Aihe: Käytetyn vahvistimen hommaaminen
1
Kipander
08.10.2014 07:54:30
 
 
Moi!
 
Kirjoitimme blogin käytetyn vahvistimen hommaamisesta:
 
http://backstage.custom-sounds.com/ … taa-kaytettya-vahvistinta-ostamassa
 
Onko joku mnettiläisistä kohdannut ongelmia käytettyjen kanssa? Onko ostaja kadonnut kuin savuna ilmaan? Miten tämä olisi voitu välttää? jakakaa tarinoitanne, etenkin niitä karmeimpia, josta me kaikki voisimme oppia.
 
Parhain terveisin
 
Kimmo Aroluoma
jonep
10.10.2014 23:15:49
Opiskeluvuosina 80-luvun lopulla piti saada oma kitaravahvistin. Putkivehkeet kiinnostivat jo silloin. Tikkurilassa oli musiikkiliikkeeseen tullut kuulemma vaihdossa nuppi ja kaappi Voxin logoilla. Heti tuon löydettyäni siitä alettiin hieroa kauppaa. Koesoitossa vahvistin alkoi paukkua ja pätkiä. No, kauppias lupasi, että laite saadaan kuntoon, hintaa kasalla olisi 500mk. No, laite lähti johonkin huoltoon, mutta se huoltoreissu kesti aika pitkään. Ei sitä saatu kuntoon, mutta kiinnostus oli silti kova. Huomattavasti alkuperäistä hintaa pienemmällä summalla kasa siirtyi Escortin kyytiin.
 
Kotona samat ongelmat jatkuivat, yksinkertaiset diagnoosit eivät ongelmaa ratkaisseet. Tässä vaiheessa alkoi kuitenkin selvitä, mitä oikein oli tullut hommattua. Nupissa ja kaapissa oli Voxin logot, samoin nupin plexissa luki Vox ja AC40. Silloin ei ollut nettiä asioiden selvittämisen apuna. Erinäisten kontaktien ja muutaman laitehuollon kautta nuppi päätyi Kinoääneen Laukkoskelle silloiseen Porvoon maalaiskuntaan. Oli nimittäin selvinnyt, että ainakaan pääteasteella ei ollut mitään tekemistä Voxin kanssa. Etuasteesta ei tullut selvyyttä, mistä se oli kotoisin. Etuasteessa oli EF86:ia ja päätteessä 4 EL84:sta.
 
Pääteaste, jossa varsinaiset ongelmat olivat, oli oikeasti Voima P40. Kinoääni totesi, ettei pääteastetta kannata korjata. Se olisi pitänyt edellisten korjausten jäljiltä tehdä kokonaan uusiksi.
 
Niinpä päädyin ostamaan nupin tilalle Kinoäänestä Voima A-20:n joka on minulla edelleen. Ei ole mikään särökone.
 
No, olisi pitänyt tietää ja ymmärtää alunperin paremmin, mitä on oikein ostamassa. Nupissa olleet logot ja tekstit antoivat ymmärtää jotain ihan muuta, kuin mitä vahvistin todellisuudessa oli.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)