Aihe: Stratovarius
1 2 3 4 532 33 34 35 36 37 38 39 40
Kontiak
14.09.2015 16:25:59
Dinesh: Tuota soisi kyllä muidenkin tekevän, välillä mukava kuulostella levyjä ilman laulajaa. Tulee bongailtua uusia juttuja, kun ei jää laulun taa piiloon.
 
http://www.vai.com/minisites/nakedtracks/ Miksihän noita ei ole tullut useammalta artistilta?
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Cadaver
15.09.2015 22:30:03
 
 
Hyvin rullaava kokonaisuus tämä uusi, jossa mikään ei ärsytä ja tarttuvia kertosäkeitä löytyy. P-manin kanssa samaa mieltä soundipolitiikasta: esim. kitaroiden toivoisi ärjyvän kunnolla, ja rumpujen potkivan enemmän. Nyt jää vähän siloitelluksi, mistä mikään ei pomppaa erityisesti esiin. Masteroinnin volumetaso on metallilevyksi matala, sellaista -10,5 dB tasoa, niin tilaa siellä olisi sinänsä ollut. Tulee mieleen, että onko miksattu ääri-brickwall-limitoinnin pelossa turhankin konservatiivisesti, ja sitten sitä äärilimitteriä ei käytettykään.
 
Sanoituksiltaan tämä on lähes teemalevy, kiertävä muusikko (tai viikinki) on poissa naisensa luota ja tarkastelee lähestyvää maailmanloppua ja mielensä syövereitä. Oikeasti siis onnistuneet ja ajankohtaan sopivat sanat minun mielestä, vaikka tuo ylläoleva synopsis voi näyttää pöljältä :)
Drive a Ka, travel far or find out who you really are
tender.insanity
16.09.2015 08:23:31
Kontiak: http://www.vai.com/minisites/nakedtracks/ Miksihän noita ei ole tullut useammalta artistilta?
 
Helloweenilta on Japanin markkinoille tullut kaksi karaokelevyä kanssa.
Torniojaws
16.09.2015 12:38:41
 
 
Man In the Mirror on kyllä kiva veisu. Sopiva sekoitus uutta ja vanhaa.
Vortech Industrial Death Metal
Krice
16.09.2015 15:49:34
 
 
Cadaver: P-manin kanssa samaa mieltä soundipolitiikasta: esim. kitaroiden toivoisi ärjyvän kunnolla, ja rumpujen potkivan enemmän.
 
Tämä on huomattavasti parempi tapa miksata kuin esim. Nightwishin uusimmalla, joka on ihan tukossa. Jos haluaa enemmän potkua niin sitä varten on keksitty volume-nappi. Parin kappaleen perusteella kuulostaa hyvältä, tosin niin myös Nemesis, joka olikin sitten lievähkö pettymys kokonaisuutena.
Cadaver
16.09.2015 16:01:58
 
 
Krice: Tämä on huomattavasti parempi tapa miksata kuin esim. Nightwishin uusimmalla, joka on ihan tukossa. Jos haluaa enemmän potkua niin sitä varten on keksitty volume-nappi. Parin kappaleen perusteella kuulostaa hyvältä, tosin niin myös Nemesis, joka olikin sitten lievähkö pettymys kokonaisuutena.
 
Juu, en peräänkuulutakaan tukkoon miksaamista, vaan että on kerrallaan jokin tai muutama selkeästi esillä oleva instrumentti, kuten esim. rytmikitara tai leadi, plus sitten rummut. Nemesis mielestäni onnistuu tässä paremmin, ero ei tosin ole älyttömän suuri. Vanhoilla Straton levyillä taas ei juuri muuta kuulunutkaan kuin Jörgin mättöä :)
Drive a Ka, travel far or find out who you really are
reaper666
17.09.2015 23:47:29 (muokattu 17.09.2015 23:49:05)
Lslslsl
P-man
19.09.2015 07:52:21 (muokattu 19.09.2015 07:53:00)
Cadaver: P-manin kanssa samaa mieltä soundipolitiikasta: esim. kitaroiden toivoisi ärjyvän kunnolla, ja rumpujen potkivan enemmän. Nyt jää vähän siloitelluksi, mistä mikään ei pomppaa erityisesti esiin.
 
