Aihe: Suuren Suuri Pedaali- ja Efektirupattelu
1 2 3 4 556 57 58 59 60165 166 167 168 169
Sarko
08.05.2015 12:10:35
Laulava Kylätohtori:
 
Millaisia kokemuksia teillä on bufferista ja soundin tummumisesta kitaran volaa käytettäessä. Auttaako bufferi siihen?

 
Ihan normaalisti toimii volumepotikka bufferin kanssa. Telen kanssa pikkasen tummeni volumea pakittaessa, mutta ei sillä tavalla ettei ois soittamaan pystynyt tai häiritsemään alkanut. Jazzmasterissa taitaa taas olla sen verran tiukat arvot potikoissa että ihmeempää tummentumista ei tapahdu. Ajan tosin nykyään vahvistinta koko ajan TS808 päällä ja putsailen volumepotikalla soundia.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
steelduck
08.05.2015 22:22:13
 
 
Onko kellään kokemusta TCn triple delaystä?
Gabe
08.05.2015 22:52:29
Voisin huvikseni vaihtaakin tuon Eternityn johonkin, mutta ei tule edes vaihtotarjouksiakaan juuri. :/
RaskasMielinen
09.05.2015 09:27:09
 
 
Sarko: Ihan normaalisti toimii volumepotikka bufferin kanssa. Telen kanssa pikkasen tummeni volumea pakittaessa, mutta ei sillä tavalla ettei ois soittamaan pystynyt tai häiritsemään alkanut. Jazzmasterissa taitaa taas olla sen verran tiukat arvot potikoissa että ihmeempää tummentumista ei tapahdu. Ajan tosin nykyään vahvistinta koko ajan TS808 päällä ja putsailen volumepotikalla soundia.
 
Perinteisen bufferin sijaan suosittelen kokeilemaan Bossin EH-2 Enhancer -padaalia. Kyseessä on eräänlainen älykäs EQ (googlettamalla löytyy lisää). Jollekin puristille ehkä kauhistus, mutta jos ei ole ehdoton nou-nou, niin suosittelen siis ainakin kokeilemaan. Mulle tämä tuli kokeiluun ja päätyi lautaan jäädäkseen - sillä varauksella kuin siinä mikään muukaan on "ikuisesti" :D
Karhukoira74
12.05.2015 19:50:42
 
 
Joku hyvä ja nätin kuuloinen chorus tartteis varmaan hommata....laudassa ollut Joyon Analog Chorus, joka toimii ihan ok...mutta on ehkä vähän turhan jotenkin...entiiä. Ajattelen että olisi parempiakin? Ehdotuksia? Käytän pääasiassa puhtaan mausteena ja aika maltillisella asetuksella, sen että sen just erottaa ja vähän levittää puhdasta. Samalla asetuksella olen vedelly Mesan punaiset säröt päälläkin.
-So many assholes, so few bullets-
winstoni
13.05.2015 01:32:02
Karhukoira74: Joku hyvä ja nätin kuuloinen chorus tartteis varmaan hommata....laudassa ollut Joyon Analog Chorus, joka toimii ihan ok...mutta on ehkä vähän turhan jotenkin...entiiä. Ajattelen että olisi parempiakin? Ehdotuksia? Käytän pääasiassa puhtaan mausteena ja aika maltillisella asetuksella, sen että sen just erottaa ja vähän levittää puhdasta. Samalla asetuksella olen vedelly Mesan punaiset säröt päälläkin.
 
MP:n Electric Blue Chorus kuulostaa erinomaiselta. Valitettavasti se on pirun kallis. MXR Analog Chorus? Kelpaa se ainakin Eddielle.
 
Itse olen hommannut tässä kuussa Hullun Proffan Phaserin ja Delayn. Tosi hyväsoundisia ja mikä mukavinta, helppokäyttöisiä säätää.
"Jumalanpilkasta tulisi tehdä asianomistajarikos"
Karhukoira74
13.05.2015 07:35:53
 
 
winstoni: MP:n Electric Blue Chorus kuulostaa erinomaiselta. Valitettavasti se on pirun kallis. MXR Analog Chorus? Kelpaa se ainakin Eddielle.
 
Itse olen hommannut tässä kuussa Hullun Proffan Phaserin ja Delayn. Tosi hyväsoundisia ja mikä mukavinta, helppokäyttöisiä säätää.

 
Molemmat kävi mielessä....MP:n clipit on kyllä kaikki varsin uskottavia. Täytyy toi MXR kattoo kans tarkemmin.
-So many assholes, so few bullets-
Juzpe
13.05.2015 13:47:00 (muokattu 13.05.2015 13:47:19)
 
 
Onks muuten kellään kahta samaa pedaalia laudassa?
 
