Aihe: Mexico vs. USA Fenderit
1 2 3 4 580 81 82 83 84
FensonGibder
15.03.2015 12:25:22
BigPapa: Ei se sitä tarkoita.
 
Voiko vähän avata tätä jollain perusteille?
Riffi, nyt.
BigPapa
15.03.2015 12:26:38
 
 
FensonGibder: Voiko vähän avata tätä jollain perusteille?
 
Kerroin jo mitä korvani kuulevat, muita perusteita en tähän tarvitse.
FensonGibder
15.03.2015 12:34:15
Laulava Kylätohtori: Heh. Pistit siis sanat suuhuni ja keksit omasta päästäsi, miten minä luen mitäkin. Hieno keskustelua, Hermanni. :D
 
Virheesi nro 666: muiden väheksyminen.
Virheesi nro 667: yliarvioit oman kykysi analysoida käppyröitä ja päädyt vastakkaiseen tulokseen kuin käppyrän ottanut henkilö tiivistelmässään: 'Analysis of data shows that in an electric guitar THE BODY WOOD TYPE DOES NOT CONTRIBUTE SIGNIFICANTLY to the sound of the amplified instrument."
 
Toledon pojat osaavat näköjän lukevan käppyröitä paremmin kuin heidän kestoarvostelijansa.
Riffi, nyt.
FensonGibder
15.03.2015 12:34:51
BigPapa: Kerroin jo mitä korvani kuulevat, muita perusteita en tähän tarvitse.
 
Onneksi kaikki ei ajattele noin ja pyöräkin sitten keksittiin.
Riffi, nyt.
BigPapa
15.03.2015 12:53:54 (muokattu 15.03.2015 12:56:39)
 
 
Kukin kuulee tavallaan ja ajattelee itsenäisesti - toivottavasti.
blues guitar
15.03.2015 13:05:37
 
 
gary field: Sans se. En ole fyysikko, en ole lukenut lukiossa fysiikkaa, joten en eksakteihin väittämiin kykene. Sanon saman kuin kylätohtorillekin, jos katsot tuon selityksen tyydyttäväksi niin en lähde sitä vastaan väittämään. Itse näen siinä vain yhden aspektin aiheeseen.
 
Jep. En ole fyysikko minäkään, kuten varmaan olette jo huomanneet.
Ja tosiaankin, mulle riittää kun tiedän että puissa on eroja ja eri kitarat kuulostavat erilaisilta korviini. Se mistä se johtuu, sitä en osaa selittää.
...ajan H-D:llä pitkin suomee...antaa kitaran laulaa vaan...juomaksi kelpaa vain Scotch Single Malt...
FensonGibder
15.03.2015 13:32:33
BigPapa: Kukin kuulee tavallaan ja ajattelee itsenäisesti - toivottavasti.
 
Aivan varmasti, ja siksi viittaan postaukseeni (kymenen päivää sitten sivu33):
 
FensonGibder:
Vaikka soitin on tietyssä mielessä yksinkertainen on sen fysiikan ymmärtäminen soittajille vierasta ja vaikeaa. Ja miksei olisi, se on vaikeaa, eikä osaa kiinnosta fysiikka pätkääkään. Eikä tarvitsekaan.
 
Nyt on kuitenkin tekniset eväät kumota vuosikymmeniä ja -satoja kertyneet myytit, luulot ja myyntipuheet. Työ on jo alkanut ja asia kerrallaan tutkitaan. Pyörää ei voi pysäyttää, vaikka teollisuus ja tietämättömyys sitä jarruttaa.
 
Vähän kuin kaikessa, polttomoottoreista ja tupakkaan..
Riffi, nyt.
Gabe
15.03.2015 13:37:57
BigPapa: Pikku oikaisu:
 
Tässä on saani vs. akryyli ilman minkäänlaista vuotoa.
 
On otettu siitä kohdasta missä on vain tekstit A Ash ja B Acryl.
 
http://maihinnousu.net/s/23894

 
Acryl on inan kirkkaampi ja purevampi, Saarnessa on inan enemmän alapäätä. Aika lähellä ovat kyllä toisiaan, eivät identtisiä kuitenkaan. Acryl vs Mahonki olisi huomattavasti mielenkiintoisempi testi koska saarni on puista sieltä kirkkaimmasta päästä.
 
FensonGibder: Toisissa kitaroissa nämä virheet korostuvat enempi kuin toisissa - johtuen siitä että puu ei ole homogeenista.
 
Juuri näin. Kuten huomaat jo itsekin niin puilla on suuri merkitys sähkökitaran sähköiseen sointiin. Jotkut ongelmat poistuu vain puuosia vaihtamalla.
GiovanniDiRondo
15.03.2015 13:50:40
 
 
Omasta mielestäni todistin noin parikymmentä sivua sitten, miten rungon s-aalto aiheuttaa soivassa kielessä korostusta rungon ominaisin taajuuksin, ja todisteen siitä että ero on kuultavissa korvin. Eli minulle tämä asia on ihan selvä.
 
