Aihe: Mikä piano/syntikka sinulla on?
1 2 3 4 529 30 31 32 33
mob73
02.03.2014 11:37:33
Simulator: Minulla on myös tuo Casiotone MT-45 tosin sitä ei ole circuit bendattu. Asia kyllä kiinnostaisi mutten malta ruveta muuttelemaan sitä kun se on niin kaunis keyboardi! Monien mielestä maailman kaunein.
 
MT-45 on tosiaankin äärettömän nätti kiippari. Tuohon saa niitä harvoja cbendauksia, jotka oikeasti parantavat ääniominaisuuksia, eivätkä vain tuota randomeja glitchsoundeja. Löysin nätit potikoiden hatut (harmaat nuppi ja valkoinen hattu) ja pistin nätisti on-off kytkimiä riviin - ei rumantanut liikaa. Tämä on se soitin, jolla huvikseni jamittelen eniten.
 
Simulator: Kuinka maltoit hävittää Casiotone CT-380:sen siitähän irtoaa aivan hervottoman letkeä lätinä?
 
Sain tuon 0,50 eurolla Kierrätyskeskuksesta. Oli pohjalevy ruosteessa, virtaliitin irti ja muutenkin rakkautta vailla. Pistin kuntoon ja koska oli hellasärön kanssa sopimus, ettei täysikokoisia soittimia tule ilman että myyn vanhaa pois alta niin annoin tuon naapurin kakaralle ensimmäiseksi soittopeliksi. CT-380 ulos ja HT-3000 sisään :D
baron
10.03.2014 16:53:50
 
 
baron: Yamaha GT-2
Yamaha P-90
Yamaha P-70
 
Sitten jotain pilipalivehkeitä, Nordia, Rolandia, Casiota.

 
Päivitys:
Yamaha C3 Silent
Yamaha P90
Yamaha P70
Nord Electro 3 73
You can play any note on any chord. If it sounds "right", then it is (Mark Levine)
Simulator
17.03.2014 17:59:03
Minulle tuli päivitys "kokoelmaan" KORG M-1 . . . Niin, muistot tuli mieleen kun kokeilin taas tuota. Siitä edellisestä kerrasta oli kulunut aikaa jo noin 25-vuotta! Laite kuulosti silloin 80-luvun lopulla aivan satumaisen hienolta ja niin se kuulosti edelleenkin.
Ei minun muista syntikoista tule tuommoisia ääniä . . . kyllä tämä on ihan oma juttunsa, sanoisin että on melkoisen inspiroiva laite.
Lothlean
17.03.2014 22:43:11
NordStage2 88
 
Kaikenlaista omaan ajatusmaailmaan sopimatonta paskaa piti kahlata läpi, ennen kuin tämä löytyi. Kaikki on heti ulottuvilla ja avot! En oikein koskaan jaksanut opetella käyttämään noita ala-ala-alavalikko-ohjelmoitavia synia (esim. MO6). Tätä ei pahemmin tarvinnut opetella käyttämään. Satunnaiset bile- ja humppakeikat hoituu just hyvin tuolla, kotona sitten kelpaa hyvin omaan klasari- ja jaskatreenailuun. Jotain jos lisää kaipaisi, niin jonkun VA-pulputtimen tuon kaveriksi, lähinnä lead-kikkailuun... ehdotuksia otetaan vastaan.
... ja henkilöllisyystodistus, kiitos.
Thomas Häggblom
18.03.2014 11:30:25
 
 
Lothlean: NordStage2 88 - Jotain jos lisää kaipaisi, niin jonkun VA-pulputtimen tuon kaveriksi, lähinnä lead-kikkailuun... ehdotuksia otetaan vastaan.
 
No tämähän on aivan selvä juttu ihan ulkonäköseikkojenkin takia, Nord Lead 4 :>
Vielä parempi jos löydät Nord Waven.
 
Itselläni on myös tuo Stage 2 (sw73 versio) ja aikalailla samoja kokemuksia laitteesta. Todella miellyttävä soitin ja erityisen sopiva niille, joille on tärkeämpää päästä mahdollisimman kätevästi soittamaan ja vääntämään soundeja kuin saada mahdollisimman paljon ominaisuuksia käyttöönsä.
 
Vielä kun tuohon tulisi nykyajan standardien mukainen muisti niin olisi lähes täydellinen syna.
The Modulation Wheel // www.soundcloud.com/themodulationwheel
Jesseri
03.04.2014 12:01:10 (muokattu 04.04.2014 04:38:57)
Tässäpä minun digipianoni/syntikkani.
 
