Aihe: Apple, mac osx ja iMuusikot toinen osa
1 2 3 4 532 33 34 35 3661 62 63 64 65
anapena
10.04.2015 12:43:45
Berzerkowitz: Laitan nyt tähän topicciin kysymyksen kun etäisesti aihetta sivuaa.
Eli:
aattelin tehdä niin että asennan snow leopardin uusiksi ja päivitän sitten yosemiteen. Sivuvaikutuksena joutunee asentamaan cubasen uusiksi. Näin muistelisin edelliseltä kerralta parin vuoden takaa kun osx_n uusiksi asensin.
Ja se kysymys:kannattaako cubase asentaa ennen snow leopard->yosemite - päivitystä vaiko jälkeen?

 
Sehän voi olla, että joudut hankkimaan Cubasesta tuoreimman version. Steinberg on joillekin tuotteille varmistanut Yosemite-sopivuuden vasta äskettäin.
Istu ja pala!
Öyvind
10.04.2015 15:18:29
Henri Henri Olavi: Mielenkiintoista! Voitko kertoa kikkailun okkulttisen puolen? Ja luuletko toimisiko sama kikkailu Mavericksissa tai jopa Yosemitessa?
 
Kertoisin aivan äärettömän mielelläni, mutta kyseisestä asentelukamppailusta on jo pari vuotta(?) aikaa, eikä nyt pysty mitenkään muistamaan että kuinka se lopulta onnistui. Googlettelemalla selvisi kyllä, mututuntumalla prosessiin kuului jotain kansiopuleerausta OSX:n Kirjastofolderissa tai jotain sinne päin.
 
Mavericksista tai Yosemitesta en osaa sanoa, kerrothan minullekin, jos saat jotain selville? Haluaisin nimittäin päivittää OSX:ää, mutta koska Avid on näemmä vetänyt PT:n osteluhommat ihan perseilyksi niin tässä joutuu vielä pohtimaan siirtyykö käyttämään jotain muuta äänisoftaa vai yrittääkö haalia jostain upgraden ysistä yhteentoista.
Henri Henri Olavi
10.04.2015 19:18:09
Öyvind: Kertoisin aivan äärettömän mielelläni, mutta kyseisestä asentelukamppailusta on jo pari vuotta(?) aikaa, eikä nyt pysty mitenkään muistamaan että kuinka se lopulta onnistui. Googlettelemalla selvisi kyllä, mututuntumalla prosessiin kuului jotain kansiopuleerausta OSX:n Kirjastofolderissa tai jotain sinne päin.
 
Ok. Täytyypä etsiä. Toimiko Tools tuon puljaamisen jälkeen kuitenkin aivan täysin? Duunin kannalta tämä on kuitenkin se tärkein seikka.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
Öyvind
11.04.2015 01:10:29
Henri Henri Olavi: Ok. Täytyypä etsiä. Toimiko Tools tuon puljaamisen jälkeen kuitenkin aivan täysin? Duunin kannalta tämä on kuitenkin se tärkein seikka.
 
https://www.youtube.com/watch?v=eXsEP8ZH3uc
 
Jos muisti palvelee oikein, niin noin sain Protukan asenneltua. Jos asennusta yritti normaaliin tyyliin, käyttis herjasi jotain ongelmaa, eikä asennus lähtenyt käyntiin. En ole kyllä huomannut mitään ongelmia Toolsin toiminnassa. Taisi itsellänikin olla joku työhomma vaiheessa kun jouduin itse asentamaan softan uusiksi, muutama hikikarpalo saattoi päänahasta kirvota tuon asentelun kanssa vääntäessä :D
Berzerkowitz
11.04.2015 18:44:24
anapena: Sehän voi olla, että joudut hankkimaan Cubasesta tuoreimman version. Steinberg on joillekin tuotteille varmistanut Yosemite-sopivuuden vasta äskettäin.
 
Steinbergin sivuilta olin katsovinani että pitäisi 6.0-version nykyään jo pelittää Y:n kanssa.
 
Tosin nyt tuli vähän lisää mutkaa matkaan. Käyttiksen uudelleenasennuksen jälkeen osoittautui että cubasen asennuslevy on rikki. Klikkaan sitä "asenna cubasen osx-versio"- kuvaketta asennuslevyltä niin vähän aikaa raksuttaa ja sitten sanoo notta error.
Rupesi kiinnostamaan että olisikos tässä nyt jotain tehtävissä?
 
