Aihe: Turvonneet hintapyynnöt laitteista, vol 6
1 2 3 4 5199 200 201 202 203497 498 499 500 501
Sarko
23.07.2015 21:21:25
Viime vuosien fuzzhulluus on hilannut noiden orggis-Tonebendereiden (Vox, Macari's, Colorsound, Carlsbro yms.) hintoja aivan taivaisiin. Pahaa ei maineelle/hinnalle ole tehneet esim. se että eräätkin Jimmy Page, Jeff Beck, Mick Ronson, Ron Asheton jne. ovat moisia käyttäneet + D*A*M:in hypemylly kans.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
Gabe
24.07.2015 01:12:47
the-Antero: Näköjään ebayssä parhaimmillaan 1000€ pyynnit. Alkaa olla samaa kun ts808
 
Näköjään, pakko sanoa että enpä maksaisi. :D
tele09
24.07.2015 01:41:38
Gabe: Näköjään, pakko sanoa että enpä maksaisi. :D
 
En mäkään. Ja myin ebayssä 2005 sola sound tonebenderin 150 dollarilla(silloin siitä muut pyysivät noin 250).
Dinorocker
24.07.2015 17:46:55
mpekkanen: Siis eikös kaikki Gibsonit ole USA kitaroita.
 
Ovat Made in USA, mutta Gibson USA kitarat ovat niitä "normi" Gibsoneita, Custom Shop erikseen, näin ainakin ollut.
 
Kovasti ja komeasti on oma Flying Veekin kellastunut.
Turbo!!!
deltablues
25.07.2015 10:21:05
tele09: Suomessa nousu on tosiaan hidasta mutta ei olematonta. Puhun ns. maailmanmarkkinoista.
 
Mpekkanen: Tarkoitin lähinnä 50-70 luvun soittimia ja vahvistimia
 
Vintagelle tulee aina olemaan kysyntää ja aina löytyy niitä jotka ovat valmiita maksamaan vähän ylihintaa harvinaisuuksista.

 
En ole varma että hinnat automaattisesti nousee. Jos puhutaan esim. Fender & Gibson osaston yläpäästä, noiden 50-70-luvun keppien hinnat ei ole globaalisti nousseet vuoden 2008 jälkeen, päinvastoin (42 guitar index 2014). Haluaako Gen Y/Z vetää tulevaisuudessa samojen esikuvien kitaroilla?
National Resonator kicks ass!
hallu
25.07.2015 10:38:01
deltablues: En ole varma että hinnat automaattisesti nousee. Jos puhutaan esim. Fender & Gibson osaston yläpäästä, noiden 50-70-luvun keppien hinnat ei ole globaalisti nousseet vuoden 2008 jälkeen, päinvastoin (42 guitar index 2014). Haluaako Gen Y/Z vetää tulevaisuudessa samojen esikuvien kitaroilla?
 