Koko yhtälössä minua häiritsee se, että mitä tapahtuu sille s-aallon poikittaiselle aaltoliikkelle niiden kielten osalta jotka eivät resonoi s-aallon taajuuksin. Se tuntuu vain kaikissa teorioissa häviävän jonnekin.
 
Luulisi että kielten poikittainen aaltoliike suhteessa mikrofoniin aiheuttaisi ihan suoraan myös kielen akustista sointia vastaavan jännitevaihtelun.
Genitalripper
15.03.2015 14:12:41
Gabe: Acryl on inan kirkkaampi ja purevampi, Saarnessa on inan enemmän alapäätä. Aika lähellä ovat kyllä toisiaan, eivät identtisiä kuitenkaan. Acryl vs Mahonki olisi huomattavasti mielenkiintoisempi testi koska saarni on puista sieltä kirkkaimmasta päästä.
 

 
Juuri näin. Kuten huomaat jo itsekin niin puilla on suuri merkitys sähkökitaran sähköiseen sointiin. Jotkut ongelmat poistuu vain puuosia vaihtamalla.

 
Tee säkin tuo testi youtuben kautta, en tiedä miksi noin on mutta noiden materiaalien ero on tuossa bigpapan ääninäytteessä huomattavasti selkeämpi kuin itse videossa.
hollstro
15.03.2015 14:15:25
 
 
73nd3r: Clarence Leonidas Fender.
 
Hän olikin niin fiksu että käytti soittajia protojensa testaajina ja pyyysi palautetta parantaakseen niitä. Lisäksi hänen kolleegansa jotka olivat merkittäviä kehitystyön kannalta (erityisesti Freddie Tavares) olivat päteviä soittajia. Myöhempinä aikoina palaute tuli enimmäkseen myyntiorganisaatiosta. Fenderin alkuaikojen menestyksen salaisuus oli juuri siinä että se todella kuunteli mitä asiakkaat, eli soittajat ja jälleenmyyjät, tuotteista ajattelivat.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
FensonGibder
15.03.2015 14:21:09
Gabe: Acryl on inan kirkkaampi ja purevampi, Saarnessa on inan enemmän alapäätä. Aika lähellä ovat kyllä toisiaan, eivät identtisiä kuitenkaan. Acryl vs Mahonki olisi huomattavasti mielenkiintoisempi testi koska saarni on puista sieltä kirkkaimmasta päästä.
 
tämäkö on se kohkaamanne suuri ero muovin ja puun välillä? Sama spektri, mutta hieman kirkkautta korostettu.
 
Hymähdin.
 
Kuten huomaat jo itsekin niin puilla on suuri merkitys sähkökitaran sähköiseen sointiin. Jotkut ongelmat poistuu vain puuosia vaihtamalla.
 
Juu, en huomaa. Koska nimenomaa oli kyse ongelmasta, kuten kirjoititkin; kitara ei soinut riittävän tasaisesti, niin koska oli virhe ja siksi kaula vaihdettiin. Virheettömät puut kuullostavat vaffarin läpi samalta, eikö niin?
 
Jos taas vertaat virheellistä virheettömään niin eroja on, kuten myönsit.
Riffi, nyt.
FensonGibder
15.03.2015 14:26:44
hollstro: Fenderin alkuaikojen menestyksen salaisuus oli juuri siinä että se todella kuunteli mitä asiakkaat, eli soittajat ja jälleenmyyjät, tuotteista ajattelivat.
 
Joo, mut sä sanoit et pitää osaa soittaa tai muuten on ihan pelleä kommentoida. Leo Fender ei osannut. Älä pyörrä sanojasi. Mikäs hiiri sellainen on?
 
Samoin haukuitte sitä toista kitaravalmistajaa, joka vielä myönsi ettei osannut soittaa - sekin oli syy väheksyä häntäkin. Ei tietenkään se syy, että hän oli kanssanne vastakkaista mieltä..
Riffi, nyt.
FensonGibder
15.03.2015 14:27:53
Genitalripper: Tee säkin tuo testi youtuben kautta, en tiedä miksi noin on mutta noiden materiaalien ero on tuossa bigpapan ääninäytteessä huomattavasti selkeämpi kuin itse videossa.
 
