Aihe: Kitaran mikit/tone-potikkojen ohmimäärät
1 2
Myrkky Nuoli
01.10.2015 23:07:38
Sammo: Veikkaisin sitten vahausta, noita toisia humpparikitaroita ei saa isommallakaan säröllä vislamaan samalla tavalla. Kitarahuollot varmaan tekee noita vahauksia?
 
Hoituu helposti itekin. Kattilaan vettä kiehumaan, sinne kuumuutta kestävä purkki, jossa parafiinia (voit sulattaa vaikka parafiinituikkuja tai ostaa vaiks apteekista parafiinia). Sit kun se on sulaa, upota koko mikki sinne ja sit kun mikistä ei tuu enää kuplia, homma on valmis ja nostat sen pois. Sit pyyhkii vahat pois mikin päältä ja rokkenroll.
More Nintendo, less Marshall.
machinehead72
02.10.2015 11:04:14
Myrkky Nuoli: Hoituu helposti itekin. Kattilaan vettä kiehumaan, sinne kuumuutta kestävä purkki, jossa parafiinia (voit sulattaa vaikka parafiinituikkuja tai ostaa vaiks apteekista parafiinia). Sit kun se on sulaa, upota koko mikki sinne ja sit kun mikistä ei tuu enää kuplia, homma on valmis ja nostat sen pois. Sit pyyhkii vahat pois mikin päältä ja rokkenroll.
 
Eikö tuohon pitäinyt laittaa 50%parafiinia ja toiset 50% jotain muuta vst. ainetta jonka nimeä en saa nyt millään päähäni.. Lisäks oon ymmärtäny että sen vahan lämpötilan kanssa pitäisi olla suht tarkka, olisikohan ollut 65 astetta hyvä lämpötila. Viisaammat saa korjata.
 
Eikä sitten kannata heittää pois niitä vahoja, voi käyttää samaa purkillista varmaan kymmeniä kertoja, kun ei tuonne mikin sisälle kovin hirveästi tuota möhnää mahdu:D
https://soundcloud.com/machinehead72 --> Pohojanmaan räkäsintä röck n rollia!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)