Aihe: Pulttikaula, liitos naksuu
1
darkus
25.05.2015 08:23:35
Moikka.
 
Testikasasin juuri kaksi superstratoa joita olen puuhastellut. Molempien kaulaliitoksrt naksuvat väännellessä vaikka liitokset ovat tarpeeksi tiukat kantamaan bodyn painon.
 
Tähän malliin:
https://www.dropbox.com/s/0om4aksvh … oto%2014.5.2015%2016.45.05.jpg?dl=0
 
Kysymys kuuluukin, jos suurennan pulttien reikiä rungoissa niin että pulttien kierteet eivät ota kiinni, poistuuko/paheneeko ongelma?
 
-Markus
Attack Attack, We are back again baby!
Kefiiri
25.05.2015 08:34:45
darkus: Kysymys kuuluukin, jos suurennan pulttien reikiä rungoissa niin että pulttien kierteet eivät ota kiinni, poistuuko/paheneeko ongelma?
 
-Markus

 
Ongelman pitäisi poistua... kun rungon reiät ovat sopivan väljät, ruuveilla saa vedettyä kaulan tiukasti kaulataskun pohjaa vasten.
En ole musiikin asiantuntija.
basisti1971
25.05.2015 08:38:24
Moi.
 

 
darkus: Moikka.
 
Kysymys kuuluukin, jos suurennan pulttien reikiä rungoissa niin että pulttien kierteet eivät ota kiinni, poistuuko/paheneeko ongelma?
 
-Markus

 

 
Rungon reikä ei saa ahdistaa pulttia tai ruuvia lainkaan, seikka joka tulee halpiskitaroissa usein esiin mahdollisimman yksinkertaisen (=halvan/nopean) valmistustavan ansiosta.
 
Monastihan kaula noissa puristetaan runkoon kiinni, porataan ehkä alkureiät paketin läpi, ja ruuvataan kiinni suurentamatta rungon reikiä.
 
Toimii jollain tapaa kunnes kaula ensimmäisen kerran irroitetaan.
 
Pulteilla/koneruuveilla ja kaulainserteillä tilanne ei ole niin vakava koska puuaines lähes poikkeuksetta luistaa tiheän kierteen harjojen yli, mutta traditionaalisilla puuruuveilla kaula jää helposti kantamaan.
 
Jos kaula kantaa taskussa, nitinät ja natinat ovat varma seuraus.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)