Aihe: F1-kausi 2015
1 2 3 4 513 14 15 16 17
sahkuifk
07.03.2015 00:53:46
Ymmärrän kyllä täysin muiden tallien halun saada tietoa onnettomuuteen johtaneista syistä, kumminkin samanlaista tekniikkaa käytössä.
Meille tavan faneille nyt kerrotaan mitä kerrotaan.
Silloin pitää puskee kun reikä on ruskee.
Hargon
10.03.2015 13:43:30
McLaren lähetti Alonson vuoteen 1995 pelastamaan ihmiskunnan kuolettavalta virukselta. Nyt mies on kuitenkin suljettu mielisairaalaan.
Kaikki yllä esitetyt mielipiteet ovat fiktiivisiä. Viittaukset todellisiin asioihin tai henkilöihin ovat täysin sattumanvaraisia.
Alfons Åberg
11.03.2015 09:33:08 (muokattu 11.03.2015 09:34:26)
Jaahas, reilun viikon päästä pääsee Goodwood Members' Meetingissä kuulemaan, miltä 1,6 litrainen V6 kuulostaa luonnossa. Tosin ei odotukset ole kovinkaan korkealla, paskaltahan ne 2,4 V8:t kuulostivat yhtälailla, pelkkää desibeliä, ei ollenkaan sellaista mitä esim. 90-luvun alun 3,5-litraiset Cosworthit olivat.
"Linkkejä artikkeleihin tai tutkimuksiin, joissa Hulkon muusikon uran näytöt todetaan merkittäviksi" -Jazzmies
Saunatakki
12.03.2015 14:11:55
No niin, huomenaamulla kauden ensimmäiset vapaat harjoitukset. Tästä se taas alkaa!
 
Tässä vielä pientä jännityksen aihetta: http://www.mtv.fi/sport/f1/uutinen/ … a-vain-tehda-toita-kanssani/4898068 .
"No jopas! Siltahan siinä on! Uskomatonta!" "Ehkä voisi sanoa, että korvienkin välissä on välillä pönttömäinen tunnelma." - Matti Kyllönen
jra
13.03.2015 00:01:55 (muokattu 13.03.2015 00:05:23)
Sauberin lisäksi myös Manorin (os. Marussia) kausi lähtee hyvin käyntiin.
 
Ovat siinä hässäkässä kun huutokauppasivat omaisuuttaan, formatoineet serverit ja kait niin, ettei moottoriin liittyviä ohjelmistoja ja koodeja ole otettu talteen. Nyt ovat sitten autot ja henkilökunta Melbournessa muuten valmiina(?) kisaamaan, mutta softat ovat bittiavaruudessa. Ferrariltakaan ei apua löydy. Menee sitten pari kolme kisaa koodatessa systeemit uusiksi ja Bahrainissa katsotaan jälleen.
http://www.auto-motor-und-sport.de/ … ftware-wurde-geloescht-9314447.html
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Funkånaut
13.03.2015 00:16:14
 
 
jra: Sauberin lisäksi myös Manorin (os. Marussia) kausi lähtee hyvin käyntiin.
 
Ovat siinä hässäkässä kun huutokauppasivat omaisuuttaan, formatoineet serverit ja kait niin, ettei moottoriin liittyviä ohjelmistoja ja koodeja ole otettu talteen. Nyt ovat sitten autot ja henkilökunta Melbournessa muuten valmiina(?) kisaamaan, mutta softat ovat bittiavaruudessa. Ferrariltakaan ei apua löydy. Menee sitten pari kolme kisaa koodatessa systeemit uusiksi ja Bahrainissa katsotaan jälleen.
http://www.auto-motor-und-sport.de/ … ftware-wurde-geloescht-9314447.html

 
Hommat kohrillaan. :{DDDDD
Toisaalta, jos siitä kolme bongoo ni mee sää himaan ja vedä nakki käteen kato moi mulla on lääkettä sekoitettuna joukkoon. Elämän tarkoitus
jra
13.03.2015 04:57:00 (muokattu 13.03.2015 05:39:02)
Mahtava uudistus. Tv-kuvassa ei näy vasemmassa reunassa kuskien aikoja kuten ennen.
 