Eli saisikos
a) tuon softan haettua Steinbergin sivuilta jotenkin
tai
b) palautettua jotenkin varmuuskopioista? time machinella silloin tällöin vkopioinut tavaraa niin jos tuossa menee mukana /Applications-hakemisto ulkoiselle levylle niin luulisi pystyvän palauttamaan kanssa... onko joku kokeillut?
vai onko se pakko c) maksaa maltaita uudesta versiosta kaupassa? bonuksena se että parissa vuodessa uusikin asennusdvd menee vituiksi :(
 
Tai tota semmoinenkin kävi mielessä että onkos kukaan kokeillut asentaa OSX:ää + cubasea virtuaalikoneeseen? Jos onnistuisi niin silloinhan voisi ottaa snapshotin tilanteesta missä softat vielä toimii :)
Henri Henri Olavi
12.04.2015 12:42:39
Öyvind: https://www.youtube.com/watch?v=eXsEP8ZH3uc
 
Jos muisti palvelee oikein, niin noin sain Protukan asenneltua. Jos asennusta yritti normaaliin tyyliin, käyttis herjasi jotain ongelmaa, eikä asennus lähtenyt käyntiin. En ole kyllä huomannut mitään ongelmia Toolsin toiminnassa. Taisi itsellänikin olla joku työhomma vaiheessa kun jouduin itse asentamaan softan uusiksi, muutama hikikarpalo saattoi päänahasta kirvota tuon asentelun kanssa vääntäessä :D

 
Kiitos! Täytyypä miettiä josko uskaltautuisi tuohon rumbaan. Olisi mielekästä päivittää käyttis sellaiseen, johon tulee turvallisuuspäivityksiä. Voishan sitä tietenkin ostaa uudemmankin Toolsin, mutta periaatteesta vastustan ajatusta ostaa täysin toimivan tilalle uutta.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
hallu
12.04.2015 15:57:43
Henri Henri Olavi: Kiitos! Täytyypä miettiä josko uskaltautuisi tuohon rumbaan. Olisi mielekästä päivittää käyttis sellaiseen, johon tulee turvallisuuspäivityksiä. Voishan sitä tietenkin ostaa uudemmankin Toolsin, mutta periaatteesta vastustan ajatusta ostaa täysin toimivan tilalle uutta.
 
Eikös sen voi hoitaa turvallisuusnäkökulmasta myös niin, että pyhität sen koneen musiikin tekoon etkä pistä sitä verkkoon ollenkaan ja ajat nettikoneena jotain vaikkapa Linuxia niin on ainakin turvallinen ja lubuntu pyörii vähän vanhemmassakin raudassa.
Olisipa jo kevät
Henri Henri Olavi
12.04.2015 18:39:25
hallu: Eikös sen voi hoitaa turvallisuusnäkökulmasta myös niin, että pyhität sen koneen musiikin tekoon etkä pistä sitä verkkoon ollenkaan ja ajat nettikoneena jotain vaikkapa Linuxia niin on ainakin turvallinen ja lubuntu pyörii vähän vanhemmassakin raudassa.
 
Näin mä olen tehnytkin. Enkä ole kovin huolissani turvallisuudesta, mutta ainahan voi kaikkee ja silleen....:) Melkeinpä ainoat nettijutut duunikoneella on plugaripäivitykset valmistajien sivuilta.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
telescope
12.04.2015 22:20:30
Päivitin just Mavericksista Yosemiteen ja äkkiseltään kokeiltuna Logic Pro X ja Cubase 6.5 näyttäis toimivan niinkuin ennenkin.
 
Parallelsin/Bootcampin kautta Windowsin musaohjelmat ei Macbookin omalla äänikortilla edelleenkään pelitä ilman liian isoa latenssia ja rätinöitä, enkä oikeestaan muuta odottanutkaan..
passe
16.04.2015 16:14:14 (muokattu 16.04.2015 16:19:56)
Liekö ollut puhetta jo, sanon silti.
 
Early 2011 Macbook Pro omistajat. Jos teillä/kin on ollut ongelmia Logic boardin ja integroidun grafiikkakortin toimimattoman avioliiton kanssa niin kone verstaalle mars. Apple sponssaa:
 
https://www.apple.com/support/macbookpro-videoissues/
 
Perään muutama kyssäri SSD levyistä ja niiden käytöstä audiohommissa. Aion päivittää moiseen ja tiedän noista turkasen vähän.
 
- Toimivat ilmeisen hyvin, mutta onko jokin merkki tai malli jota kannattaa vältellä?
- Niitäkin on noilla kaiken maailman specseillä. Sata III paras?
- Mitä muuta näistä on hyvä tietää/selvittää ennen ostopäätöstä?
 
Kiitos!
"Ne levyt usein radiossa soivat - tai ne voivat olla muitakin".
Jaava
16.04.2015 21:57:29
passe: Liekö ollut puhetta jo, sanon silti.
 
