Aihe: Yleistä baarikeikkailusta ja keikkapaikoista
1 2
rintapek
02.01.2015 13:41:28
 
 
Bänditouhut on yks asia, baarin pitäminen on toinen. Ei sitäkään kaikki osaa.
 
Meikäläisen kantakippolana toiminu baari vaihtoi omistajaa tos pari vuotta sitten. Sil oli vakiintunut asiakaskunta ja myynnin pystyi arvaamaan jokseenkin kympin tarkkuudella etukäteen. Mut uus omistaja ei osannu pitää siitä kiinni. Teki vain ja ainoastaan vääriä ratkaisuja. Ihan ens töikseen hän purki stagen pois ja kantikset jäi kattomaan, et mitä siihen tulee tilalle - ei mitään.
 
Se paikka ei o koskaan ollu niin täynnä väkeä (ja tarkoitan sillipurkin täynnä) kuin silloin kun siel (puretun stagen paikalla) oli kolme paikallisesta nuorisosta koostuvaa bändiä yhteiskeikalla. Jos mä olisin omistanu paikan, niin mä olisin oitis käyny kysymässä, et koska tuutte uudestaan?
Mut sen sijaan tää uus omistaja päätti hankkia toisen bilispöydän, vaik ei siihen yhteenkään just koskaan mahdotonta ruuhkaa ollut.
 
Ja sit se omistajan asenne oli jotain ihan ihmeellistä. Paikkaa olohuoneenaan käyttävät alkoivat ihmettelemään.
 
Samalla sit kun näiden nurkkien pahimpana räkälänä tunnettu mesta vaihtoi omistajaa. Siel alkoi tapahtumaan oikeita asioita. Kantajengi siirtyi sinne. Huono puoli uudes kantamestassa on vain se, et siel ei käy bändejä, eikä tilat keikkailuun sovi.
 
Vanha kantamesta on näköjään täs vuodenvaihteessa laittanu ovet kiinni.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)