Roland Fantom G7
Roland RD700NX
Roland Alpha Juno 2
Roland Super JX-10
 
Fantomi ja RD700NX on ollut käytössä jo muutaman vuoden, mutta nuo analogiset ovat varsin uusia hankintoja. Liipasinsormen alla on muutaman viikon ollut Prophet 12, mutta tekisi mieli testata laitetta ennen ostospäätöstä.
 
Noista 80-luvun Rolandeista on myös tarttunut jonkinlainen vintage-infektio ja lisää tekisi mieli haalia, mutta kun ei keksi että mitä.Edit: Tilasin juuri Rolandin D550:en
jeikkonen
08.04.2014 13:12:17
 
 
Supernova
Little phatty s2
Mopho kb
Prophecy
Brownie
10.05.2014 15:01:55
Yamaha Portasound vm. 1983.
 
=)
WolleForever
23.05.2014 14:29:06
Scholze-merkkinen perinteinen piano. Ostettu vuonna 1984 tietääkseni.
On tosin koko perheeni yhteiskäytössä eli siis vanhempieni tykönä.
Omassa kämpässäni mulla ei o mitään soitinta, mut jonkun kosketinsoittimen tod.näk hommaisin, jos asuisin kauempana vanhemmistani. Nyt välimatkaa on vain 1 km, joten voin käydä heidän tykönään soittelemassa ihan helposti.
Kaakatus
02.06.2014 17:35:34 (muokattu 02.06.2014 17:46:05)
Nyt sai progemies settinsä "finaaliin": http://1drv.ms/1rCwv7I
 
K&M Baby Spider
Nord Stage 2 HA76
Motif XS Rack
 
Sängyn alla Yamaha EX5 (Flash-laajennettu) odottamassa parempia aikoja (isompaa asuntoa).
 
Pitkään sai pyöritellä järkevää settiä, jossa on yksi painotettu koskettimisto, hyvä urku- ja analogimallinnus, sekä tarvittava kirjo muita soundeja. Tämän lisäksi Baby Spider piti saada roudattavuuden, ulkonäön ja hyvän mikkipuomi sijoittelun takia.
Soitetaan nopeammin kuin osataan.
JaceJ
03.06.2014 14:28:30
 
 
Access Virus Kc
Arturia Microbrute
Casiotone Mt-45
Novation K-Station (Myynnissä)
Novation Impulse 49 (Midi kb)
Roland SH-201 (Myynnissä)
Yamaha PSR-2000 (Appiukon vanha suomikomppikone)
 
Tulossa Moog Sub 37
 
Hiukois hommata:
Korg Triton/Tr yms hevijousikone
Elektronin laatikoita (Rytm, octa ja monomachine)
Yamaha An1x
Virus Snow
MFB Dominion 1
Mikael
03.06.2014 23:18:05 (muokattu 03.06.2014 23:22:30)
 
 
Päivitys: Mannborg-harmooni.
http://muusikoiden.net/dyn/users/124507.jpg
Fuzz is Clean! https://soundcloud.com/skipzoneband
Antti K
05.06.2014 11:41:36
Hammond A-100 / Leslie 147RV
Rhodes 73 Stage MkI
Hohner Clavinet E7
Roland V-Piano
 
--
Antti
Thomas Häggblom
08.06.2014 15:17:44 (muokattu 08.06.2014 15:19:44)
 
 
Tässä päivitetty lista kun on nyt viime aikoina tullut myytyä todella paljon tavaraa pois :)
 
Punainen synaseinä:
- Nord Lead 2X
- Nord Modular G2 (uusin hankinta!)
- Nord Stage 2 sw73
- Nord Wave
 
Nostalgia-puoli:
- Korg X5D (ensimmäinen synani)
- Yamaha AN1x (edes Wave ei korvaa tätä)
 
Synamoduulit räkissä:
- Korg TR-Rack (EX-800 -moduuli vaihtui tähän)
- Korg Wavestation SR
- Yamaha TX81Z
 
Muuta:
- Yamaha Portasound PC-100 (kaverilta ilmaiseksi!)
- Yamaha SHS-10
 
Analogikokoelma piilossa vaatekaapissa (näitä en ole uskaltanut myydä vielä):
- Korg Poly-61
- Roland Juno-60 + JSQ-60
- Roland TR-606
 
--------------
 
Matkaansa on siis jatkanut kohtuullisen monta synaa tässä ihan lähiaikoina, muuton yhteydessä. Näitä ovat:
 
