Aihe: Bare Knuckle Pickups
1 2 3 4 57 8 9 10 1124 25 26 27 28
Shredator
14.07.2015 22:00:00
 
 
Gabe: Kuulostaa hyvältä. :) Pitää pistää tilaukseen.
 
Mojossa on The Boss, ihan parhautta.

 
Itsellä telessä myös. Aivan päällikkömikki. Twang kingin kanssa loistava kombinaatio.
If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking.
Gabe
14.07.2015 22:16:41
Shredator: Itsellä telessä myös. Aivan päällikkömikki. Twang kingin kanssa loistava kombinaatio.
 
Sopivasti munaa, ei kuitenkaan mene yli.
Gabe
15.07.2015 15:47:31
Tilasin kuitenkin The Mule setin. Soundi näytteet iskivät heti ja sieltäkin päästä noita kovasti suositeltiin.
 
Onko tyytyväisiä muulin käyttäjiä?
Ziggy Bubba
15.07.2015 17:21:08 (muokattu 15.07.2015 17:23:26)
 
 
Gabe: Tilasin kuitenkin The Mule setin. Soundi näytteet iskivät heti ja sieltäkin päästä noita kovasti suositeltiin.
 
Onko tyytyväisiä muulin käyttäjiä?

 
Kyllä, mulla on Muuli Tradde Lepassa tallassa (kaulassa Stormy Monday). Kuten tossa todettiin, noi jos mitkä on monipuoliset mikit. Omaan makuun niillä irtoaa jopa semi-raskaat hevit hienosti. Täyslaidalliseen demppijytään ym. alapää ei potki ihan riittävästi, mutta siihen hommaan on omat tuotteensa... Jotka usein tekevätkin vaan sen jutun laadukkaasti.
 
E: The Mule taitaa olla varsin lähellä Gibsonin Classic 57+:aa, jonka LP:ssä korvasin. Yläpää soi hiukan nätimmin BKP:lla, siis jos muistini pelittää oikein vuosien jälkeen.
Meikä Youtubessa: ZE BUBBA's gear demos
Kontiak
15.07.2015 19:19:42
Onko Mulet pätevämmät kuin Lollarin Imperialit?
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
juki
15.07.2015 21:32:48
Kontiak: Onko Mulet pätevämmät kuin Lollarin Imperialit?
 
Apples - oranges -osastoa.. Haluatko Alnico IV vai V magneetit voisi olla se ratkaiseva juttu.
Ei se taito vaan se tatsi! Ja SOUNDI!
Tappivanukas
16.07.2015 06:17:03
Kontiak: Onko Mulet pätevämmät kuin Lollarin Imperialit?
 
Kiinnostais asia muakin. Omasta Les Paul Customista löytyy Imperial High Wind mikit jotka on kyllä olleet erittäin hyvät mikit, mutta välillä mielessä käy pitäisikö vaihtaa BKP:n mikkeihin. Mule, Riff Raff ja Black Dog kiinnostais ainakin, eli jos jollain on vertailupohjaa edellämainittuihin niin olis mukava kuulla.
Shredator
16.07.2015 09:10:50
 
 
Itsellä vaihtui Gibsonin Classic 57+ Bkp Riff raffiin. Omasta mielestäni aika täydellinen LP-mikki. Rouheampi, tiukempi, mutta samalla soundaa vintage-PAF:lta. Irtoaa niin AC/DC:t, Zeppelinit, Whitesnaket kuin Annihilatoritkin...
If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking.
antikristus
06.11.2015 10:21:03
 
 
Nostellaas vähän. Onkos tänne ilmaantunut yhtään Juggernautin omistajaa? Kiinnostuin mikistä aika valtavasti ennen kuin kuulin mistään signature hommista niin mitäpä sitä kantaansa sen takia muuttamaan. Ois tarkotus laittaa mahonki runkoseen, vaahtera kaulaseen ja kiinteä tallaseen seiskaan ja soitella perusvireestä. Toisessa vaakakupissa ois Warpig mutta se taitaa olla youtube klippien perusteella aika lähellä SD Invaderia, korjatkaa jos on parempia kosketuksia.
taikatatti
07.11.2015 17:18:58
antikristus: Nostellaas vähän. Onkos tänne ilmaantunut yhtään Juggernautin omistajaa? Kiinnostuin mikistä aika valtavasti ennen kuin kuulin mistään signature hommista niin mitäpä sitä kantaansa sen takia muuttamaan. Ois tarkotus laittaa mahonki runkoseen, vaahtera kaulaseen ja kiinteä tallaseen seiskaan ja soitella perusvireestä. Toisessa vaakakupissa ois Warpig mutta se taitaa olla youtube klippien perusteella aika lähellä SD Invaderia, korjatkaa jos on parempia kosketuksia.
 
