Aihe: Hyvä harrastus
1
Yallup
05.04.2015 15:13:05
"Tosta se taitaa lähteä.."
korvaoo
05.04.2015 19:50:52
jostain syystä mää lakkaan ajattelemasta ihan tyyten kun soitan esmes sooloja, toki ne harvat bändikeikat erikseen, mutta tahtoisin kyllä ajatella että tuo silti auttaisi aivotoimintaan :)
kaikki paitsi on turhaa.
Kefiiri
06.04.2015 09:10:57
Jos soittaminen muka kehittää aivojen toimintaa noin merkittävästi, niin miten uuno mahtaisinkaan olla ilman soittoharrastusta... kun en ahkeralla soitollakaan ole kehittynyt tämän kummemmaksi?
En ole musiikin asiantuntija.
Yallup
06.04.2015 09:37:51
Itse kyllä jo hieman ikääntyneenä tykkäisin, että soittelu treenaisi aivoja ja pitäisi niitä paremmassa kunnossa pidempään. Onhan soittelussa paljonkin myönteistä, esim uuden biisin opettelu, jossa tapahtuu ongelmanratkaisua. Se hyvänolontunne kun lähtee puhtaasti, on myös miellyttävää.
 
Nuo synapsit aivoissa varmaankin työskentelevät enemmän kuin kuunnellessa, kun ohjaillaan motoriikkaa ja käydään "muistipaikoilla". Jos vielä improvisoi samalla, niin jopas on aivojumppaa!
"Tosta se taitaa lähteä.."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)