Kyllä itselleni kelpaisi aivan hyvin käsintehty ja juuri minulle customoitu laadukas trankkuvahvari, mutta ainakin toistaiseksi on tyydyttävä keskihintaisiin putkikoneisiin :) Ja tässäkin otettava huomioon se, että samaten kuin trankuissa, putkivehkeissä on yhtä lailla hyviä ja huonoja, ei se toteutustapa pelkästään takaa vielä mitään. Jotenkin tässä putki vs. trankku -keskustelussa on unohdettu se, että tarpeita, mieltymyksiä ja mahdollisuuksia on monia, ja harvoin se oman "totuuden" paasaaminen johtaa mihinkään muuhun kuin siihen että henkilö toistaa vaan ne samat jutut aina uudelleen ja uudelleen, ja oli keskustelu mikä hyvänsä, se saadaan lopulta kammettua tähän samaan vääntöön. Tämä ei ollut mikään henkilökohtainen hyökkäys Tohtoria kohtaan, vaan ihan yleisesti tätä foorumia koskeva.
 
Ja sitten lopuksi vielä se seikka, että kuinka paljon loppuviimein milläkin on merkitystä, millä soittaa jne. Levyltä kuultavasta matskusta varsinkin nykyään on liki mahdoton erottaa millä saundi on tuotettu, samaten livesoitto monesti on niin äänekästä tai epäselvää että ne pienet ja isommatkin nyanssit joita esim. hyvän trankun ja hyvän putkarin välillä on, hukkuu melkolailla sinne johonkin sekaan. Tässä tullaan taas siihen että tärkeämpää on että se sisällöntuotto toimii.
 
Pahoittelut offtopicista :)
Åboensis
31.10.2015 12:17:16
 
 
Kousi: Levyltä kuultavasta matskusta varsinkin nykyään on liki mahdoton erottaa millä saundi on tuotettu,
 
Tai muuten taltioidusta... Tää on muuten aika mielenkiintoinen juttu. Äänittelin tässä männävuosina yhtä demoa ja näin aika paljonkin vaivaa mikittäessäni silloista AC30 -vahvaintani treeniksellä saadakseni kerrankin "kunnon saundit" narulle. Rumpuja mm. piti vaimennella etteivät kilisseet siellä taustalla kun Voxi lauloi hoosiannaa jne. Kotona sitten huomasin että biisi tarvitsi vielä yhtä ja toista pientä lisää ja soitin jotain lisäraitoja Zoomin jollain Vox -mallinnuksella. Jälkeenpäin miksatessa en enää osannutkaan sanoa varmasti, mitkä jutut oli äänitetty treeniksellä, mitkä himassa... no okei, se olenkin minä ja mun multakorvat mutta silti ;D. Nykyään äänitän kaikki demotukset surutta mallinnuksilla - säästyy aikaa ja vaivaa ja kelpaa ainakin mulle ;D.
 
samaten livesoitto monesti on niin äänekästä tai epäselvää että ne pienet ja isommatkin nyanssit joita esim. hyvän trankun ja hyvän putkarin välillä on, hukkuu melkolailla sinne johonkin sekaan. Tässä tullaan taas siihen että tärkeämpää on että se sisällöntuotto toimii.
 
Tää on sitten taas kokonaan toinen asia - toistaiseksi ei ole vastaan tullut trankkua (tai mallintavaa), josta olisi saanut saman vastineen kuin putkarista nimenomaan livetilanteessa. Soundikin voi olla "ihan ok" (esim. ZT Lunchboxia olen käyttänyt keikallakin), mutta soittotuntuma jättää aina toivomisen varaa. Kuulijoille olennainen on uskoakseni välittynyt, mutta itselle on jäänyt vähän jotenkin "valju" olo - jotain olennaista on puuttunut... putkarin haju?
"I dont know who they think they are, smashing a perfectly good guitar" - John Hiatt -
Metalkallo
31.10.2015 12:39:44 (muokattu 31.10.2015 12:43:11)
hallu: No nythän Rolandilta tuli bluescube joka on analoginen transistorivahvistin ja vieläpä saanut aika mairittelevia arvioita osakseen. Näitähän alkaa ilmaantua eli olisiko trankkuvahvareissa jonkinlainen renesanssi alkamassa? hieno homma joka tapauksessa.
 
Tää on se mikä itseä kiinnostaa eniten näistä trankuista jotka muovaa itsestään putken tyypistä koska tuossa on oikeasti näemmä dynaamisuutta edes vähän. Tällä nyt tarkoitan sitä, että miten hiljaa tai kovaa rämpyttää niin se vaikuttaa kuten putkarissa. Muista dynamiikoista en sitten tiedä tässä?
 
Kun ne vaan sais tuon nuppi version hinnan enempi kohdalleen kuin nykyään niin se vois olla ihan jees kun pystyis käyttään mitä vaan kaappia sen kanssa. Nyky hinta on aika hirveä.
Järki joskus jäässä mutta tukka yhä päässä...Vieläkin.
fox
31.10.2015 13:04:27
 
 
Metalkallo: Tää on se mikä itseä kiinnostaa eniten näistä trankuista jotka muovaa itsestään putken tyypistä koska tuossa on oikeasti näemmä dynaamisuutta edes vähän..
 
