Ei näytä olevan vastaustulvaa, joten tässä jotain:
StewMacin kiteistä ei kokemusta. Hintaa on minusta aika reilusti, joten sillä perusteella arvaan että nuo kitit olis tehty kokeneelle rakentajalle, joka saa lopputuotteen soimaan hinnan arvoisesti. Muita mahiksia vaikka
http://www.lmii.com/http://www.tonetechluthiersupplies. … /kits/acoustic-instrument-kits.html Kitistä kasaaminen on tietysti helpompaa kuin ihan palikoista tai aihioista väsääminen. Ei se silti ole ihan legopalikkarakentamista.
Yks sudenkuoppa on, että alussa kauheella innolla ja kiireellä mutta kärsivällisyys hiipuu kuivumisia yms. odotellessa ja paketti jää kesken - tästä tulee niitä 'projekteja' autotallin tai varaston nurkkiin.
Toinen, että työkaluja, liimoja, lakkoja yms. tarvitaan kitin lisäksi aika kasa - vilkaise tuolta SM:n ohjeesta mitä kaikkea.
Joten: ekana rakennuskohteena laatuakustinen on kuitenkin aika haastava. Sikarilaatikkokitara, ukulele, peltikannureso tai sähkis on helpompia.
Mutta jos tunnet omat kykysi ja mahdollisuutesi, sulla on pohjakokemusta, kärsivällisyyttä ja perusvarasto verstaskamaa valmiina niin mikä jottei.
Ja disclaimer: kaikki tuo IMHO.