Ketju on ikivanha, mutta koska Torilla ei ollut sopivaa osastoa ja muutenkin haluan tämän kohdentaa nimenomaan basisteille, joudun tämän laittamaan tänne.
Sitten itse asiaan:
Myyn siistin ja ehjän basistille sopivan tilavan ja taloudellisen auton. Kyseessä on 2003 vuosimallin VW Passat 1,9 TDi farmari jolla on kilometrejä takanaan noin 253 tuhatta. Varustetaso on toiseksi korkein, Trendline.
Keikkamatkojen turvallisen tiekontaktin takaavat keväällä ostetut Nokian kesärenkaat ja pari talvea ajetut Hakka 7 nastarenkaat molemmat 16" alumiinivanteilla, joista toiset ovat Volkkarin omat erikoisvanteet.
Basistin strobovalojen rasittamia silmiä suojelee automaattisesti himmentyvä taustapeili ja sateen sattuessa hyvästä näkyvyydestä huolehtii sadetunnistin, joka säätää pyyhkimielle tilanteeseen sopivan nopeuden. Ajamiseen keskittymistä parantaa monitoimiratti, jolla hallitaan radion ja vakionopeudensäätimen toiminnot sekä tanakat istuimet ristiseläntuen säädöllä.
Iso ajotietokone kertoo auton tilanteesta mm. kuinka kauas vielä voi ajaa ennen seuraavaa tankkausta. Parhaimmillaan lukema näyttää noin 1100km. Tämä tarkoittaa siis sitä, että Jyväskylästä käy kevyesti Pudasjärvellä keikalla ilman välitankkausta. Tai Helsingistä Nivalassa. Toki jos hyvä keikkaliksa on tiedossa niin yhdellä välitankkauksella pyörähtää Helsingistä Sodankylässä heittämällä. Maantiellä todellinen kulutus on siis viiden ja puolen litran paikkeilla normiajossa.
Täysautomaatti ilmastointi hoitaa matkustamon lämpötilansäädön kesät talvet sopivaksi ja virkistävä sihijuoma pysyy viileänä jäähdytetyssä hansikaslokerossa, missä sijaitsee myös täydellinen huoltohistoria ja auton kaikki liput, laput ja kuitit. Kuiteista muuten käy ilmi koska autoon on uusittu akku, talvirenkaat, kesärenkaat, kaikki jarrupalat, tuulilasi, sisätilan matot, jakopään remmit, jouset, iskarit, etupään nivelet, taka-akselin puslat yms, noin niinkuin esimerkiksi. Autoa on siis huollettu säännöllisesti ja tarpeeksi. Mm. jakopäähuolto tehtiin kaksi viikkoa sitten.
Jouset on muuten pikkuisen madaltavat ja iskarit normaalia jämäkämmät sporttimallit. Nämä yhdessä tekevät sen, että auto ei heijaa sivutuulessa tavallisen Passatin tapaan, eikä jouset pohjaa isommassakaan montussa vaikka peräkontissa olisi 2 kpl Hartken 4x10 kaappeja, nuppi, basso ja muut romut (ne muuten sopii oikeasti kerralla kyytiin kaatamatta takapenkin selkänojia!) Alustalla on ajettu vain noin 30tkm joten se kestää vielä sen verran kuin muu autokin, koska laadusta ei ole tingitty ja osina on käytetty Febi/Bilstein/Eibach firmojen palikoita. Ja keikkakäytössä auto ei ole ollut, pari yksittäistä keikkaa olen heittänyt joten jouset eivät ole olleet normaalia kovemmassa rasituksessa.
Muusta viihtyvyydestä vastaa alkuperäinen radio-kasetti-CD yhdistelmä, johon saa kytkettyä minkä tahansa nykypuhelimen/soittimen 3,5mm plugilla. Adapterin saat kaupanpäälle! Jos kuskaat eväitä mukana, niin peräkontissa on 2 kpl 12V sähköpistokkeita joilla saa kylmälaukut käyntiin. Eväät saa piiloon tavaratilan rullautuvalla näkösuojalla. Peräkontin ja matkustamon välillä on rullautuva turvaverkko, joka pitää pahassa paikassa ihmiset ja romut omilla puolillaan. Verkko on siitä näppärä, että se toimii vaikka kaataisi takapenkit alas. Silloin se jakaa tilan etupenkkien takaa ja pitää edelleen tavarat omalla puolellaan.
Tietenkin nykyautossa kuuluu olla sähkölasit edessä ja takana, aluvanteet kesä- ja talvirenkaissa, virran ulosottoja etupenkillä ja takapenkillä, isofix kiinnityspisteitä, sähkölämmityksiä penkeissä ja peileissä yms.
Muuten, autossa on myös irrotettava vetokoukku johon saa napattua vaikka asuntovaunun kiinni jos yöpaikasta ei ole varmuutta. Koukku on asennettu muutama vuosi sitten ja sillä on vedetty pieniä risukuormia kaatopaikalle ja yksi reissu asuntovaunua. Ei ole siis silläkään tavalla autoa kiusattu. Kyllä muuten 130 hevosvoimaa ja 310 Nm vääntöä kuljetti tonnin vaunua iloisesti!
Tämä kaikki siis kesäkuussa katsatettuna ja juuri huollettuna myydään siitä syystä, että rouvan mielestä auto on vanha ja ruman värinen.
Kuvia löytyy linkin takaa ja lisätietoja annan mielelläni puhelimitse. Järkeviä hintatarjouksia voi nakella tulemaan, mutta lopullinen summa sovitaan sen jälkeen kun auto on koeajettu ja hyväksi todettu.
Kuvat:
https://www.dropbox.com/sh/32id5auf … uiht/AACbd7vYzc8XXQgvBqAQpbcYa?dl=0 Ja puhelinyhteys:
nolla4nolla viis244 84kaks