Tässä nyt taas on sellainen näkemys, jota en ollenkaan allekirjoita - olet siis sitä mieltä että trankkuvahvistin ei ollenkaan sitä soittajan tatsia seuraile? Kyllä niissä on dynamiikkaa ihan yhtä lailla, trankuissakin!
Tosin en tiedä, millaisella kurkkupurkilla olet soitellut? Mutta siis, jos nyt puhutaan ihan kunnollisista trankkuvahvistimista. Niinkuin ymmärsin tämän otsikon perusteella..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Laulava Kylätohtori
31.10.2015 13:43:08 (muokattu 31.10.2015 13:45:29)
Kousi: Tämä ei ollut mikään henkilökohtainen hyökkäys Tohtoria kohtaan, vaan ihan yleisesti tätä foorumia koskeva.
 
Juu, itsellä oli tarkoitus enemmänkin 'havainnoida ilmiötä' kuin ottaa kantaa ilmiöön. Eli että edelleen 2015 iso osa vahvareista on kuitenkin toteutettu putkilla. En tarkoittanut, että putket sinänsä olisivat ylivoimaiset.
 
Joskus olisi kyllä hauska päästä testaamaan huipputason trankkua, mistä löytyy yhtä hyvä juuri säröytymisen kynnyksellä oleva soundi, mitä huipputason putkivehkeestä löytyy...
 
e. totuushan on, että asetelma putkivahvistin vs. transistorivahvistin, on jo lähtökohtaisesti järjetön...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Metalkallo
31.10.2015 13:43:24
fox: Tässä nyt taas on sellainen näkemys, jota en ollenkaan allekirjoita - olet siis sitä mieltä että trankkuvahvistin ei ollenkaan sitä soittajan tatsia seuraile? Kyllä niissä on dynamiikkaa ihan yhtä lailla, trankuissakin!
Tosin en tiedä, millaisella kurkkupurkilla olet soitellut? Mutta siis, jos nyt puhutaan ihan kunnollisista trankkuvahvistimista. Niinkuin ymmärsin tämän otsikon perusteella..

 
Eri trankuista mulla ei ole hirveästi tietoa ja oon ollut aina siinä tiedossa ettei trankuissa yleensä olisi dynaamisuutta. Niitä mitä on tullut kokeiltua ei ole ollut tuota soittotatsin herkkyys juttua pahemmin. Marsun mosfetin omistan tällä hetkellä trankuista ja tykkään ihan vaikka en nyt tiedä onko sitä dynaamisuutta.

Kiva tieto kuitenkin tämäkin, taas oppi uutta. :)
Järki joskus jäässä mutta tukka yhä päässä...Vieläkin.
Antti1
31.10.2015 13:48:14 (muokattu 31.10.2015 13:50:08)
Laulava Kylätohtori: Joskus olisi kyllä hauska päästä testaamaan huipputason trankkua, mistä löytyy yhtä hyvä juuri säröytymisen kynnyksellä oleva soundi, mitä huipputason putkivehkeestä löytyy...
 
Retro Channel RR1 voisi olla ainakin melko lähellä. Joskus sellaisen vielä ostan, jos soittoinnostus palaa. Mua ainakin vituttaa painavat ja kallista huoltoa kaipaavat putkivahvistimen rohjakkeet.
"NYT ÄMMÄ KELLOT LYÖ!" Hevimusaa vuodelta 2014
vaikeamuistaa
31.10.2015 13:54:06
Antti1: Retro Channel RR1 voisi olla ainakin melko lähellä. Joskus sellaisen vielä ostan, jos soittoinnostus palaa. Mua ainakin vituttaa painavat ja kallista huoltoa kaipaavat putkivahvistimen rohjakkeet.
 
Valitettavasti ei taida olla enää tuotannossa, mutta käytettynä toki saattaa löytää.
If you don't have ability, you wind up playing in a rock band.
hallu
31.10.2015 14:23:33 (muokattu 31.10.2015 14:26:20)
Laulava Kylätohtori: Juu, itsellä oli tarkoitus enemmänkin 'havainnoida ilmiötä' kuin ottaa kantaa ilmiöön. Eli että edelleen 2015 iso osa vahvareista on kuitenkin toteutettu putkilla. En tarkoittanut, että putket sinänsä olisivat ylivoimaiset.
 
Joskus olisi kyllä hauska päästä testaamaan huipputason trankkua, mistä löytyy yhtä hyvä juuri säröytymisen kynnyksellä oleva soundi, mitä huipputason putkivehkeestä löytyy...
 
e. totuushan on, että asetelma putkivahvistin vs. transistorivahvistin, on jo lähtökohtaisesti järjetön...

 
https://www.youtube.com/watch?v=lVsogVUr9Yk tuossahan on aika hyvä, vaikka tuossa videolla esitelläänkin vain tuota cruntsia se semmoinen likainen puhdas kiinnostaisi itseäkin.
 
Olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä että on järjetöntä asettaa putki ja transistorivahvistimia vastakkain. Pitää etsiä semmoiset työkalut kun tuntuu hyviltä oli ne toteutettu millä tekniikalla lystää.
 
E: https://www.youtube.com/watch?v=lFPPLJe5vdg siinäpä toinen. Kelpaisi ainakin meikäläiselle ihan tuosta vaan.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)