Aihe: Bluetone-vahvistimet
1 2 3 4 5115 116 117 118 119215 216 217 218 219
teleman
21.06.2015 13:26:19
Juzpe: Ohan tossa tulevassa BT:ssä "featureja" neljäfemmasta aika paljon, mm. päättäri ja säröetusen tonestäkki on neljävitoseen pohjautuvia. Toki sit toi säröetunen on sitä 2203/ hot rodattu 1959 osastoo. Kuitenkin ois tarkotus ilman keinokuormaa pärjätä :D
PPIMV:tä tulee kaksin kappalein jalkakytkimen taakse. Siltä varalta, että jos ujopissa iskee niin voi laittaa napin painalluksella itsensä mutelle :D

 
No onpa mielenkiintoinen tulossa. En ole oikein innostunut noista keinokuormista tai tehonsäädöistä. Jotenkin tappavat dynamiikan tai sit en vaan osaa käyttää niitä. Kokemusta on lähinnä Weberin kuorista ja VVR:stä, joka ei ainakaan Duty Roadissa ollut mielestäni hyvä. PPIMV ei ole tuttu ollenkaan. Pitäisi päästä joskus testailemaan moista.
Komppikitaristi
harryk
21.06.2015 13:42:38
 
 
teleman: No onpa mielenkiintoinen tulossa. En ole oikein innostunut noista keinokuormista tai tehonsäädöistä. Jotenkin tappavat dynamiikan tai sit en vaan osaa käyttää niitä. Kokemusta on lähinnä Weberin kuorista ja VVR:stä, joka ei ainakaan Duty Roadissa ollut mielestäni hyvä. PPIMV ei ole tuttu ollenkaan. Pitäisi päästä joskus testailemaan moista.
 
PPIMV = post phase inverter master volume, eli vaiheenkääntäjän ja pääteputkien välissä sijaitseva master volume. Sen avulla pääteasteesta saadaan päätesäröä pienemmälläkin äänenpaineella, joskin suurin osa siitä säröstä syntyy vaiheenkääntäjässä. Meidän tapamme toteuttaa ppimv ei vaikuta vahvarin äänenlaatuun mitenkään kun se on täysillä. VVR on mielestäni parhaimmillaan katodibiasoiduissa koneissa, joissa säädetään kaikkien putkien jännitteitä ja ulostulotehoa sen avulla. VVR toimii teknisesti myös fixed bias-päätteissä, mutta ei jostain syystä saundaa niissä yhtä hyvältä kuin katodibias-koneissa. Meillä on paraikaa rakennus-/kehitysvaiheessa yksi vahvari, johon tulee ns. sisäänrakennettu "variac". Yritämme toteuttaa variacin tyyppisen jännitesäädön vähän toisella tavalla kuin perinteisesti. Kun verkkomuuntajan jännitteitä pudotetaan, putoaa myös vahvistimen pääteteho ja pääte säröytyy/kompressoituu aiemmin. Tämä on yksi tapa toteuttaa dynaaminen päätetehon säätö. Tuleva kuukausi näyttää kuinka hyvin tuo idea toimii käytännössä.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Juzpe
21.06.2015 13:43:33 (muokattu 21.06.2015 13:44:56)
 
 
teleman: No onpa mielenkiintoinen tulossa. En ole oikein innostunut noista keinokuormista tai tehonsäädöistä. Jotenkin tappavat dynamiikan tai sit en vaan osaa käyttää niitä. Kokemusta on lähinnä Weberin kuorista ja VVR:stä, joka ei ainakaan Duty Roadissa ollut mielestäni hyvä. PPIMV ei ole tuttu ollenkaan. Pitäisi päästä joskus testailemaan moista.
 
Dustyn riisuttu versio kai tää mun tuleva nuppi on noin niingy lähtökohdiltaan. Tosin "melko" paljon on kaikenmoista pikku muutosta ja tweakia orkkikseen, niin custom-konehan se sitten on. Keinokuormia en oo tykänny käyttää, PPIMV taas on tuttu muutamastakin koneesta. Se on vaan astetta paremmin toimiva master-volume, ei sen kummempaa. Antaa enemmän mahdollisuuksia säröytymisen säätöön. Mun lähestymistapa vahvistimiin on kuitenkin tiivistettävissä:
- Toimiva ja tilanteen mukaan säädettävissä oleva soundi
- Riittävän yksinkertainen
- Luotettava
- Kuluvien osien (putket, sulakkeet, yms) vaihto ja säätö onnistuu nopeasti tien päällä
- Mahdollisuus käyttää tilanteeseen sopivia pääteputkia tehon ja soundin optimoimiseksi. Tähän hommaan BT:n "kaikki octalit käy"-meininki on melko oivallinen. Voi vetää Kujasen Baarissa 6V6 GT-parilla ja stadikalla KT88:lla.
 
