Aihe: Kurzweil Artis 7 vai Kurzweil SP5-8
1
SammyHoo
05.05.2015 22:31:19
Arvelin että hankin itselleni soittopeliksi jomman kumman. Artis on uusinta uutta ja SP5-8 ymmärtääkseni ollu jo muutaman vuoden markkinoilla. Mitä olette mieltä, onko SP5-8:ssa mielestänne vanhentunutta tekniikkaa, soundeja, että kannattaa sen puolesta satsata n. 500€ lisää ja ostaa tuo Artis?
teroyk
17.05.2015 00:34:34
SammyHoo: Arvelin että hankin itselleni soittopeliksi jomman kumman. Artis on uusinta uutta ja SP5-8 ymmärtääkseni ollu jo muutaman vuoden markkinoilla. Mitä olette mieltä, onko SP5-8:ssa mielestänne vanhentunutta tekniikkaa, soundeja, että kannattaa sen puolesta satsata n. 500€ lisää ja ostaa tuo Artis?
 
Kurzweileissä on aika ajaton soundi eli ei SP5-8:nkaan kuulosta vanhalta. Mutta se mitä Artis:issa saat lisää on: Yhdet flyygelisamplet lisää ja softan kautta editointi ja pari säätö nuppia ja isomman näytön. Hieman yksinkertaisesti kertottuna.
SammyHoo
11.06.2015 21:57:42
teroyk: Kurzweileissä on aika ajaton soundi eli ei SP5-8:nkaan kuulosta vanhalta. Mutta se mitä Artis:issa saat lisää on: Yhdet flyygelisamplet lisää ja softan kautta editointi ja pari säätö nuppia ja isomman näytön. Hieman yksinkertaisesti kertottuna.
 
Kiitti. Onko sinulla enemmänki kokemuksia tai tietoja näistä Kurzweil soittimista. Nimittäin mietin vielä että jos lähtiski tuohon työaseman hankkimiseen. Muutama satanen tulisi hintaa lisää, 76 kosketinta. http://www.thomann.de/fi/kurzweil_pc3le_7.htm
teroyk
27.06.2015 13:33:55
SammyHoo: Kiitti. Onko sinulla enemmänki kokemuksia tai tietoja näistä Kurzweil soittimista. Nimittäin mietin vielä että jos lähtiski tuohon työaseman hankkimiseen. Muutama satanen tulisi hintaa lisää, 76 kosketinta. http://www.thomann.de/fi/kurzweil_pc3le_7.htm
 
Kyllä Kurzweilissä saa vastinetta rahoille, kun pistää muutaman satasen lisää.
teroyk
27.06.2015 13:36:41
A100: PC3LE-sarjan sijaan "metsästäisin" suoraan PC3-sarjaa tai uudempaa PC3K-sarjaa. Noita PC3:sia (PC361, PC3, PC3X) liikkuu välillä ihan kohtuu edullisesti torilla. PC3LE -sarjan suurin puute on Master compressorin ja EQ:n puute, sekä efektiblokkeja on LE:ssä vain 10 - PC3-sarjan 16:n sijaan. Soundit muuten samat, paitsi urkusoundeissa homma kääntyy PC3-sarjan eduksi juuri tuon 16 FX-blokin puolesta.
 
Tuo on justiinsa, että mihin sen rajan pistää. Itse suosittelisin PC3K:ta jos omien soundien tekeminen kiinnostaa tai käyttää vanhojen K2xxx-sarjan Kurzweilien soundeja. Mutta rahaahan se kysyy sitten vähän enemmän.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)