Aihe: Äänen lähteminen keikoilla, savukone?
1
Saappineste
30.08.2015 23:12:38
Savukoneen savuhan kuivattaa limakalvoja ja itekki oon huomannu kuinka savu kuivattaa ainakin suun miltein heti. Joten uskon että yhteys äänen katkeilemiseen löytyy siitä.
http://serotoninsyndrome.bandcamp.com/
basisti1971
01.09.2015 07:24:02
Moi.
 
En ole koskaan omakohtaisesti ilmiöön törmännyt, tosin olen lähes poikkeuksetta käyttänyt omia (tai tuttuja) puhtaita koneita niiden oikeilla litkuilla.
 
Kökköstä konetta kun väärällä litkulla ajaa, voi tulla pientä köhää vakavampia seurauksiakin.
 

 
Tosin, kuten löytämistäsi tutkimuksista ilmenee, asiaa on tutkittu melkoisesti varsinkin rapakon takana, ja todettu syy-yhteyden olemassaolo joillain ihmisillä.
 
Normaali, lähinnä visuaaliseen informaatioon tukeva primitiivi-yskimisreaktio on toki ihan toinen juttu, josta pääsee eroon harjoittelun kautta.
 

 
Toisaalta, olen kyllä törmännyt ketjupolttajien marinaan omien savujenikin ärsyttävyydestä :D.
"Ottaa henkeen" ???
 
Ei-tupakoitsijoilta en ole moista kuullut...
 
T:Samuli
OPJ1974
02.09.2015 12:56:41
 
 
Mulla limakalvot reagoivat myös näihin lavasavuihin tosi voimakkaasti -> suun limakalvot kuivuvat nanosekunnissa tyystin.
 
Bändillämme toki on käytössä ajoittain savukonekin, mutta homma on tiedostettu ja savukoneen suuntima on harkittua sekä myös sen käyttö settien aikana. Eli ei mitään waltaisia savuverhoja. Luojan kiitos rumpusetin takana yleensä savuista on vähemmän haittaa kuin lavan etureunassa olisi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)