Aihe: Liitinten puhdistus
1
Aamuhaamu
08.07.2015 13:31:13 (muokattu 08.07.2015 13:32:44)
Juuhm, elikkäs tekisi mieli käydä lävitse kaikki kotistudion liittimet, ettei nyt soundit ainakaan likaisten liitinten takia kärsisi, mutta kotipaikkakunnaltani en ole vielä löytänyt muuta tarkoitukseen soveltuvaa tököttiä kuin isopropyylialkoholia apteekista. Tämä paha?
 
Millä litkuilla ihmiset täällä puhdistaa liittimiänsä? Ja miksi? Custom Sounds taisi suositella PRF 6-68 Kontaktia, netin kultakorvat taiteilijapyyhekumeja, brittilän ilmavoimien erikoislitkuja, erilaisia alkoholeja ja ammoniakkia - muiden muassa. Vähemmästäkin menee ihminen hämillensä!
 
Tuossapa vielä mielenkiintoisa artikkeli aiheeseen liittyen:
 
http://backstageblogi.fi/tutoriaalit/plugit-ja-jakit
oksatboys
08.07.2015 14:02:08
 
 
Itte laitan hiiliratapotikoihin PRF:n voitelevaa putsausainetta ja vähemmän kuluviin osiin kelpaa voitelematonkin putsaus spray. Näitä on muitakin merkkejä kuin PRF (esim. CRC) ja saa joka biltemasta yms. kaupoista.
 
Isopropanolilla (vai mikä se oikeesti onkaan) putsaan äänipäät ja silmälasit sun muut herkemmät. Ei se tuhoa plugejakaan.
 
Teippilähmät lähtee piuhoista lakkabensiinillä tai sinolilla. Yleensä lakkabensalla paremmin.
"Hieno mekanismi sinäänsä, jos ei olisi näin saatanan tyhmä." -Lihis96
anodivirta
10.07.2015 08:46:29
 
 
Mä putsailen IPA:lla, Deoxitilla tai pahimmissa tapauksissa mekaanisesti..
http://weeklybeats.com/#/anodivirta
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)