Aihe: Jazzmasterin valmistus
1
jyketzy
31.03.2015 07:39:27
Moro!
Kysyisin mistä voi tilata Jazzmasterin laadukkan tallan ja tremolosysteemin? Ensimmmäistä Jazzmasteria aloitan tekemään. Piirustuksia kyllä löytyy.

T: J. Varjo
rrroope
31.03.2015 10:20:34
jos laadukasta haluaa niin masteryn tallat on aika kehuttuja: http://www.masterybridge.com/store.php
 
jos taas ei halua maksaa itteään kipeäksi niin kannattaa miettiä jotain muuta. mulla on sellanen halpis-tremolo ollut käytössä ja ihan hyvin toimii. tallaksi valitsin tune-o-matic tyyppisen rullatallan. kokeilussa oli alkuperäinen jazzmaster-tallakin mutta se oli aivan kamala. kannattaa suosiolla suunnitella jo valmiiksi vähän kaulakulmaa siihen projektiin jos haluaa että kielet pysyy paikoillaan.
jyketzy
31.03.2015 22:00:56
Isosti kiitos kysymykseen vastanneille. Tuo kaulakulma oli uutta. Hyvä tietää(varautua) ko. probleemaan. Mukavasti tuntuu olevan vaihtoehtoja mistä hankkii nuo tilpehöörit. SP- elektroniikka oli tuttu ennestään. Tavallaan muutkin suomalaiset liikkeet mutta en älynnyt tsekata niistä.
Rodger
01.04.2015 00:04:58 (muokattu 01.04.2015 00:08:14)
73nd3r:
Sekä SP-elektroniikalla että Millbrookilla on tremolo-tallayhdistelmä, hinnasta päätellen ei aito.

 
Mulla on kitarassa toi SP-elektroniikan kopiotremolo ja rullatalla. Ainoa ongelma on ollut, että kammen varsi painuu helposti liikaa sisään kun siinä ei ole kierteitä. Tietääkseni ei ole kierteitä alkuperäisessäkään.
 
Korvasin rullatallan vaatiman kaulakulman poraamalla tallan holkeille upotuksen runkoon. Liian syvää upotusta ei pidä tehdä, jotta tallalle jää korkeussäätövaraa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)