Early 2011 Macbook Pro omistajat. Jos teillä/kin on ollut ongelmia Logic boardin ja integroidun grafiikkakortin toimimattoman avioliiton kanssa niin kone verstaalle mars. Apple sponssaa:
 
https://www.apple.com/support/macbookpro-videoissues/
 
Perään muutama kyssäri SSD levyistä ja niiden käytöstä audiohommissa. Aion päivittää moiseen ja tiedän noista turkasen vähän.
 
- Toimivat ilmeisen hyvin, mutta onko jokin merkki tai malli jota kannattaa vältellä?
- Niitäkin on noilla kaiken maailman specseillä. Sata III paras?
- Mitä muuta näistä on hyvä tietää/selvittää ennen ostopäätöstä?
 
Kiitos!

 
Katsot että liitäntä sopii ja menet ostamaan jonkun geneerisen kovalevyvalmistajan isoilla ja nopeilla luvuilla varustetun mallin. Mä tein niin ja en ole katunut hetkeäkään. Nopeuttaa konetta ihan uskomattoman paljon.
"Katastrofien ei pitäisi kestää näin kauan, haluan aamiaista!"
Skebaristi
16.04.2015 22:03:25
 
 
Perään muutama kyssäri SSD levyistä ja niiden käytöstä audiohommissa. Aion päivittää moiseen ja tiedän noista turkasen vähän.
 
- Toimivat ilmeisen hyvin, mutta onko jokin merkki tai malli jota kannattaa vältellä?
- Niitäkin on noilla kaiken maailman specseillä. Sata III paras?
- Mitä muuta näistä on hyvä tietää/selvittää ennen ostopäätöstä?
 
Kiitos!

 
Välteltävistä merkeistä en niin tiedä, mutta oma käsitykseni on se että ei näillä vahvoilla perusmerkeillä kuten Samsung, Kingston ja Crusial kovin paljon metsään voi mennä. On kai näissä jo sen verran teknologia mennyt eteenpäin, että pahimmista lasten taudesta on päästy eroon, viisammat voinee korjata tarvittaessa?
 
Liitännöistä Sata III taitaa olla tällä hetkellä yleisin. Muutenhan noissa voi menetellä aikalailla niin että ostaa niin nopean ja ison levyn kuin vain lompakko sallii. Omaa kokemusta on Samsung EVO -sarjasta, joka on ollut kiitettävän nopea ja vajaan parin vuoden ajan luotettava. Noissakin on näköjään taas nopeudet kasvaneet ja Euro/Giga -kustannukset tulleet alas siihen malliin, että voisi melkein kohta sijoittaa isompaan.
anapena
16.04.2015 22:44:50 (muokattu 16.04.2015 22:46:12)
Syksyllä Verkkokaupassa raavin päätäni ja otin halvimman asiakaspalautus-Kingstonin. Jälkeen päin löysin netistä reviewin, jossa kyseisellä lätyllä oli ongelmia, kun kirjotettiin ja pyyhittiin niin pirusti. Nyt ei ole heittää linkkiä tähän hätään, mutta eiköhän se googelilla löydy(ssd review). Pyyhkäsen kyseiselle Kinkstonille kerran kuussa kloonin käyttislevystä. Ehkä tuo ongelma on lähinnä teoreettinen tavanomaisessa käytössä, mutta jos se on dawin työlevynä, niin onko tilanne toinen?
Istu ja pala!
passe
17.04.2015 10:09:51
Kiitokset vastauksista!
 
Eli Sata III ja kumppanit ovat vain eri liitäntöjen nimiä? Edelleen, niissä on sitten ilmeisesti eroja ihan puhtaan suorituskyvyn muodossa?
 
Tämänhetkisenä ajatuksena on korvata cd-asema SSD levyllä. Kannattaako minun sitten tehdä se niin että vain Yosemite, DAW, Guitar Rig ja Toontrack SSD:lle ja kaikki tallennukset normilevylle? Tässä tapauksessahan 250gb SSD riittäisi aivan hyvin.
 
Ihan puhtaasti mahdollisimman jouhevasti pyörivää systeemiä siis haen. Tiedän että monet käyttävät ulkoisia kovalevyjä, mutta itseäni kiehtoo enemmän yksinkertaisuus. Onko joitakin olennaisia seikkoja, jotka puhuvat ehdottomasti ulkoisen kovalevyn puolesta?
"Ne levyt usein radiossa soivat - tai ne voivat olla muitakin".
-Q-
17.04.2015 10:38:18
passe: Kiitokset vastauksista!
 
Eli Sata III ja kumppanit ovat vain eri liitäntöjen nimiä? Edelleen, niissä on sitten ilmeisesti eroja ihan puhtaan suorituskyvyn muodossa?
 
Tämänhetkisenä ajatuksena on korvata cd-asema SSD levyllä. Kannattaako minun sitten tehdä se niin että vain Yosemite, DAW, Guitar Rig ja Toontrack SSD:lle ja kaikki tallennukset normilevylle? Tässä tapauksessahan 250gb SSD riittäisi aivan hyvin.
 
