Aihe: Sormipiano
1
komisario
16.03.2015 15:37:14
Olen miettinyt sormipianon ostamista lahjaksi, mutta en tiedä näistä soittimista käytännössä mitään. Lahjan vastaanottaja on kokematon sormipianoilija, mutta muuten musikaalinen ja soittaa esimerkiksi pianoa.
 
Mitä tulisi ottaa huomioon soitinta ostaessa ja kuinka paljon pitää maksaa, että saa säädyllisen vehkeen? Suomen pianotarvike tarjoaa useita erilaisia malleja (http://www.pianotarvike.fi/cat/product_catalog.php?c=82). Olisiko noista joku hyvä? Osaako joku vinkata paikkaa mistä tuollaisia voisi tilata huokeammilla hinnoilla?
KoskPaavo
17.03.2015 01:27:54
Huh, mun poika teki linnunpöntöstä ja lehtiharavan kielistä omaperäisen
"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur."
karhuin
03.04.2015 14:21:56
Minulla on monen vuoden kokemus AMIn karimboista. Voin suositella aloittelijalle lämpimästi. Helpposoittoisia ja ääni ihan hyvä, joskin aika hiljainen ja ei mene kovin matalalle. On muuten erittäin hyvä kerrostalokäytössä. Pickupilla varustetut versiot toimii hyvin kitaravahvistimen kautta. Karimba on afrikkalaisessa virityksessä, kalimbat länsimaisessa.
AMI:
http://www.kalimba.co.za/
Olen ostanut omani tästä kaupasta, nopeat toimitukset:
http://www.knockonwood.co.uk
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)