Meillä on paraikaa rakennus-/kehitysvaiheessa yksi vahvari, johon tulee ns. sisäänrakennettu "variac".
 
Siistiä. Koska pääsee testaan?
harryk
21.06.2015 14:21:07
 
 
Juzpe: Dustyn riisuttu versio kai tää mun tuleva nuppi on noin niingy lähtökohdiltaan. Tosin "melko" paljon on kaikenmoista pikku muutosta ja tweakia orkkikseen, niin custom-konehan se sitten on. Keinokuormia en oo tykänny käyttää, PPIMV taas on tuttu muutamastakin koneesta. Se on vaan astetta paremmin toimiva master-volume, ei sen kummempaa. Antaa enemmän mahdollisuuksia säröytymisen säätöön. Mun lähestymistapa vahvistimiin on kuitenkin tiivistettävissä:
- Toimiva ja tilanteen mukaan säädettävissä oleva soundi
- Riittävän yksinkertainen
- Luotettava
- Kuluvien osien (putket, sulakkeet, yms) vaihto ja säätö onnistuu nopeasti tien päällä
- Mahdollisuus käyttää tilanteeseen sopivia pääteputkia tehon ja soundin optimoimiseksi. Tähän hommaan BT:n "kaikki octalit käy"-meininki on melko oivallinen. Voi vetää Kujasen Baarissa 6V6 GT-parilla ja stadikalla KT88:lla.
 

 
Siistiä. Koska pääsee testaan?

 
Se on valmis oletettavasti elokuussa, jolloin se on testattavissa, mikäli meidän idea toimii käytännössä ajatellusti.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Juzpe
21.06.2015 14:24:02
 
 
harryk: Se on valmis oletettavasti elokuussa, jolloin se on testattavissa, mikäli meidän idea toimii käytännössä ajatellusti.
 
Ouraids! Komiaa, että äijät jaksaa kehitellä kaikenmoista.
Gabe
21.06.2015 14:55:17
harryk: Meillä on paraikaa rakennus-/kehitysvaiheessa yksi vahvari, johon tulee ns. sisäänrakennettu "variac". Yritämme toteuttaa variacin tyyppisen jännitesäädön vähän toisella tavalla kuin perinteisesti. Kun verkkomuuntajan jännitteitä pudotetaan, putoaa myös vahvistimen pääteteho ja pääte säröytyy/kompressoituu aiemmin. Tämä on yksi tapa toteuttaa dynaaminen päätetehon säätö. Tuleva kuukausi näyttää kuinka hyvin tuo idea toimii käytännössä.
 
Hittolainen, tämä voisi kiinnostaa. Onnistuuko moisen laitto jälkikäteen/kustantaako paljon?
harryk
21.06.2015 16:05:34
 
 
Gabe: Hittolainen, tämä voisi kiinnostaa. Onnistuuko moisen laitto jälkikäteen/kustantaako paljon?
 
Se meidän "variac" vaatii erityisen verkkomuuntajan. En tiedä vielä toimiiko tämä idea käytännössä halutusti, mutta elokuussa ollaan viisaampia sekä tekniikan, että kustannsten suhteen. Sen voi asentaa myös jälkikäteen vahvariin tarvittaessa.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
antnis
21.06.2015 16:09:08
Kattelin muuten, että Custom Soundsilla olis Bluetonen 2x10 kaappi mutta sen kerrotaan olevan tehonkestoltaan 40w. Meinaaks se sitä, että 4x6v6 Dustyä ei voi ajella sen kautta? Torilla olis hieno 4x12 kyllä... :_D
sustain65
21.06.2015 16:17:40
harryk: Meillä on paraikaa rakennus-/kehitysvaiheessa yksi vahvari, johon tulee ns. sisäänrakennettu "variac". Yritämme toteuttaa variacin tyyppisen jännitesäädön vähän toisella tavalla kuin perinteisesti.

Onko tuo tuleva Bluetonen "variac" siis kuten Mesoissa, esim. Mark V. Tai onko "perinteinen" = Mesan tapa ja nyt yritätte jotakin muunlaista/parempaa?
harryk
21.06.2015 17:13:41
 
 
sustain65: Onko tuo tuleva Bluetonen "variac" siis kuten Mesoissa, esim. Mark V. Tai onko "perinteinen" = Mesan tapa ja nyt yritätte jotakin muunlaista/parempaa?
 