Täältä näkyy,
http://www.formula1.com/content/fom … website/en/f1-live.html#leaderboard
mutta layout on sellainen, että ei mahdu kerralla ruutuun kuin puolet, ja muutenkin aika epähavainnollinen sivusilmällä vilkuiluun. 16:9-kuvassa olisi kyllä sivusuunnassa hyvin tilaa aikapalkille, mutta kaipa sitten Bernie on löytänyt netin ja haluavat hienoille sivuilleen kävijöitä. Oli se aikaa kun rajapinta oli auki, ja ilmaiseksi sai kunnon aika- ja analyysisysteemit läppärille. Ilman maksua ei näe session aikana edes sitä millä renkailla paras aika on ajettu, ei tv:stä, eikä live timingistä, lopussa näytti vilahtavan kympin kärjen osalta taulukko ruudussa.
 
Ja tietysti heti kun sessio päättyy, häipyy myös tuo Formula1.com:in live timing, ja pitää etsiskellä session tulokset jostain muualta. Results-osio on vielä vuodessa 2014, Maikkarin 271 Barcelonan testeissä ja kotimaiset nettisivut tekevät vain referaatit tuloksista (pari kärjestä ja suomalaiset), kumman vaikeaa räväyttää taulukkona ajat siihen jutun loppuun.
 
Tänne kait tulevat sessiokohtaiset ajat jonkinlaisella viiveellä:
http://www.fia.com/championship/fia … stralian-grand-prix-event-documents
Myös muut kisakohtaiset dokumentit.
 
Samaan aikaan toisaalla:
https://twitter.com/tgruener/status/576164992606568448
 
Onkohan sitten niin, että kierrostakaan eivät aja ennen kuin penkki on tehty ja superlisenssi hoidettu? Ainakaan eka sessiossa ei kumpikaan Sauber käynyt radalla.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Tympee Huttunen
13.03.2015 08:39:21
McLarenilla viisi sekuntia kärkeen molemmilla autoilla. Testit on toki testejä. Mitenköhän sen 107% säännön kanssa?
touhis
13.03.2015 08:53:17
Lastinen: McLarenilla viisi sekuntia kärkeen molemmilla autoilla. Testit on toki testejä. Mitenköhän sen 107% säännön kanssa?
 
Bööniellä on kaiketi edelleenkin sopimus ratojen omistajien kanssa kilpailuun osallistuvien autojen minimimäärästä joten eiköhän tuommoiset säännöt tule sujuvasti unohdettua.. :)
Tympee Huttunen
13.03.2015 12:00:50
Kimi ja Bottas viiden sakissa. McLaren enää 3,5s kärjestä. Kymppi sieltä ja kymppi täältä. Kauden edetessä pääsee 2s päähän ja tukevasti alempaan keskikastiin:)
 
Tulee jännä aika-ajo. Harmi mersun ylivoimaa.
Funkånaut
13.03.2015 12:13:42
 
 
Meno on Manorilla melko THV:tä, mutta on se sitä kyllä Sauberillakin. Kolme kisakuskia koittaa änkeä kahteen penkkiin, yksi kuski vaatii tallipäällikköä rangaistavaksi joko sakoilla tai vankeudella ja ulosottomiehet kyttäävät tallin kalustoa varikon porteilla.
Toisaalta, jos siitä kolme bongoo ni mee sää himaan ja vedä nakki käteen kato moi mulla on lääkettä sekoitettuna joukkoon. Elämän tarkoitus
hjukke
13.03.2015 15:36:33 (muokattu 13.03.2015 15:36:46)
 
 
jra: Sauberin lisäksi myös Manorin (os. Marussia) kausi lähtee hyvin käyntiin.
 
Ovat siinä hässäkässä kun huutokauppasivat omaisuuttaan, formatoineet serverit ja kait niin, ettei moottoriin liittyviä ohjelmistoja ja koodeja ole otettu talteen. Nyt ovat sitten autot ja henkilökunta Melbournessa muuten valmiina(?) kisaamaan, mutta softat ovat bittiavaruudessa. Ferrariltakaan ei apua löydy. Menee sitten pari kolme kisaa koodatessa systeemit uusiksi ja Bahrainissa katsotaan jälleen.
http://www.auto-motor-und-sport.de/ … ftware-wurde-geloescht-9314447.html

 
Tätä on spekuloitu, että autot olisi hyväksytetty Melbourneen tarkoituksella "puu"moottoreilla, ja näin säästettäisiin aikaa ja rahaa..
Learn to play what you want to hear.
jra
13.03.2015 16:36:41 (muokattu 13.03.2015 16:41:18)
Funkånaut: Meno on Manorilla melko THV:tä, mutta on se sitä kyllä Sauberillakin. Kolme kisakuskia koittaa änkeä kahteen penkkiin, yksi kuski vaatii tallipäällikköä rangaistavaksi joko sakoilla tai vankeudella ja ulosottomiehet kyttäävät tallin kalustoa varikon porteilla.
 
