Aihe: Yksi jatkojohto, jossa kaksi erillistä jatkopistorasiaa?
1 2
Pauli Lappalainen
20.08.2014 23:31:11
Eihän tuossa ketjutuksessa ole muuta ongelmaa kuin syntyvät pitkät maalenkit ja sen myötä tulevat häiriöt.
Toiseksi jos ketjutuksessa sattuu maapiuhavikainen johto ekaksi, niin kaikista puuttuu esim. maadoitus.
Kolmanneksi jos joku sattuu nyppäämään ketjusta jonkun välin irti, niin kaikki loppupään värkit pimenevät.
 
Jos lavalle tulee yksi lavasähkösyöttö, niin siitä jako omilla piuhoilla kaikille vimpaimille olisi paras, mutta yleensä tuo menee siihen, että jostain aina ketjutetaan.
 
Koko backlinen ketjuttaminen on mielestäni erittäin huono ratkaisu.
 
Tämä näin oman vaatimattoman kokemukseni pohjalta lausuttuna, mutta firmoissa firmojen tavalla.
Rallattelija
21.08.2014 00:57:21
Pauli Lappalainen: Eihän tuossa ketjutuksessa ole muuta ongelmaa kuin syntyvät pitkät maalenkit ja sen myötä tulevat häiriöt.
Toiseksi jos ketjutuksessa sattuu maapiuhavikainen johto ekaksi, niin kaikista puuttuu esim. maadoitus.
Kolmanneksi jos joku sattuu nyppäämään ketjusta jonkun välin irti, niin kaikki loppupään värkit pimenevät.
 
Jos lavalle tulee yksi lavasähkösyöttö, niin siitä jako omilla piuhoilla kaikille vimpaimille olisi paras, mutta yleensä tuo menee siihen, että jostain aina ketjutetaan.
 
Koko backlinen ketjuttaminen on mielestäni erittäin huono ratkaisu.
 
Tämä näin oman vaatimattoman kokemukseni pohjalta lausuttuna, mutta firmoissa firmojen tavalla.

 
samaa mieltä..
-My opinion can be change but not that fact I'm right-
asaksala
21.08.2014 11:49:53
Kauan sitten ravintoloiden äänentoistoja huoltaessani törmäsin hienoon karaokeräkkiin. Räkin sähkönsyöttö tapahtui johdolla jonka molemmissa päissä oli pistokkeet. Johdon toinen pää oli räkin sisällä monipaikkasen jakopistorasian yhdessä pistorasiassa. Ja tuon haaroittimen varsinainen syöttöjohto oli irrallaan räkin sisällä. Kyllä tuli kylmä hiki sillon. Ei liity aiheeseen mutta kuitenkin liittyy.
basisti1971
26.09.2014 12:54:22
Moi.
 
Torniojaws: Onko tällaisia jatkojohtoja olemassa vai ovatko ne "mahdottomia"?
 
Helppo tehdä ammattipalikoista, mutta useimmiten "tarpeeton" koska:
 
Generalissimo: Eikös toi ois helpoin ostaa kaksi jatkojohtoa ja liittää ne? Saa vielä ite päättää välijohtojen pituuden. :)
 
+1
 
Ellei (oma?) lava ole aina sama tai ainakin samankaltainen, jompi kumpi jakorasia on aina väärällä etäisyydellä käyttöpisteestä.
Sama pätee lavaviuhkoihin joissa kaksi lavarasiaa :).
Tai merkattuihin mikkipiuhoihin...
 
Kiinteät asennukset on sitten ihan asia erikseen.
 

 
Ketjutuksesta puheenollen tulee väistämättä mieleen (tosi?) tarina eräiltä Turkkulaisilta isomman luokan musiikin tahdittamilta ranta-ryyppyjuhlilta -ei niin mahdottoman kauan sitten- joihin oikein Ameriikasta asti oli artisti saapunut ensi kertaa Soviet Finlandiin.
 
Artistin tekniikka sitten kuuleman mukaan taivastelemaan, jottako mahtaa back-line sähköt piisata, kun kotopuolessa aina sulakkeet paukkuu kun parit SVT't ja hammondit vie niin mahdotoman paljon sähköä.
Ja kun täällä Euroopassa tarvitaan vielä ne stepperitkin väliin kun omilla on pakko vetää, eihän täältä periferiasta moisia laitteita löydy...
 
Vakuuttelut ettei sulakkeet pala, sekä kommentit erilaisista jännitteistä ja hieman erilaisesta sähköverkkokulttuurista eivät auttaneet ennenkuin vilautettiin tapaa jolla stagesähköt oli breikattu.
 
125A ~3 -> 63A ~3 -> 32A ~3 -> 16A ~3 -> 3*16A ~1
 
Kaikki tietty pistotulpilla ja kumikaapeleilla ilman sulakkeen sulaketta.
 
125A nallit ei backline-kuormituksella ihan heti pala, se on varma se.
Artistin tekniikka oli kuulemma samaa mieltä :).
 
Jos tietäisin sähkövetojen olevan moisella mallilla, tuskin lavalle nousisin vaikka jollain ihmeellä ko. kekkereille soittamaan pääsisinkin.
 
Tosin, lienevät sähkötkin eri mallilla nykyään kun voittoakin kait tekevät.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)