Jäljet johtaa todistetehtaalle..
Riffi, nyt.
blues guitar
15.03.2015 14:30:02 (muokattu 15.03.2015 14:38:20)
 
 
Nyt puhutaan jo puiden virheistä. Tuskin kuitenkaan on kyse lahosta puusta. :D
 
Voisiko ajatella, että kun soitinrakentaja valikoi hyviä soitinpuita, on tarkoitus juurikin valita virheettömät puut?
...ajan H-D:llä pitkin suomee...antaa kitaran laulaa vaan...juomaksi kelpaa vain Scotch Single Malt...
Laulava Kylätohtori
15.03.2015 14:40:33
FensonGibder: Joo, mut sä sanoit et pitää osaa soittaa tai muuten on ihan pelleä kommentoida. Leo Fender ei osannut. Älä pyörrä sanojasi. Mikäs hiiri sellainen on?
 
Samoin haukuitte sitä toista kitaravalmistajaa, joka vielä myönsi ettei osannut soittaa - sekin oli syy väheksyä häntäkin. Ei tietenkään se syy, että hän oli kanssanne vastakkaista mieltä..

 
Mitä kohtaa et ymmärtänyt? Leo ei osannut soittaa, mutta hän kyseli aktiivisesti muusikoilta, mitä mieltä nämä olivat Leon kitaroista. Samoin hän muokkasi niitä saamansa palautteen perusteella. Eli Leo kompensoi osaamattomuutensa kuuntelemalla niitä, jotka osasivat soittaa - ammattimuusikoita.
 
Leo ei sulkeutunut kammioon ja rakentanut kitaroitaan pelkästään fysiikan kaavojen perusteella. Ymmärrätkö nyt eron ja sen pointin, mikä tässä oli?
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
krk
15.03.2015 14:49:19
 
 
BigPapan TESTIN (http://maihinnousu.net/s/23894 ) TODENTAMINEN
 
Kävin tallentamassa itse ko. klipit osoitetusta YouTube-linkistä, ja vahvistan että ne ovat identtiset mitä BigPapalla. Se mahdollinen ero mikä tulee verrattuna siihen että kuuntelisi näytteet suoraan YouTubesta johtuu tietenkin siitä, että BigPapa on älykkäästi siirtänyt näytteet lähemmäksi toisiaan, jolloin suora vertailu on totta kai mielekkäämpää ja helpompaa. Sehän nyt on selvää että mitä kauemmaksi klipit viedään toisistaan, sitä vaikeampaa on muistaa ensimmäisen klipin sävy.

Kuuntelin näytteet Geneleceillä (8020) ja kuulokkeilla (AKG K240 MK II): havaitsin klippien sointivärissä (timbre, tone, harmonic structure) selvän eron. Ero oli jopa yllättävänkin selvä, erityisesti kun ottaa huomioon kaiken sen pakkaamisen jota matkan varrella on tapahtunut. Puussa on enemmän botnea ja täyteläisyyttä, ja akryylissä enemmän yläpäätä. Tässä nimenomaisessa esimerkissä ko. eroa voisi ehkä tasoittaa jopa kuulumattomiin esim. vahvistimen tonesäätimillä (ja tietenkin studiotason vehkeillä), mutta kitaran tonesäädin ei siihen nähdäkseni riittäisi.
 
Kuuntelin näytteet myös iPhone 5s:n omilla kaiuttimilla: ero on edelleen kuultavissa, vaikkakaan ei enää yhtä selvästi.
 
Pelkästään tämän esimerkin valossa minun johtopäätökseni olisi, että sähkökitaran runkomateriaalin vaikutus sähköisen signaalin sointiväriin (timbre) voi näköjään olla selvä ja selvästi havaittavissa. Tällä perusteella rungon materiaalista aiheutuvan eron luonnehdinta "not significant" ei ole oikea.
- So it was fun when I finally got to suck... that was a big moment... the suck level, that was a big moment for me... Joel Paterson
BigPapa
15.03.2015 14:51:18 (muokattu 15.03.2015 15:03:17)
 
 
Tääkin on ihan mielenkiitoinen homma tuossa Ash vs. Acryl hommassa.
Miksi äänirauta ei saa akryylibodyisen kitaran kieltä soimaan samalla tavalla.
 
https://www.youtube.com/watch?featu … _detailpage&v=Z-Xrz_00C64#t=454
hollstro
15.03.2015 15:03:22
 
 
Laulava Kylätohtori: Mitä kohtaa et ymmärtänyt? Leo ei osannut soittaa, mutta hän kyseli aktiivisesti muusikoilta, mitä mieltä nämä olivat Leon kitaroista. Samoin hän muokkasi niitä saamansa palautteen perusteella. Eli Leo kompensoi osaamattomuutensa kuuntelemalla niitä, jotka osasivat soittaa - ammattimuusikoita.
 
Leo ei sulkeutunut kammioon ja rakentanut kitaroitaan pelkästään fysiikan kaavojen perusteella. Ymmärrätkö nyt eron ja sen pointin, mikä tässä oli?

 
Juuri näin.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)