Aihe: Kokemuksia m.net torista.
1 2 3 4 532 33 34 35 36 37
tender.insanity
23.06.2015 13:53:38
Spiral: Nyt aletaan taas olemaan mnetin ytimessä.
 
Se on kun nuo wanhat jäärät jänkhäläiset saavat vihdoin yhteyden 56kbps modeemillaan intterwebbiin niin alkaa tapahtua.
Laulava Kylätohtori
23.06.2015 13:56:57 (muokattu 23.06.2015 14:03:20)
tender.insanity: Se on kun nuo wanhat jäärät jänkhäläiset saavat vihdoin yhteyden 56kbps modeemillaan intterwebbiin niin alkaa tapahtua.
 
Kyllä meijän isällä on nopeampi netti kuin teijän isällä... *hymiö*
 
e. Sori, hymiö unohtui, vaikka eihän näitä voi kukaan tosissaan ottaa, oli hymiöitä tai ei...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
tender.insanity
23.06.2015 14:12:07
Gabe: Jostain syystä yhä vähemmän ja vähemmän aikaa jaksaa täälläkin kuluttaa..
 
No mutta tämähän oli mukava uutinen =)
Gabe
23.06.2015 15:04:35
tender.insanity: No mutta tämähän oli mukava uutinen =)
 
Eikös vaan ollutkin? =) Jää sulle enemmän tilaa purkaa tuota henkistä pahoinvointiasi. =) =)
Laulava Kylätohtori
23.06.2015 15:32:50
Gabe: Eikös vaan ollutkin? =) Jää sulle enemmän tilaa purkaa tuota henkistä pahoinvointiasi. =) =)
 
Parempihan se naisviha on täällä "vitseinä" purkaa kuin kohdistaa se naisiin, mutta ammattiapu olisi varmasti se paras vaihtoehto kuitenkin... =)
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
JaaGeRMaisTeR
23.06.2015 15:37:02
Jaahas.. Poppari ja kalja meininkiä.
 
No hyvin käy kauppa. Heikkolaatuisen skeban sain myytyä ja rahat palautui ostajalle saman tien, kun ostin tb-4 jos se menisi pärssisen tallaan.
Kappale on kuin tulkitsijansa. Yleensä vähän vajaa.
Gabe
23.06.2015 15:41:00
JaaGeRMaisTeR: No hyvin käy kauppa. Heikkolaatuisen skeban sain myytyä ja rahat palautui ostajalle saman tien, kun ostin tb-4 jos se menisi pärssisen tallaan.
 
Joko se Aurora alkaa valmistua? :)
Laulava Kylätohtori
23.06.2015 15:43:51
JaaGeRMaisTeR: Jaahas.. Poppari ja kalja meininkiä.
 
No hyvin käy kauppa. Heikkolaatuisen skeban sain myytyä ja rahat palautui ostajalle saman tien, kun ostin tb-4 jos se menisi pärssisen tallaan.

 
Hyvin ja hyvin. Osa kamoista menee kyllä hyvin, mutta osa ei millään. Esim. Rockettin Lemon Aid on oikea laatupeli ja aika edulliseen hintaankin sitä jossain kohtaa tyrkytin, mutta ei se vaan mennyt. Ehkä se on merkki, että pitää jättää itselle...
 
Minkäslainen mikitys Auroraan tulee?
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
iec
23.06.2015 15:51:37
 
 
JaaGeRMaisTeR: Jaahas.. Poppari ja kalja meininkiä.
 
No hyvin käy kauppa. Heikkolaatuisen skeban sain myytyä ja rahat palautui ostajalle saman tien, kun ostin tb-4 jos se menisi pärssisen tallaan.

 
Onneksi olkoon hyvästä kitarasta :) Mulla on samanlainen SE Eg ja on kyllä tiukka paikka sanoa kumpi noista omista kitaroista on parempi, eli Gibson LP Studio vai tuo korealainen PRS SE eg. Mulla Pärssisessä SD STK-S4 kaulassa ja keskellä ja sitten JB tallassa. Treble bleed heitetty huitsin kuikkaan ja taisin laittaa jotain vastuskompensointia, jotta tone toimii paremmin sekä singlecoileille että humpparille. Mikkien vaihto kyllä kannatti. Tuo on todella monipuolinen kitara soundeiltaan. Lieneekö tuo TB-4 sitten kuin JB (SH-4), mutta isommalla napapalojen välillä?
 