Minulla ei ole mitään tietoa mesan vastaavista kytkennöistä. Me yritämme tehdä näitä asioita omista lähtökohdistamme ja toteuttaa omia ideoitamme.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Gabe
23.06.2015 12:59:10
Mitenköhän Stalker muuttuisi jos sitä modaisi niin että tasasuuntaus muutettaisiin putkella toimivaksi? Voisin äkkiseltään kuvitella että 5Y3 toimisi.
harryk
23.06.2015 13:22:55
 
 
Gabe: Mitenköhän Stalker muuttuisi jos sitä modaisi niin että tasasuuntaus muutettaisiin putkella toimivaksi? Voisin äkkiseltään kuvitella että 5Y3 toimisi.
 
Stalkerin virtalähde on toteutettu tietyistä syistä dioditasasuuntauksella. Jos halutaan käyttää putkitasuria, pitää koneen verkkomuuntaja mm. vaihtaa sellaiseksi, josta saa 5 V hehkujännitteen tasurille. Pääteasteen kyykkäämiseen vaikuttaa putkitasurin ohella myös verkkomuuntajan mitoitus. Jos muuntaja on ns. alimitoitettu virranannon osalta, se kyykkää helpommin. Jos muuntaja on mitoitettu vastaavbasti riittävän isoksi, ei putkitasuri pelkästään tuo suurta eroa äänelliseen lopputulokseen. Olemme pyrkineet varsinkin putkicomboissamme välttämään nykyään putkitasureita, koska ne ovat herkkiä kilisemään soitettaessa ym.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
jniska
24.06.2015 21:36:13
harryk: PPIMV = post phase inverter master volume, eli vaiheenkääntäjän ja pääteputkien välissä sijaitseva master volume. Sen avulla pääteasteesta saadaan päätesäröä pienemmälläkin äänenpaineella, joskin suurin osa siitä säröstä syntyy vaiheenkääntäjässä. Meidän tapamme toteuttaa ppimv ei vaikuta vahvarin äänenlaatuun mitenkään kun se on täysillä. VVR on mielestäni parhaimmillaan katodibiasoiduissa koneissa, joissa säädetään kaikkien putkien jännitteitä ja ulostulotehoa sen avulla. VVR toimii teknisesti myös fixed bias-päätteissä, mutta ei jostain syystä saundaa niissä yhtä hyvältä kuin katodibias-koneissa. Meillä on paraikaa rakennus-/kehitysvaiheessa yksi vahvari, johon tulee ns. sisäänrakennettu "variac". Yritämme toteuttaa variacin tyyppisen jännitesäädön vähän toisella tavalla kuin perinteisesti. Kun verkkomuuntajan jännitteitä pudotetaan, putoaa myös vahvistimen pääteteho ja pääte säröytyy/kompressoituu aiemmin. Tämä on yksi tapa toteuttaa dynaaminen päätetehon säätö. Tuleva kuukausi näyttää kuinka hyvin tuo idea toimii käytännössä.
 
No niin, nyt ymmärrän miksi Harry kyselit niin tarkkaan minulla käytössä olevata variacista. Toimii , sen voin sanoa.
"Ei autoa kortilla ajeta eikä vilkulla käännetä"
jniska
24.06.2015 21:37:46
VARIAC..
Siistiä. Koska pääsee testaan?

Meillä pääset testaamaan vaikka heti ja omalla vahvistimellasi tai meikäläisen Marshalleilla.
"Ei autoa kortilla ajeta eikä vilkulla käännetä"
Juzpe
25.06.2015 12:26:35
 
 
jniska: Meillä pääset testaamaan vaikka heti ja omalla vahvistimellasi tai meikäläisen Marshalleilla.
 
Lokakuussa voisin tulla käymään. :D
Shredator
30.06.2015 21:08:09
 
 
Nyt on sitten Bugaboon mahti testailtu. Kiitos vielä kerran jäsen TTV:lle :)
 
Tykkäsin kyllä todella paljon. Särökanava taipui monenlaiseen tyyliin ja nuo etuasteen hienosäätimet tekivät todella hienon lisän. Löytyi oikeanlaiset crunchit 80-luvun hard rockiin, kunnon power metal-säröt ja tiukkaa säröä aina sinne moderniin mättömetalliin asti. Särön luonteen pystyi helposti muokkaamaan soitetun tyylin ja soittajan tatsin mukaiseksi. Mielestäni kerrassaan innovatiivisia ratkaisuja on tähän löydetty. Lisäksi sanoisin, että nuo modaukset (päätteen tiukennukset yms) veivät soundia oikeaan suuntaan. Voin kyllä lämpimästi suositella!
If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking.
TTV
30.06.2015 21:33:59
Shredator: Nyt on sitten Bugaboon mahti testailtu. Kiitos vielä kerran jäsen TTV:lle :)
 