Kysymys ei ole pelkästään esikuvista, vaan myös siitä soittaako tulevaisuuden esikuvat edes kitaraa. Kas kun musiikki muuttuu ja kitaran kulta-aika saattaa aikanaan päättyä ihan samoin kuin aikoinaan cembalon tai vaikkapa camban. Markkina siis voi myös pienentyä sitä kautta, että soittajat vähenee. Y ja Z sukupolvet ovat myös aikaisempia sukupolvia tiedostavampia kohtaamaan markkinointia eikä heihin välttämättä vetoa samanlainen tavarasijoitteluksi kutsuttu markkinointi, kuten meihin aikaisempiin sukupolviin ja myös tavaroiden eettiset ervot kuten vaikkapa ekologisuus tai vaikkapa reilukauppa saattaa olla heille tärkeämpää kuin meille (X sukupolveako me nyt ollaan ?). Ekologisuus tuo tulleessaa kysymyksen siitä onko joku uhanalainen puu se kaikkein tenhoavin materiaali kitaran tekoon tai kuinka myrkyllisillä maaleilla ja lakoilla sen kitaransa haluaa olevan päällystetty. Gibsonillahan ollaan ainakin tähän haasteeseen herätty ja he käyttävät jo tuotantokitaroissa puuta korvaavia materiaaleja ainakin otelaudassa. Toki kaiketi materiaalin saatavuuden takia, mutta taitava käyttäisi sitä seikkaa hyödyksi myös markkinoinnissa ja ekologisuushan on osasyyllinen siihen saatavuuden vähenemiseen.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
0101978
25.07.2015 15:30:24
Itse opetushommia tekevänä yllätyn aina uudelleen kun uusi sukupolvi haluaa oppia ne samat Purplet,Sabbathit,Maidenit,Whot,Zeppelinit,Hurriganesit,Floydit ect kerta toisensa jälkeen. Toki mukaan on tullut myös uudempaa musiikkia, mutta noi vanhat on ja tuntuu pysyvän.
Oma havainto onkin että nykypäivän nuoriso on erittäin valveutunutta noiden juurien suhteen.
Les Paulin varastaminen vituttaa niin että vieterit lentelee päästä!
deltablues
25.07.2015 16:05:17 (muokattu 25.07.2015 18:01:23)
0101978: Itse opetushommia tekevänä yllätyn aina uudelleen kun uusi sukupolvi haluaa oppia ne samat Purplet,Sabbathit,Maidenit,Whot,Zeppelinit,Hurriganesit,Floydit ect kerta toisensa jälkeen. Toki mukaan on tullut myös uudempaa musiikkia, mutta noi vanhat on ja tuntuu pysyvän.
Oma havainto onkin että nykypäivän nuoriso on erittäin valveutunutta noiden juurien suhteen.

 
Tosi hieno homma, että klassikot pysyy vahvoina. Omatkin suosikit tulee suistoista tonne 80-luvun lopulle, vahvan 60-luvun kautta.
 
Tunnetumpien merkkien vintage-kitaroiden hinnat on selkeästi karanneet käsistä ja jotenkin toivoisi että mojon merkitys pysyisi jossain rajoissa. Itselläni ei ole pysynyt. Musiikin tekemisen pitäisi mennä "rock'n'roll" -historian omistamisen edelle. Oma kokemus on ettei vintage tee parempaa soittajaa.
National Resonator kicks ass!
mpekkanen
25.07.2015 16:20:28
0101978: Itse opetushommia tekevänä yllätyn aina uudelleen kun uusi sukupolvi haluaa oppia ne samat Purplet,Sabbathit,Maidenit,Whot,Zeppelinit,Hurriganesit,Floydit ect kerta toisensa jälkeen. Toki mukaan on tullut myös uudempaa musiikkia, mutta noi vanhat on ja tuntuu pysyvän.
Oma havainto onkin että nykypäivän nuoriso on erittäin valveutunutta noiden juurien suhteen.

 
Varmasti on näinkin. Nykyään kun on netin myötä sitä tietoa saatavilla, monenkinlaista, jos vain on siitä kiinnostunut.
Youtubesta voi kuunnella, eikä tarvitse summassa ostaa tai tilata kuuntelematta levyjä. Näin jouduin ainakin itse ostaan huomattavan suuren määrän levyjä. Tosin ihmeen paljon niistä oli kyllä hyviä tai sitten niitä tuli vain kuunneltua enemmän jokaista kun ei ollut oikein vaihtoehtoja. Radio ei paljon rockmusaa soittanut silloin.
 
Itsellä 80-luvun puolivälissä oli Suuri Kitarakirja ja Ilpo Saastamoisen teokset, joista voisi kyllä sanoa, että eipä niistä kovinkaan paljoa käytännön hyötyä ollut.
Suuressa kitarakirjassa ei tainnut olla edes perinteistä blues asteikkoa, jossa siis mollipentatonisen lisäksi olisi se kvartin ja kvintin välinen sävel.
Näiden kahden kirjan lisäksi oli sitten Guitar Player ja Guitar World, joiden puolimainosmaisia juttuja lukeneena ostin itselleni aivan vääränlaisia laitteita.
Pitkä penni olisi säästynyt ilman kyseisten lehtien lukemista.
 