No ei samassa, mutta molemmissa on huomisesta alkaen MXR:n Dyna Comp ja molemmissa on saman äiän tekemä periaatteessa samanlainen delay tosin dilsoja on säätö-ominaisuuksiltaan tuunattu käyttötarkoitukseen sopivammaksi lautakohtaisesti.
Karhukoira74
13.05.2015 14:15:27
 
 
Karhukoira74: Molemmat kävi mielessä....MP:n clipit on kyllä kaikki varsin uskottavia. Täytyy toi MXR kattoo kans tarkemmin.
 
En tiedä onko vaan clippien eroa...mutta kyllä tuo Proffan tekele kuulostaa niin hienolta että täytynee ruveta gasittelee semmosta....saa niin hienon choruksen että kuulostas omaan korvaan justiinsa. Toi Joyonkin purkki on säädettävyydeltään musta hintaisekseen hiton hyvä, mutta ehkö soundiltaan vähän "kova". Proffassahan tota tasoa saa näköjään blendattua sitten mukaan oman maun mukaan kun muuten on saanu säädön kohdalleen. Aijai. Rahanmenoa vaan vaikka limitit on jo käytetty...pitää miettiä realisoisko Joyo -kokoelman....
-So many assholes, so few bullets-
Kyllikki
13.05.2015 15:11:46 (muokattu 13.05.2015 15:12:41)
Karhukoira74: Joku hyvä ja nätin kuuloinen chorus tartteis varmaan hommata....laudassa ollut Joyon Analog Chorus, joka toimii ihan ok...mutta on ehkä vähän turhan jotenkin...entiiä. Ajattelen että olisi parempiakin? Ehdotuksia? Käytän pääasiassa puhtaan mausteena ja aika maltillisella asetuksella, sen että sen just erottaa ja vähän levittää puhdasta. Samalla asetuksella olen vedelly Mesan punaiset säröt päälläkin.
 
Tästä hieman harvinaisempi Bossilainen, joka jäi omaan lautaani kiinni heti kun sitä musaliikkeessä 80-luvun loppupuolella testasin:
 
http://www.kitarapaja.com/pics/fxbdc389_574_768.JPG
 
Lievällä asetuksella stereona laajentaa todella maukkaasti, mutta toimii myös voimakkaammilla asetuksilla monona selkeänä ja ilmavana choruksena. Ei tee soundista analogiselle chorukselle ominaiseen tapaan mutaista, eikä lisää "jollottavaa" epävireisyyttä syvilläkään asetuksilla. Yksinkertaisesti - paras choruspedaali, mitä ole koskaan testannut.
 
Ole rohkeasti erilainen nuori, ja poimi tämä harvinaisuus talteen. Myynti-ilmossa on ollut tuo "hold" -maininta jo aika kauan, joten tuskinpa varaus on enää voimassa.
Tästäkin kirjoituksesta saa antaa plussan... Ei oo pakko.
Karhukoira74
13.05.2015 23:34:30
 
 
Malekkon Chorus kuulostaa kans aika maukkaalta Custom Soundsin sivujen klipissä....melkein paremmalta mitä Proffan chorus. Melkein se taitas noisen kahden välillä valinta olevan.
-So many assholes, so few bullets-
Celeb
18.05.2015 05:00:20
Maiden välistä hintavertailua.
 
Kävin tossa eilen japanilaisessa Ikebe-musakaupassa ja sieltä löyty myynnistä One Control -uutuuspedaaleja jota myös Custom Sounds myy. Pedaalien hinnat olivat n. 14000 jeniä, mikä tekisi 15.5.2015 euro-jeni kurssilla (1e = 135yen) n. 103 euroa, kun taas Custom Soundsilla sama spedu maksaa 165 euroa (One Control Persian Green Screamer).
 
Maiden väliset hinnat eroavat luonnollisesti toisistaan monen muuttujan perusteella (tässä esim Japanin alv 8% vs. Suomi 24%), mutta Custom Soundsin 165 euroa on kyllä vähän suolanen kun tietää minkä verran muualla maailmalla maksetaan.
 
Mad Professorin pedaalit ovat esimerkiksi Japanissa kalliimpia kuin Suomessa, vaikka molempien merkkien logistiset kulut Japaniin maksaa varmaan about saman verran, koska molemmat tehdään kaukoidässä. Björn Juhl on varmasti Suomessa tunnetumpi hahmo kuin Japanissa, joten maksetaankohan me suomalaiset One Controlista mielikuva/merkkilisää? :)
steelduck
18.05.2015 05:14:29
 
 
Celeb: Maiden välistä hintavertailua.
 
Maiden väliset hinnat eroavat luonnollisesti toisistaan monen muuttujan perusteella (tässä esim Japanin alv 8% vs. Suomi 24%), mutta Custom Soundsin 165 euroa on kyllä vähän suolanen kun tietää minkä verran muualla maailmalla maksetaan.