- Armon Armonconcert (käytin jo aika monessa biisissä, ja Nord Stage kuulostaa melkein paremmalta kuin tämä oikea viulukone..)
- Korg EX-800 (liian tylsä, ei tullut käytettyä kun on tuo Poly-61)
- Korg KARMA (Nord Stage sai aikaan sen että Karma jäi aika vähälle käytölle, myin pois rahoittaakseni Nord Modularin hankintaa eikä ainakaan vielä kaduta pahasti)
- Roland SH-1000 (sama juttu, eikä jaksanut virittää aina ennen käyttöä)
- Yamaha CS-10 (kiva syna, mutta tästä sai myös kivasti rahaa)
 
Päätin joskus että jos löydän Euroopasta Nord Modular G2:n niin myyn sen verran synaa pois että saan sen ostettua ilman ylimääräistä rahaa, ja onnistuihan tuo.. :)
 
Lisäksi myyntiä odottaa vielä ainakin Roland JX-305 kunhan saan siihen muistikortin ostettua.
The Modulation Wheel // www.soundcloud.com/themodulationwheel
R0IST0
20.07.2014 12:43:51 (muokattu 20.07.2014 12:51:47)
vuosipäivitystä..
 
Oberheim Xpander
Korg 800DV (cv-modilla)
Korg Trident MKI (midi-modilla)
E-mu Emulator II
E-mu Emulator III
E-mu Emax SE rack
Ensoniq ASR-10 + OEX-6sr
Ensoniq ASR-X
Ensoniq TS-10
Mode Machines x0xb0x
Use Audio Plugiator
Akai S612 + MD280
Yamaha CP-10
Siel Ritmo
GEM Rodeo 37
Stix Programma
 
hiljan poistettuja:
 
Ensoniq EPS
Akai S950 x2
Novation D-station
Korg Poly-800 mkI
Korg KR-55B
E-mu Emax Rack
 
Hox! 800DV lähtee sopivan vaihtotarjouksen sattuessa, on ehkä sittenkin liian vangelis/kitarohomeisen kuulonen mun discohommia varten. modi on siis 2 x CV + 1 x gate.
 
SP-1200 edelleen puuttuu.
JPQ
28.11.2014 17:52:58
 
 
ja jos u-220 jouset yhtään samaa kuin u-110 jouset niin ne just passelit eräisiin juttuihin sanoisin. ja lisäksi olisihan se kivaa jos halpoja moduuleja tulisi markkinoille voisi ehkä joskus jotain ostaakin tosin digisynat ja samplet hoituu softalla paremmin niin en usko kuitenkaan siltikään varsinkaan kun ei omat silmät kestä suurimman osan synien näyttöjä.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
barclay
30.04.2015 18:02:30
 
 
Casio CTK-571:n kaveriksi pelastin tänään elektroniikkakierrätyksestä Hohner PSK 55:n. Jänniä ysärisaundeja irtosi laitteesta, mutta nyt kun aloin testailemaan niin kadotin ne. En kai vaan osaa käyttää, kun tuo saundivalinta on monimutkainen Casioon verrattuna. Mitään tietoakaan laitteesta ei yllättäen löydy, vain Youtube-videoita.
Kostiainen. Karumpi saundi, parempi mieli P. M. Kostiainen Project
WolleForever
17.06.2016 13:58:45
Sori vanhan aiheen nosto, mutta siis iloisia uutisia. Sain tosa talvella viimeinkin hommattua kosketinsoittimen. Se on selkeä lelu, mutta kyllä sillä pystyy improilemaan kaikkee omaa jutskaa ja soittaan ripariviisuja. Ostopaikkakin oli Br-Lelut. ;)
Se on Top-Toyn Keyboard 270 ja koskettimet ovat normaalia pienemmät, mutta tollaseen stressinpurkuun se on ihan ok. Jos haluun "kunnolla" soitella niin meen vanhempieni tykö soittamaan tavallista pianoa.
Mut siis tälleen harrastelijalle ja mielenrauhaa etsivälle toi lelukosketinsoitin on kyl ihan riittävä. Oon jonkinlaista kauhumusaa sillä sävellelly.
jp8000
17.06.2016 15:29:30
 
 
Livetään hieman aiheesta, mutta muistan lukeneeni, että Prodigyn "No Good (Start the Dance)"-kipaleessa olisi käytetty U220:n jousia, joten olisikin mielenkiitosta kuulla noista jousista pikku demo, miltä ne kuulostaa ilman yhteyttä Prodigyyn
"It was totally worth it" -homer simpson in the episode "fraudcast news"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)