Taitaa tosin jokainen tehdä ne omat "virheensä" ja kokeilut erilaisten soittimien ja muiden vermeiden kanssa, ennenkuin ne itselle hyvät jutut löytyvät olipa soittajan ikä mikä tahansa.
Sitten vielä kun nekin on löytyneet, niin elämän tilanteet saattavat muuttua ajan myötä. Ei ole enää käyttöä vehkeille, jotka on enemmän bändikäytössä omimmillaan jne.
Musamaku voi iän mukana muuttua, samoin soittovolume ja soittokaverit. Monenlaisia syitä voi olla, että ne hyvätkin kamat ovat itselle syystä tai toisesta ylimääräisiä.
Itsellä sairastuminen vakavasti oli yksi sellainen, että oli pakko lopettaa bänditouhut. Kymmeniä vuosia sain kerättyä hyviä soittimia ja kaikkea ympärille ja sitten olikin ongelma kun ei niistä enää pääse järkevällä rahalla eroon. Aika paljon on onneksi tavaran määrä jo pienentynyt, mutta kyllä sitä itselle ylimääräistä on edelleenkin.
deltablues
25.07.2015 18:30:43
mpekkanen: Itsellä 80-luvun puolivälissä oli Suuri Kitarakirja ja Ilpo Saastamoisen teokset, joista voisi kyllä sanoa, että eipä niistä kovinkaan paljoa käytännön hyötyä ollut.
 
Taitaa tosin jokainen tehdä ne omat "virheensä" ja kokeilut erilaisten soittimien ja muiden vermeiden kanssa, ennenkuin ne itselle hyvät jutut löytyvät olipa soittajan ikä mikä tahansa.
 
Aika paljon on onneksi tavaran määrä jo pienentynyt, mutta kyllä sitä itselle ylimääräistä on edelleenkin.

 
Olen eri mieltä Suuresta Kitarakirjastasta jonka kanssa opettelin itse soittamaan 80-luvun alussa - hyvä teos siihen aikaan. Omat virheet pitää tehdä kitaroiden, vahvistimien ja pedaalien suhteen. Nykyään tietenkin esim youtube antaa enemmän kuin Kitarakirja tai jopa Mick Goodrickin The Advancing Guitarist.
National Resonator kicks ass!
ReBeat
25.07.2015 18:50:51
 
 
StaggerLee
28.07.2015 13:27:44 (muokattu 28.07.2015 13:49:08)
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1027975&fb=1
 
Kovat on pyynnit. Esim tota midilautaa yleensä myydään 200 € ja g-majoria satasen ainakin halvemmalla.
 
"TC Electronic G Major 2 (hp: 400 €)
Efektipuuhamaa nuppien efect looppiin. Löytyy hommia peruskaiuista aina sprölöily-osastoon asti.
(http://www.thomann.de/fi/tc_electronic_gmajor_2.htm)
 
Voodoo Lab Ground Controller Pro (hp: 475€)
Puuhamaan ajojuhta eli midikontrolleri. Helpottaa huomattavasti efektien käyttöä ja avaa mahdollisuuksien maailman!
(http://www.thomann.de/fi/voodoo_lab_ground_control.htm)
 
Thomannin rack-loota rack-efekteille (hp: 100€)
Suojaa efektejä ja helpottaa roudausta! Mahtunee max. 3 rack-efektiä.
(http://www.thomann.de/fi/thon_rack_4_he_live.htm)
"
 
edit. näköjään nopesti muutti myyjä hintapyynnöt järkevimmiksi.
jaquez
31.07.2015 13:37:58
Tori.fi:ssä olisi Marshall Mosfet -nuppi.... hmm...kolminkertaiseen(?) hintaan 500,00€ .
 