Mä uskon et ihan tietoinen valinta on. Kupiaiselta on kuultu niitä ärjyviä kitaroitakin :)
Vestu
21.09.2015 14:11:37
Lätyn avausraita My Eternal Dream onkin sitten parasta poweria suomesta vimosimman Cain's Offeringin ohella miesmuistiin.
Modnar
25.09.2015 22:28:20
 
 
Vestu: Lätyn avausraita My Eternal Dream onkin sitten parasta poweria suomesta vimosimman Cain's Offeringin ohella miesmuistiin.
 
Cain's Offeringin viimeisin levy olikin aika hyvä.
 
Stratoja on tullut kuunneltua enemmän ja varsinkin vähemmän jo melkein parikymmentä vuotta. Eipä ole vuoden 97 Visionsin kaltaista innostusta uudestaan ehtinyt tulemaan, vaikka esimerkiksi Elements on ihan jykevä kokonaisuus. Viimeisimmät ihan kohtalaista Stratoa. Eternal on myös semmoinen melko yllätyksetön Strato-kokonaisuus, josta löytyy meneviä kappaleita ja paljon itseään toistavaa junkutusta. Mutta se toimii silti. Viimeinen kappale The Lost Saga oli jotain, mitä toivoisi jollakin tulevaisuuden levyllä olevan useampikin.
 
Stratovarius - Eternal (3,5/5) @ Murska-arviot
http://murska-arviot.blogspot.com/2 … 5/09/stratovarius-eternal-2015.html
http://murska-arviot.blogspot.com www.somnam.tk
Kimmo72
05.04.2016 18:56:54
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
santa
05.04.2016 20:51:23
hyvä kokoelma on tulossa kyllä. ostan tai varastan. luultavammin ostan
Epadrummer
05.04.2016 21:33:01
santa: hyvä kokoelma on tulossa kyllä. ostan tai varastan. luultavammin ostan
 
Samaa mieltä. Kyllä taitaa lähteä hankintaan ihan rehellisin keinoin.
"Tiesittekö että miehestäki voi tulla lesbo?"
fgh
31.05.2018 16:40:15
Imperiumin Kitaramessiaiden uusi sukupolvi -artikkelisarjassa tällä kertaa haastateltavana Matias Kupiainen:
 
https://www.impe.fi/articles/1/2559
Krice
03.10.2018 20:54:18
 
 
Enigma kitaraotto:
https://www.youtube.com/watch?v=y3wVFTODg1I
 
Siistiä soittamista, mutta miksi tuima ilme? Onkohan Kupiaisella jotakin henkilökohtaisia ongelmia?
Thubby
03.10.2018 22:26:48
 
 
Krice: Enigma kitaraotto:
https://www.youtube.com/watch?v=y3wVFTODg1I
 
Siistiä soittamista, mutta miksi tuima ilme? Onkohan Kupiaisella jotakin henkilökohtaisia ongelmia?

 
No olishan se vähä hölmön näköstä soittaa hymy perseessä heavymetallia.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Burn
04.10.2018 10:20:30
 
 
Ommuuten harvinaisen mielenkiintoisessa paikassa tuo mikkivalitsin. Makuasioita toki, mutta oma käsi tökkisi ja veulaisi kytkintä taukoamatta. Kovaa soittoa hur som helst.
varpio: Kyllä ei perussuomalaisia äänestetä vaikka olisi kuinka neekeri ja hyvät viikset.
StJerky
04.10.2018 13:53:04
Thubby: No olishan se vähä hölmön näköstä soittaa hymy perseessä heavymetallia.
 
https://goo.gl/images/1Xbskr
Krice
04.10.2018 20:16:25
 
 
Burn: Ommuuten harvinaisen mielenkiintoisessa paikassa tuo mikkivalitsin.
 
Ihan hyvä paikkahan tuo on. Ei osu käsi vahingossa siihen ja kytkin on aina lähettyvillä, sitä ei tarvitse alkaa kaivamaan potikoiden keskeltä tms. Tuossa kappaleessa perus e-vireessä muuten tulee aika kipakka 3.-8. nauhalle käsivenytys string skippauksella. Käy pelkästään treenistä sellainen venyttely.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)