-iec
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
johanssen
23.06.2015 15:57:39
 
 
Hyvin käy. Etenkin kun ite ei oo myyjänä, vaan tällä kertaa ihan ostajana. Ja niin tuli taas pari kampetta hankittua.
asialliset hommat hoietaan, muuten ollaan ku ellun kanat...
JaaGeRMaisTeR
23.06.2015 16:56:47
iec: Onneksi olkoon hyvästä kitarasta :) Mulla on samanlainen SE Eg ja on kyllä tiukka paikka sanoa kumpi noista omista kitaroista on parempi, eli Gibson LP Studio vai tuo korealainen PRS SE eg. Mulla Pärssisessä SD STK-S4 kaulassa ja keskellä ja sitten JB tallassa. Treble bleed heitetty huitsin kuikkaan ja taisin laittaa jotain vastuskompensointia, jotta tone toimii paremmin sekä singlecoileille että humpparille. Mikkien vaihto kyllä kannatti. Tuo on todella monipuolinen kitara soundeiltaan. Lieneekö tuo TB-4 sitten kuin JB (SH-4), mutta isommalla napapalojen välillä?
 
-iec

 
Tuo on kyllä pirun hyvä kepakko. Lupasin pistää kiertoon kunhan Aurora joskus saapuu, mutta saa nyt nähdä. Pitäähän sitä varalla olla yksi.
 
Kaula ja keskimikkiä vähän etsiskellyt tuohon, muttei taidettu päästä ssl setistä yhteisymmärrykseen erään myyjän kanssa ja joku ei oikein tiennyt minkä position mikkiä kauppasi.
 
Tb on enemmän vissiin näihin vemputtimiin tarkoitettu mikki. Napavälit siis suuremmat.
 
Gabe Jaa-a.. Hyvä kysymys. Saisi herran langanpäähän niin voisi asia selkeytyä. Kuhan ei vain itteänsä olisi telonut mitenkään.
 
laalava torhtori Seymourin Sentient ja Nazgul
Kappale on kuin tulkitsijansa. Yleensä vähän vajaa.
Krice
23.06.2015 17:07:28 (muokattu 23.06.2015 17:08:14)
 
 
Laulava Kylätohtori: Tuleeko Deanista häiritsevän paljon vaihtotarjouksia, vai miksi nyt suututtaa? Vai saitko sen jo myytyä?
 
Kyllä se on enemmän sääntö kuin poikkeus, että kun torille laittaa mitä tahansa myyntiin niin aina tulee vähintäänkin yksi vaihtotarjous. Näin kävi myös Dean ML:lle (minulla on myös toinen ML torilla) Turhaan siinä vaan kuluu aikaa vastaamiseen ja toisaalta vaihtotarjouksen esittäjältä viestin kirjoittamiseen, kun mikään ei kuitenkaan viittaa siihen, että haluaisin vaihtaa tavaraa toiseen, vaan myynti-ilmoituksessa olevan hinnan pitäisi johdattaa ostajan ajatuksia siihen suuntaan, että vaihtovälineenä on raha.
johanssen
23.06.2015 17:36:54
 
 
Kyllä mie oon ainakin niin tyly, että jos tarjous/vaihto/tms ei kiinnosta, niin enpä käytä energiaa vastaamiseen. Jos taas on ns. hyvä päivä ja lääkitys kohdillaan, niin saatan hyvinkin vääntää asiasta juttua. Ja joskus tulee niin hyviä vaihtotarjouksia, vaikkei niitä haekkaan, että on pakko tarttua koukkuun. En mie ainakaan oo niin kiireinen, että yöunet menee näitten asioitten takia. Peace.
asialliset hommat hoietaan, muuten ollaan ku ellun kanat...
tender.insanity
23.06.2015 17:58:43 (muokattu 23.06.2015 20:18:24)
Laulava Kylätohtori: Parempihan se naisviha on täällä "vitseinä" purkaa kuin kohdistaa se naisiin, mutta ammattiapu olisi varmasti se paras vaihtoehto kuitenkin... =)
 
Mistäköhän sinä tuonkin väitteesi olet keksinyt? Selkeän kielen hahmotushäiriö sulla kyllä on havaittu.
Skywriter
23.06.2015 20:49:46
Genitalripper: Vielä muistutuksena, että jos ei halua vaihtoja niin se kannattaa ilmoituksessa tuoda selkeästi ilmi, ja silti voi olla kohtelias kun sen pikaviestillä tulleen vaihtotarjouksen hylkää.
 