Riita poikki, ja jostain tällainen pojille alle:
http://www.carspicturesdb.com/wp-co … nder-two-seater-formula-one-car.jpg
Tosin Giedo taisi jo omia Marcuksen haalarit, joten siihen taitaa suunnitelma kaatua.
 
Tuonne mahtuisi loputkin Sauberin rahamiehet ja -naiset:
https://marhabaqatar.files.wordpress.com/2012/02/triplaza-21.jpg
 
E: Tosin tulin uutispimennosta juuri, enkä ole ollenkaan kartalla eka session jälkeisistä tapahtumista.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Bullitt
14.03.2015 09:03:51
Olipa aika karu aika-ajo suomalaisittain. Ja jo tässä vaiheessa Mersun ylivoima näyttää hieman masentavalta kauden kannalta. Tovottavasti kisa olisi edes hieman parempi.
h.e.k.a
14.03.2015 09:16:06
Bullitt: Olipa aika karu aika-ajo suomalaisittain.
 
Onneksi Kimin ero Vetteliin jäi muutamaan sadasosaan. Kisasta tukee mielenkiintoinen, saa nähdä onko Ferrarin kisastrategioissa ja erityisesti niiden toteutuksessa eroja.
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
Tympee Huttunen
14.03.2015 09:33:21
h.e.k.a: Onneksi Kimin ero Vetteliin jäi muutamaan sadasosaan. Kisasta tukee mielenkiintoinen, saa nähdä onko Ferrarin kisastrategioissa ja erityisesti niiden toteutuksessa eroja.
 
Joo, harmi että jäi noin pienestä kiinni, mutta ihan kannassa tosiaan. Bottakselta meni kolmas ruutu sivuun pienen virheen takia. Williams vaikutti olevan inan Ferraria nopeampi. Mulla kuitenkin sellainen fiilis, että Ferrari pärjää kisassa Williamsia paremmin ja Kimi on aiemmin kisakuskina vakuuttanut enemmän, mitä yhdellä kierroksella.
 
Harmi tosiaan toi Mersun ylivoima ja Hamiltonillakin on tällä kaudella mestarina selkeä yliote Rosbergiin. Ei kait tuossa ole kuin tekniikka, joka voi pettää. Ekassa mutkassa voi toki mitä tahansa tapahtua.
 
Ja McLaren hienosti viimeisillä sijoilla 5-6 sekuntia kärkeä perässä. Alonso saattaa olla sarjan nopein kuski, mutta huonoin vaihtamaan tallia.
Bullitt
14.03.2015 10:17:40
Lastinen: Ja McLaren hienosti viimeisillä sijoilla 5-6 sekuntia kärkeä perässä. Alonso saattaa olla sarjan nopein kuski, mutta huonoin vaihtamaan tallia.
 
Voin kuvitella että Alonsoa saattaa aavistuksen verran pänniä juuri nyt.
janezki_
14.03.2015 11:04:05
Nonih, se on tämä kausi taputeltu. Antakaa vaan Mersuille ne mestaruuspystit, voivat heittää vaikka kolikkoa kummalle kuskille antavat kuljettajien mestaruuden.
 
Ei se tietenkään Mersun vika ole, että muut tallit ovat niin saatanan hitaita. Mutta mielenkiinto kadonnut täysin.
Suattaapi olla niin tai suattaapi olla olematta. Männessä näkköö!
Tympee Huttunen
15.03.2015 06:50:47 (muokattu 15.03.2015 06:53:25)
Nyt voisi olla "helpot" pisteet tiedossa, kunhan tekniikka kestää.
 
McLaren ajaa kuulemma 70% moottoritehoilla.
 
Tuokin taisi olla liikaa, koska savu nousi Magnussenin autosta.
 
Jahas, toinen Red Bullikaan ei starttaa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)