Täältä löytyy juggernaut juurikin mahonkirunkoisessa/vaahterakaulaisessa kiinteätallaisessa kitarassa :) hyvinhän se toimii, erotteleva ja tasapainoinen mikki. Jos noista pitäisi valita, niin ottaisin juggiksen, warpigiäkin kokeillut ja vähän turhan sirinä omaan makuun.
Once you go smooth sack, you never go back - Spencer Sotelo
antikristus
09.11.2015 00:48:04
 
 
Jumankekka. Sanalla "sirinä" lyöty viimeinen naula sikapossun arkkuun :D
okabass
09.11.2015 01:04:32
Onkos kukaan/ kukaan kaveri kokeillut bassomikkejä (p bass 58)?
Snapo
09.11.2015 14:53:45
Itsellä oli 7621:ssä warpig-setti (keraaminen ja alnico) ja ei mulla kyllä sirissyt. Soundi oli tosi täyteläinen mutta vähän liian bassovoittoinen. Ulostuloakin oli itselle liikaa vaikka etenkin kaulamikin puhtaista kyllä tykkäsin omalla tavallaan. Sittemmin kävi nailbomb, jossa oli puolestaan pieni middlehonotus koko ajan ja puhtailla tuntu yläpää jäävän pimentoon. Nykyään Rebell Yell tallassa joka toimii hiton hyvin. Juggernaut olis myös yksi kokeilulistalla. VH II kaulassa joka varmasti toimii tummasointisessa hyvin mutta valmiksi kirkkaassa kitarassa vähän turhan kirkas.
"Mitään hyödyllistä tietoa musiikista tai soittimista täältä tuskin oppii, mutta kielioppi väännetään kuntoon vaikka väkisin."
Gabe
09.11.2015 17:12:07
The Mule setti Navigatorissa on osoittautunut todella hyväksi hankinnaksi. Tallamikin kanssa meni hetki sopivia säätöjä hakiessa mutta nyt toimii erittäin hvyin. The Boss on vieläkin Ruokankaan Esquiren tallamikkinä ja hoitaa homman vähintään mallikkaasti.
Savu
09.11.2015 20:43:12
Onks jollain kokemuksia Crawlerista tallassa? Ostin testimielessä, mutta en ole päässyt sitä testaamaan kun kitara ollut pajalla huollossa.
Torilla tavataan!
machinehead72
09.11.2015 21:56:25
Jacksonin DK-2:den tallasta irtosi eilen Cold Sweat, joka vaihtuu Emeraldiin. Jännityksellä oottelen millaista mölinää lähtee.. Ei kyllä tosin tule päätymään tuohon Jacksoniin, vaan itsetehdyn straton tallaan josta varmaan joutaisikin SH-6 Jacksonille:p Sitten tuota emeraldia pitää tietenkin kokeilla myös lespassa, jotenka eiköhän pysy kolvi kuumana loppukuun:D
https://soundcloud.com/machinehead72 --> Pohojanmaan räkäsintä röck n rollia!
McNulty
09.11.2015 22:31:14
Mulla on muutama BKP:n palikka kiinni eri skeboissa.
 
Useampi LP on varustettu Stormy Monday (N) & The Mule (B) -yhdistelmällä. Näiden lisäksi erinäisistä 6-kielisistä löytyy seuraavia humbuckereita: Abraxas, Miracle Man, Holydiver, Painkiller, VH II ja Black Dog.
 
Muutama Stratokin varustettu BKP:n yksikelaisilla. '54 Replica Strat Apache-setillä (jota Tim Mills hieman meikäläisen toiveesta twiikkasi '54:lle autenttisemmiksi). '62 Replica Stratossa on Tim Millsin custom-settinä valmistettu '62-setti. Tuossa '54 Raadossa olen kokeillut myös Mother's Milk ja Irish Tour mikkejä.
 
Lähtökohtaisesti koskaan ei ole tarvinut pettyä... sen sijaan omaa soundia tavoitellessa jotkut ratkaisut ovat vaan toimineet toisia paremmin. Esim. monen suosima Nailbomb ei soveltunut mulle lainkaan.
moving in stereo
Jukka Häikiö
09.11.2015 22:43:50
 
 
Kontiak: Onko Mulet pätevämmät kuin Lollarin Imperialit?
 
Tiiä noitten pätevyyseroista, kummatkin on loistomikkejä, Mule-setti on nyt kiinni ja Imperial low-windit hyllyssä, eipä noi selviä oikein kuin kokeilemalla, se vaan tuppaa maksamaan, kun ei noita hirviästi käytettynä pyöri.
Sitä se on vaan tehtävä, mitä sattuu tulemaan...
markkuilari
09.11.2015 23:44:18
Savu: Onks jollain kokemuksia Crawlerista tallassa? Ostin testimielessä, mutta en ole päässyt sitä testaamaan kun kitara ollut pajalla huollossa.
 
Mulla oli Jacksonin tallassa moinen, ei ollu mun makuun. Oli samaan aikaan 2 aikalailla identtistä kitaraa ja toisessa Crawler, toisessa JB. Crawler oli paljon ponnettomampi ja jotenkin ohut, kun vertaa JB:hen. Vaihdoin SD Distortionin tilalle, ja se toimi huomattavasti paremmin. Mutta makuasioitahan nämä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)