Aihe: Hihna irtoilee kesken soittamisen
1 2
hjukke
25.05.2004 12:11:53
 
 
=> Pysyy ja on halpa&siisti!
 
Eivät ne hihnalukotkaan mansikoita maksa. Kannattava sijoitus kitaraan kun kitaraat. Ei tuollaisiin viritelmiin kuitenkaan voi samalla tavalla luottaa. Hihnalukon hihnaan tulevan osan kierteisiin vielä ruuvilukitetta niin voi aika huoleti soitella, kunhan tappi ei lähde kitarasta irti, siis kitara halkea tms...
"Make my day"
PomppoK
25.05.2004 12:43:50
 
 
Köyhän miehen kitaralukko on ruuvata siihen hihnaruuvin tilalle joku muu ruuvi ja kunnon kokoinen prikka. Toimii kuin syöpä jos hihnaa ei tartte irrotella kitarasta...
 
Mitä vähemmän liikkuvia osia, sen parempi.
 
Kaljapullonkorkki kehiin, vähän vasarointia (reunat lyttyyn), reikä keskelle ja kiinni. Hintana vain pieni vaivannäkö ja rahaa säästyy taas vaikkapa hyvien biisien ostoon.
"I've been busier than a one-armed bass player."
    Liity sinäkin TIISTAI-klubiin. Kaupan päälle klubitakki kuolakaukalolla ja keskuslämmityksellä!
tamart
25.05.2004 12:45:31
Vaihtoehto hihnalukoille: Ruuvaa hihnatapit irti, laita hihna väliin (ei reiän) kohdalta ja ruuvaa tappi takaisin. Pysyy varmasti, haittapuolena se että hihnan irroittaminen hieman työläämpää.
PomppoK
25.05.2004 12:49:12
 
 
Vaihtoehto hihnalukoille: Ruuvaa hihnatapit irti, laita hihna väliin (ei reiän) kohdalta ja ruuvaa tappi takaisin. Pysyy varmasti, haittapuolena se että hihnan irroittaminen hieman työläämpää.
 
Riippuen tietty hihnasta, mutta vaarana on, että uusi reikä alkaa ratketa, kun veto kohdistuu niin kapealti (ei se ruuvi kuitenkaan niin järeä ole ja tuskin hihnatapit turhaan ovat niin paksuja).
"I've been busier than a one-armed bass player."
    Liity sinäkin TIISTAI-klubiin. Kaupan päälle klubitakki kuolakaukalolla ja keskuslämmityksellä!
Tuomas
25.05.2004 16:37:06
 
 
Daddariolta taisi saada sellaisia hihnoja, joiden päässä on joku patentoitu lukkotsydeemi. Päälle vielä vakuutus, jossa sanottiin tyyliin "pyöritä pääsi yläpuolella, jos irtoaa, korvaamme hihnan ja soittimen".
 
On toiminut minulla ihan hyvin.
sitä toivoo että piuhojen päällä ihmiset eivät tänään tanssisi - absoluuttinen nollapiste
MrQ
26.05.2004 10:44:46 (muokattu 26.05.2004 10:53:16)
Hankkikaa DŽaddario PlanetWavesin nahkaremmit. Ei irtoa niin millään eikä tartte uutta ostaa ihan toviin. -Tyyliin ikuna.
tony.wirtanen
26.05.2004 11:25:42
 
 
Jesseä kehiin.
 
Imago ennen kaikkea! :D
 
Meillä kaikki hihnat pistetty jeesuksella ja hyvin pysyvät. Positiivista myöskin se ettei hihna kierry 'rullalle' yhtään niin helposti. :)
 
Eniveis,
Kesä, rok, rakkaus.
Ei keikkailu oikeesti oo niin vakavaa. Ei tehdä kivistä tiedettä. Ehkä mokaat, ehkä et. So not. Tsänssit on kuitenki fifti-sixti. ;) - www.the2short.tk
Nyar
26.05.2004 19:03:54
 
 
Mun neuvot:
A) Osta uusi hihna
B) osta hihnalukot
C) jos ei varaa, niin pistä hihnatappien päähän, hihnan jälkeen isot hakaneulat
...eiköhän noille ongelma pitäis ratketa..
Pull over, shithead, this the COPS!
VÄKIPÄÄ
26.05.2004 19:30:45
Tää kuulostaa kyl vähän Maheilujutulta, mut....
 
Hyväkuntoinen hihna + hyvät tapit.
 
tai
 
Lukkotapit.
 
tai
 
Hihna kiinni tappiin, prikka ruuvin ja tapin väliin.
 
tai sitä Jeesusta kehiin.
Vaihdoin allekirjoitukseni koska vanha oli huono. Tämäkin on huono. Vaihdan tämänkin.
Pitkavirta
27.05.2004 13:34:45
mul meinaa täällä yleispalstalla kans aina tulla sellanen olo et tekis kauheesti mieli kirjottaa kaikkii kitarakamat -palstalle kuuluvia kirjotuksia.
Jouto
27.05.2004 13:55:13
mul meinaa täällä yleispalstalla kans aina tulla sellanen olo et tekis kauheesti mieli kirjottaa kaikkii kitarakamat -palstalle kuuluvia kirjotuksia.
 
Alappa kirjuilla sitten.
The end ist the beginning is the end ist the beginning is the end is the beginning is the end...
Mubbe
27.05.2004 16:50:21
Meidän dynaaminen kitarakaksikko käyttää jesseä.
Toimii, mutta sairaan ruma. Ei siitä oikein ees punkimago nouse. Mikä ei välttämättä ole huono asia sekään..
 
Yleensä Jesseä on ollut treeneissä, mutta keikalla on lähdetty niin kitarat putsataan. Eikä ole vielä lakat lähteny jne.
 
Toisella kitaristilla on just sellainen Daddario-hihna ja sen kanssa oltiin helisemässä ku äijä veti pikku tuiskeessa mielestään kovaa rock-showta ja hihna tippu puolen minuutin välein. Aikani tätä katsottua ryntäsin miksauspöydän takaa baaritiskille hakemaan teippiä. Ei tietenkään ollut kuin jotain Tiimariteippiä ja se pysy noin minuutin. Sitten iski epätoivo ja kävin hakeen yleisön takaa penkin miehelle ja vatut se siihen sitten istunu ja sama renkoilu jatku. Sitten se kaatuu Les Paulinsa kera yleisöön ku sitä tais joku repassa. Siellä oli ensin lattia, sitten sormet, sitten kitaran kaula, sitten pää ja lopulta vielä toinen ihminen pään päällä ku mies oli yleisön alla puristuksissa.
 
Tästä on onneksi jo jonkun aikaa ja alkoholi on jätetty noista hommista pois.
Nuo lukot pitäs varmaan meidänki hommata niin elämä helpottuis..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)