http://www.tori.fi/uusimaa/Marshall … 551344.htm?ca=18&w=3&last=1
Flying V '83, '85, '85XPL, '87, '07, '08 & '13 Marshall 2210 '84, '85 & '86
echo66
02.08.2015 00:08:16
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1029261
Ei se hullu joka pyytää.... mut jos tuossa on bluet niin Max 1000 egee ja Amtech max 400 ... kun niin paljon parempia kaikusimulaatioita on nykyään olemassa. En millään saa tuosta yhtälöstä kahtaa tonnia. Ja kun nykyään saa jo "tänä aikana" 60-luvun alun JMI-ajan Voxeja kahden tonnin huitteilta... jopa allekin ;) ja noi reissuet ovat piirilevy-skeidaa....
Kyllä se on vaan väännettävä rautalankaa!
Åboensis
02.08.2015 09:41:28
 
 
echo66:...ja noi reissuet ovat piirilevy-skeidaa....
 
Piirilevy kyllä, skeidaa ei. 90 -luvun alkupuolen VOX AC30TB -reissuet ovat hiton hyviä styrkkareita, jotka tehtiin aikanaan huolellisesti ja pieteetillä. Sekä ulkonäkö että soundi ovat molemmat niissä kyllä ns. kohdillaan (samoin valitettavasti paino).
"I dont know who they think they are, smashing a perfectly good guitar" - John Hiatt -
echo66
02.08.2015 11:17:00
Åboensis: Piirilevy kyllä, skeidaa ei. 90 -luvun alkupuolen VOX AC30TB -reissuet ovat hiton hyviä styrkkareita, jotka tehtiin aikanaan huolellisesti ja pieteetillä. Sekä ulkonäkö että soundi ovat molemmat niissä kyllä ns. kohdillaan (samoin valitettavasti paino).
 
no varmaan ovat hyviä mut mulle piirilevy on piirilevy ja kierrän kaukaa ne periaatteesta jo silläkin että korjaaminen tarvittaessa työlästä ja hankalaa. Ja kun tosiaan vanhoja 60-lukulaisia saa nyt kohtuuhinnalla. Ja hyvä soundi painaa ;) itsellä on nyt kaksi AC 30 vuoden '64 JMI:ä toinen combo ja toinen nuppi/kaappi-yhdistelmä alkuperäisillä sinisillä alnicoilla. Ja enkä niistä maksanut "turvonnutta hintaa" :)
Kyllä se on vaan väännettävä rautalankaa!
Åboensis
02.08.2015 11:31:57 (muokattu 02.08.2015 13:51:26)
 
 
echo66: no varmaan ovat hyviä mut mulle piirilevy on piirilevy ja kierrän kaukaa ne periaatteesta jo silläkin että korjaaminen tarvittaessa työlästä ja hankalaa. Ja kun tosiaan vanhoja 60-lukulaisia saa nyt kohtuuhinnalla. Ja hyvä soundi painaa ;) itsellä on nyt kaksi AC 30 vuoden '64 JMI:ä toinen combo ja toinen nuppi/kaappi-yhdistelmä alkuperäisillä sinisillä alnicoilla. Ja enkä niistä maksanut "turvonnutta hintaa" :)
 
Näinhän se tietenkin on, tarkoitin tuon kommenttini lähinnä kevyehköksi heitoksi ;). Kyllähän tuo pyynti minustakin aika korkea on, juurikin mainitsemistasi syistä. Mutta tosiaan nuo Korgin aikanaan ysärillä markkinoille tuomat uusio -Voxit olivat (ja ovat mielestäni edelleen) erittäin hyvä vaihtoehto ns. alkuperäiselle asialle jos sellaista ei ole saatavilla, moinen on itselle turhan hintava, sitä ei halua/ uskalla roudata keikalle tms.
"I dont know who they think they are, smashing a perfectly good guitar" - John Hiatt -
KameliFonisti
02.08.2015 15:52:26 (muokattu 02.08.2015 15:54:27)
Sori, väärä ketju
Hihii, kameli.
heviäijä
04.08.2015 14:40:10
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1030337
 
Nyt juoksujalkaa ostamaan, kun tuo on huimat 4€ kalliimpi thomanilla.
SOTKEMINEN ON KIVAA SIIHEN ASTI KUNNES PITÄÄ ALOITTAA SIIVOAMINEN!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)