Nettiautossa toimii hienosti ainakin. Ilmoituksessa lukee "Ei vaihdeta.", mutta silti on ensimmäinen Kemppainem huutamassa "Miten olis vaihto tuohon Sierraan, leima meni umpeen kuukaus sitten, mut leimat kuuluu käsivarteen!!!" ja huilu soi.
Miksi tehdä muuta kun voi ryypätä?
varakeef
23.06.2015 21:04:12
Mää myyn, ilmoittamaani hintaan. Jos en ole ilmoittanut hinnaksi kappaa perunoita, 30-luvun dobroa tai tuoreehkoa Alesiksen rumpukonetta en koe velvollisuudekseni paapoa näiden tarjoajille erillisiä kieltäviä vastauksia.
 
Toisaalta hinnan ollessa järkevä näitä vaihtoesineitä tarjoavia sankareita ei ehdi vaivoiksi asti kertymäänkään.
 
Silti en myöskään paheksu ennakkoluulotonta vaihtoesineen tarjoajaa. Voihan se olla kiinnostavakin laite.
 
Parasta kommunikaatiota myynti-ilmoitukseen on "ostan, saisinko tilinumeron, osoitteeni on..."
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
tender.insanity
23.06.2015 21:12:08 (muokattu 23.06.2015 21:13:19)
Genitalripper: Usko tai älä, mutta olen kuullut, että joskus on kävelty musakauppaan ja annettu vanha kitara vaihdossa uuteen ja siitä on joku korvauskin myyntihintaan tullut.
 
Kyllä ne ottaa, mutta ei liikkeetkään mitään hyväntekeväisyyslaitoksia ole, jonne roudaat kitaran/vermeen ja saat siitä 0,7*ovh. Tonnin peruskepukan viet sinne, niin hyvittävät siitä ehkä 450e vaihdossa ja seuraavana päivänä myyvät sen jollekin 650e hintaan.
Gary the pine
23.06.2015 21:16:21
Voisko sanoa, että elektroniikan toiminta on tässä selitetty esimerkillisesti...?
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1017256
Tulin, näin, paskoin housuun.
Laulava Kylätohtori
23.06.2015 21:18:17
Krice: Kyllä se on enemmän sääntö kuin poikkeus, että kun torille laittaa mitä tahansa myyntiin niin aina tulee vähintäänkin yksi vaihtotarjous. Näin kävi myös Dean ML:lle (minulla on myös toinen ML torilla) Turhaan siinä vaan kuluu aikaa vastaamiseen ja toisaalta vaihtotarjouksen esittäjältä viestin kirjoittamiseen, kun mikään ei kuitenkaan viittaa siihen, että haluaisin vaihtaa tavaraa toiseen, vaan myynti-ilmoituksessa olevan hinnan pitäisi johdattaa ostajan ajatuksia siihen suuntaan, että vaihtovälineenä on raha.
 
Ei kai yhdestä tai kahdestakaan kannata suuttua. Ja koska torilla on aika yleisesti se meininki, että jengi vaihtaa tavaraa, kun rahalla ei saa kaupaksi, niin se on turha osoittaa mieltään olemalla kirjoittamatta ne maagiset sanat: 'ei vaihtoa'. Netttiautossa ne tosiaan yllyttävät tarjoamaan vaihtoja, mutta täällä ne toimivat tosi hyvin. Ja yleensä ne muutamat vaihtotarjoukset, jotka ovat em. sanoista huolimatta tulleet, ovat olleet todella mielenkiintoisia. Eli tarjoajalla on ollut pelisilmää, mitä tarjota. Se on vaan plussaa, kun tarjotaan mielenkiintoisia vehkeitä vaihtoon, vaikkei sillä hetkellä olisikaan tarvetta.
 
Kovin on pieni vaiva vastata asiallisesti. Sellaistakin on tapahtunut, että vaihtotarjoukseen kieltäytymisen jälkeen on ostettu rahalla. Ainakin itse usein tarjoan ensin vaihdokkia ja jos se ei kiinnosta, niin ostan rahalla. Jos myyjä ei vastaa, niin ei siinä mitään, en mä siitä kiukuttele, mutta en kyllä osta enää rahallakaan.
 
Jos ei tosiaan jaksa kirjoitta niitä sanoja, eikä vastata tarjousehdotuksiin, niin sitten vaan sivuttaa ne kylmästi. Tuskin siinäkään kenenkään maailma järkkyy, vaikkei vastausta saakaan. Tyhmäkin tajuaa siinä kohtaa, ettei vaihtoja tule. Mutta saattaa jäädä rahakaupatkin tekemättä.
 
Lyhyesti sanottuna, en vain tajua, että jaksaa näin turhasta ja mitättömästä asiasta ottaa näin suuren kiukun ja stressin...
 
Peace ja love.
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)