Ihan puhtaasti mahdollisimman jouhevasti pyörivää systeemiä siis haen. Tiedän että monet käyttävät ulkoisia kovalevyjä, mutta itseäni kiehtoo enemmän yksinkertaisuus. Onko joitakin olennaisia seikkoja, jotka puhuvat ehdottomasti ulkoisen kovalevyn puolesta?

 
SATA on sen massamuistiväylän nimi. Serial ATA, joka tuli Parallel ATAn korvaajaksi kymenkunta vuotta sitten. Sitä on sitten vuosien saatossa piristetty ja nykyinen versio on tuo kolmonen. Se on alaspäin yhteensopiva, eli SATA 3 levyn voit laittaa vaikka koneessasi olisi vanhemman sukupolven väylä, nopeus tietysti hitaimman mukaan. Taitaa käytännössä kaikki myytävät levyt tällä hetkellä olla tuota kolmosversiota.
 
Tuo on se yleisin käyttötapa, eli käyttis ja sovellukset SSD:lle ja paljon tilaa vievät ja ei jatkuvasti käytettävät tiedostot sitten hitaammalle mutta isommalle levylle. Hyvin voi hoitaa tallenukset ja pitää aktiiviset projektit siinä SSD:llä ja sitten tarpeen mukaan arkistoida muualla. Ei sillä niin merkitystä ole käytön kannalta onko se toinen levy koneen sisä- vai ulkopuolella. Ero on tietysti roudattavuudessa ym. Toiset tykkää kuljettaa koko digitaalista omaisuuttansa aina mukana mutta en mä ainakaan koe että mulla pitäisi olla kaikki aina matkassa.
 
Ulkoisen levyn hyödyt on datan liikuteltavuus. esim. oikeasti tärkeistä asioista kannattaa pitää varmuuskopiot eri osoitteessa mikä onnistuu irtolevyllä helposti. Samoin kun jos on suuria datamääriä jota pitää kuskata eri koneiden välillä, mutta siinäkin on muistitikut aika paljon näppärämpiä ja hinta kohtuullinen jos pysytään alle 100GBn kapasiteetissa.
Musahullu98
25.05.2015 08:33:10
Soipinee tämän otsikon alle: Eli, ongelma on, että äänitän rumpuja ja garagebandin metronomi tulee aivan liian hiljaa ja en kuule sitä ollenkaan. Onko sen voimakkuutta mahdollista säätää jostain? Tai voiko käyttää jotain muuta metronomia ym?
Ei myönnetä mitään, syytetään mediaa!
Aakoo
25.05.2015 10:26:27
Musahullu98: Soipinee tämän otsikon alle: Eli, ongelma on, että äänitän rumpuja ja garagebandin metronomi tulee aivan liian hiljaa ja en kuule sitä ollenkaan. Onko sen voimakkuutta mahdollista säätää jostain? Tai voiko käyttää jotain muuta metronomia ym?
 
En ole mitenkään erikoinen äänitysekspertti tms, mutta ehdottaisin että klikki, tai koko output, vahvistimeen ja vahvistimesta luureihin? Toki, voit tehdä klikkiraidan ja käyttää sitä metronomin sijaan.
The Metal
25.05.2015 19:35:27 (muokattu 25.05.2015 19:37:06)
Päivitin mavericksista yosemiteen ja joku meni ilmeisesti asennuksessa vituiksi. Kone käynnistyy todella hitaasti eikä työpöytä näkymästä eteenpäin pääse. Cmd + r combolla pääsin palautus näkymään mutta kone ei anna asentaa käyttistä uudelleen. Mitä tässä nyt pitäis toimia?
 
Edit: tyhjensin kiintolevyn ja nyt ainakin lähti mavericks asentumaan, ehkä tää vielä alkaa toimii.
Jaava
25.05.2015 21:03:25
The Metal: Päivitin mavericksista yosemiteen ja joku meni ilmeisesti asennuksessa vituiksi. Kone käynnistyy todella hitaasti eikä työpöytä näkymästä eteenpäin pääse. Cmd + r combolla pääsin palautus näkymään mutta kone ei anna asentaa käyttistä uudelleen. Mitä tässä nyt pitäis toimia?
 
Edit: tyhjensin kiintolevyn ja nyt ainakin lähti mavericks asentumaan, ehkä tää vielä alkaa toimii.

 
Mä ainakin olen tähän asti päivittänyt käyttiksen tekemällä asennuslevyn jollekin usb-tikulle ja vetänyt kovalevyn sileäksi. Tosin yosemiteä en ole vielä asentanut.
"Katastrofien ei pitäisi kestää näin kauan, haluan aamiaista!"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)