 
Jep, noihin vaikuttaa valuuttakurssit jne. Olin New Yorkissa kuukausi sitten ja kiersin kahdeksan kitarakauppaa läpi ja totesin, että halvempaa ostaa pedaalit Custom Soundsista, koska Euro on niin heikko suhteessa dollariin. Muutama vuosi takaperin sieltä sai spedut 20% halvemmalla.
Celeb
18.05.2015 05:39:44
steelduck: Jep, noihin vaikuttaa valuuttakurssit jne. Olin New Yorkissa kuukausi sitten ja kiersin kahdeksan kitarakauppaa läpi ja totesin, että halvempaa ostaa pedaalit Custom Soundsista, koska Euro on niin heikko suhteessa dollariin. Muutama vuosi takaperin sieltä sai spedut 20% halvemmalla.
 
Valuuttakurssit ovat kyllä suuri tekijä hintaeroissa. Jeni vs. euro kurssi on nyt mielestäni aika neutraalilla tasolla toisiinsa nähden kun vertailee talouskriisin jälkeistä aikaa.
s8na
19.05.2015 23:05:23
 
 
Tosta koko satsi niin ei pitäis puuttua enää mitään? Peräkkäin lautaan ja sit soitellessa aina arpoo et mikä maistuu. https://youtu.be/DQeWQkyqoQM
Laulava Kylätohtori
26.05.2015 20:45:09
Pedaalitestin tuloksena täytyy sanoa, että Rockettin Lemon Aid on kyllä melkoinen peli. Oikeastaan kaikkia kokeilemiani Rockettin pedaaleja vaivaava soundin "ohuus" korjautui 'vintage coil cable modilla'. Samoin kitaraan tulevien konkkien arvot selvisivät.
 
Mutta enpä tiedä, onko TS808 sittenkään meikäläisen 'the juttu'. Lemon Aid potkii kyllä niin hienosti ja maukkaasti, että onneksi ette ostaneet sitä, kun se oli hetken torilla - ja vieläpä pilkkahintaan. :)
 
Tosin myös Sparkle Drive Mod on huikea peli. Vintage-modissa aika identtinen FYA Electronicsin (Soro666) TS808:n kanssa, mutta Sparklen Clean Blend ja mod kytkin taitavat kääntää kelkan SDM:n puoleen.
 
Samoin tuleva Bluetonen boost-modaus, eli boost etulevyn lisäksi jalkakytkimeen, ajaa pedaaleita työttömyyskortistoon. Osalle alkoi jo lähtölaskenta, vielä kun saisi tori-ilmot tehtyä. Fuzzit tai Texas Ranger ei valitettavasti ole torille menossa, ainakaan vielä. Niitä te kuitenkin aina ensimmäiseksi kysytte... :)
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Juzpe
26.05.2015 21:21:00
 
 
Laulava Kylätohtori: Pedaalitestin tuloksena täytyy sanoa....
 
Sitä paitti mää varasin sen Tejas Rangieron jo :D Ei tartte paljo sun sitä torilla käyttää.
Stone
30.05.2015 19:56:20 (muokattu 30.05.2015 21:14:04)
 
 
Nyt tullut pelehdittyä Fulltonen Soul bender mk2 fuzzin kanssa. Ei lopu sustainit kesken ja toisaalta kitaran volalla puhdistuu maukkaan likaiseksi overdriveksi. Vaarallinen purkki jokatapauksessa, kun sen jälkeen overdrivet mm. Mp shod kuullostavat lähes ohuelta ;) Niin se korva mukautuu. Ei silti puhettakaan, että shod mihinkään lähdössä, kun luottopurkki. Jääkö Soul bender pysyväksi, niin aika näyttää, mutta hullannuttava purkki kuitenkin.
"If you want heavy metal, listen to John Lee Hooker, listen to that motherfucker play. Thats heavy metal. Thats armour"! - Keith Richards **Back to good old days, when music was real music !!!**
Myrkky Nuoli
02.06.2015 08:43:33
Stone: Nyt tullut pelehdittyä Fulltonen Soul bender mk2 fuzzin kanssa. Ei lopu sustainit kesken ja toisaalta kitaran volalla puhdistuu maukkaan likaiseksi overdriveksi. Vaarallinen purkki jokatapauksessa, kun sen jälkeen overdrivet mm. Mp shod kuullostavat lähes ohuelta ;) Niin se korva mukautuu. Ei silti puhettakaan, että shod mihinkään lähdössä, kun luottopurkki. Jääkö Soul bender pysyväksi, niin aika näyttää, mutta hullannuttava purkki kuitenkin.
 
Tone benderit on melki parhaita vola ysissä!
More Nintendo, less Marshall.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)