Tykkäsin kyllä todella paljon. Särökanava taipui monenlaiseen tyyliin ja nuo etuasteen hienosäätimet tekivät todella hienon lisän. Löytyi oikeanlaiset crunchit 80-luvun hard rockiin, kunnon power metal-säröt ja tiukkaa säröä aina sinne moderniin mättömetalliin asti. Särön luonteen pystyi helposti muokkaamaan soitetun tyylin ja soittajan tatsin mukaiseksi. Mielestäni kerrassaan innovatiivisia ratkaisuja on tähän löydetty. Lisäksi sanoisin, että nuo modaukset (päätteen tiukennukset yms) veivät soundia oikeaan suuntaan. Voin kyllä lämpimästi suositella!

 
Joo, oli todella mukava soittohetki tänään, kiitos kahvista :-) Oli hienoa kuulla, kuinka hienosti toi Bugaboo taipui eri tyyleihin osaavissa käsissä. Ite oon vähän rajoittunut soitoltani ja saundeiltani, sun soitto toi hienoja nyansseja esiin tutusta laitteesta. Tosi pienillä tuunauksilla kyllä saatiin isoja vaikutuksia saundiin.
 
Hyvät tyypit ovat aina tervetulleita testailemaan noita nuppeja, sillai niiden ominaisuudet saa parhaiten selville :-)
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Laulava Kylätohtori
02.07.2015 23:11:48
Nyt on testissä 2+2 Dusty Road eli Dusty, jossa on omat pääteputket molemmille kanaville. Tässä tapauksessa Crunch kanavassa on EL34:t ja Clean kanavalla 6L6:t.
 
Aika veikeä peli kieltämättä. Tuntuu oudolta, että särökanavassa on EL34:t, mutta kun vaihtaa puhtaalle, niin siinä on 6L6:ten soundi. Ei siis tarvitse tehdä kompromisseja ollenkaan. Ainakaan itse en ole tykännyt EL34:sta puhtaassa kanavassa, enkä 6L6:sta särökanavassa. Soundi on siis luonnollisesti aivan loistava ja kanavan vaihto tapahtuu kuin missä tahansa kaksikanavaisessa vahvarissa. Päätteen vaihtumista ei huomaa mistään, ei outoja ääniä eikä viiveitä tms.. Lisäksi molemmille kanaville on oma itsenäinen master volume, joten molemmat kanavat saa täydellisesti balanssiin ilman kompromisseja soundin kanssa...
 
Pitää nyt testailla vielä lisää, mutta todella mielenkiintoinen peli. Tässä on lisäksi putkireverb molemmille kanaville, kaksi eri boost vaihtoehtoa sekä jotain muutakin pientä eroa omaan Dustyyn nähden. Kutkuttaa ikävästi ostohammasta...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Myrkky Nuoli
03.07.2015 00:10:15
Laulava Kylätohtori: Nyt on testissä 2+2 Dusty Road eli Dusty, jossa on omat pääteputket molemmille kanaville. Tässä tapauksessa Crunch kanavassa on EL34:t ja Clean kanavalla 6L6:t.
 
Aika veikeä peli kieltämättä. Tuntuu oudolta, että särökanavassa on EL34:t, mutta kun vaihtaa puhtaalle, niin siinä on 6L6:ten soundi. Ei siis tarvitse tehdä kompromisseja ollenkaan. Ainakaan itse en ole tykännyt EL34:sta puhtaassa kanavassa, enkä 6L6:sta särökanavassa. Soundi on siis luonnollisesti aivan loistava ja kanavan vaihto tapahtuu kuin missä tahansa kaksikanavaisessa vahvarissa. Päätteen vaihtumista ei huomaa mistään, ei outoja ääniä eikä viiveitä tms.. Lisäksi molemmille kanaville on oma itsenäinen master volume, joten molemmat kanavat saa täydellisesti balanssiin ilman kompromisseja soundin kanssa...
 
Pitää nyt testailla vielä lisää, mutta todella mielenkiintoinen peli. Tässä on lisäksi putkireverb molemmille kanaville, kaksi eri boost vaihtoehtoa sekä jotain muutakin pientä eroa omaan Dustyyn nähden. Kutkuttaa ikävästi ostohammasta...

 
Tässä on muuten aivan helvetin hyvä konsepti. Kompromissi on nimittäin noiden putkien välillä todella suuri halusipa kumpaa tahansa. Arvostan.
More Nintendo, less Marshall.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)