Aihe: Aggressive Drums: The Recording Guide
1 2 3 4
Daunt
02.04.2014 15:48:30
Kasu-_-: Täällä myös kirjanen tai siis pdf ostettu ja paljon on ollut apuja :)
 
Joitakin asioita pitää vaan tietää, että saa kuulostamaan rummut hyvältä, mutta aidoilta. Ehkä olen kompuran kanssa hieman liian innokas vielä.
 
Halvempien mikkien ja etuasteiden kanssa tulee itsekin hääräiltyä, niin kaipaisi ehkä vähän vinkkejä miten niihin saa enemmän eloa. Varmaankin yläpäitä ainakin pitäisi nostaa equlla jonkun verran.

 
Kiitoksia palautteesta! En tiedä, onko mitään yleispätevää ohjetta halvempien mikkien prosessointiin. Ehkäpä hieman enemmän joutuu leikkaamaan lähimikeistä mutaa pois 250-500 Hz alueelta kuin normaalisti. Overeissa taas voi olla paikallaan rasittavien kihinöiden vähentäminen kapealla leikkauksella. Tekisin ensin kaikki tarpeelliset leikkaukset ja vasta sen jälkeen korostukset vaikka ihan erillisellä EQ:lla.
Aggressive Drums - The Recording Guide (eBook) | Saatavilla nyt! Maksa mitä haluat!
Point
22.06.2014 16:19:11
Tää vois olla hyvä ketju kysellä. Tarkotus olis päivittää rumpumikkiosastoa vähän paremmaksi, mutta kuitenkin suht. pienellä budjetilla. Käytettynä vois koittaa metsästää, mutta mitä?
 
Tällä hetkellä mulla on behringer c-2-pari overeina, sm57 snaressa ja samson q kick basarissa. Shure on jees, se pysyköön paikallaan. Q kick kuulostaa inasen ohkaselta, vaikka lähtösoundi ja mikin sijoittelu on kunnossa. Behkut taas on kaikkiaan aika tuhnun kuuloset. Yllätys sinänsä tämän hintaluokan mikeissä. :D
 
Olisko rode nt-5 overeiksi, shure beta 52 basariin, nykyinen sm57 virveliin ja sitten tomeihin vaikka budjettiratkaisu, eli shure pg56? Ei näillä varmaan voi vikaan mennä.
Juntunen
07.08.2014 12:08:28
 
 
AKWM: Tää vois olla hyvä ketju kysellä. Tarkotus olis päivittää rumpumikkiosastoa vähän paremmaksi, mutta kuitenkin suht. pienellä budjetilla. Käytettynä vois koittaa metsästää, mutta mitä?
 
Tällä hetkellä mulla on behringer c-2-pari overeina, sm57 snaressa ja samson q kick basarissa. Shure on jees, se pysyköön paikallaan. Q kick kuulostaa inasen ohkaselta, vaikka lähtösoundi ja mikin sijoittelu on kunnossa. Behkut taas on kaikkiaan aika tuhnun kuuloset. Yllätys sinänsä tämän hintaluokan mikeissä. :D
 
Olisko rode nt-5 overeiksi, shure beta 52 basariin, nykyinen sm57 virveliin ja sitten tomeihin vaikka budjettiratkaisu, eli shure pg56? Ei näillä varmaan voi vikaan mennä.

 
Itselläni on nykyään luottokamppeena Shuren Beta-91 basarissa tyynyn päällä. Aina yllättää miten valmis soundi sieltä tulee. Hyvä botne, riittävä napsu ja alamiddlepuolellakin vähemmän kopsua siivottavana. Toki riippuu virityksestäkin, mut onpa tuota tullu useampiin basareihin survottua äänityksissä ja livenäkin.
 
Overimikeistä, mullakin on nykyään nuo Octavan padilliset MK-012:t ja padit aina päällä, kun on tuo meidän rumpali sen verran raskaskätinen ja biiseissä joskus melko eeppistä riden rankasua.
 
Kaverilla on joku Shuren rumpumikkisalkku, missä on muistaakseni noita bg-sarjan tomarimikkejä ja kyllä niillä ihan ookoota saa kun on pannuissa tuoreet kalvot ja vire. Itsellä on AKG:n about vastaavat D40:t pääasiallisina tomimikkeinä ja aivan hyvin pärjään. Joskus käytän Beyerdynamicin joutsenkaulaisia konkkamikkejä missä on kyllä tosi hyvä läiske, mut ne ottaa tosi paljon herkemmin vuotoja.
Daunt
06.01.2015 22:47:46
Yli vuosi vierähti, mutta nyt olisi taas uusi video katsottavissa. Tällä kertaa testasin erästä tuoretta sE Electronicsin kameramikkiä rumpuäänitykseen. Monorumpuja siis tarjolla :)
 
http://youtu.be/0kJeBCsnYcc
Aggressive Drums - The Recording Guide (eBook) | Saatavilla nyt! Maksa mitä haluat!
Kailis
29.01.2015 11:27:53
 
 
Jos joudut tekemään kompromisseja tomimikityksien kanssa kokeilepa tätä; erota overeista toinen stereoraita ja miksaa se niin että kaikki paitsi tomien perustaajuudet leikataan aika vahvasti pois. Käytä raitaa mahdollisimman harkiten ja ainostaan niissä kohdissa missä korostusta tarvitaan (eli aina =()
Tää on hyvä;
http://www.drumagog.com/
Joo joo. Aina pitäis pyrkiä siihen että soundit ei ole sampleja, mutta esim. treenikämppä-äänityksissä joissa akustiikka ja muutkaan olosuhteet eivät ole aina ihanteelliset voidaan mun mielestä oikoa.
TRAUM: mua vituttaa idiootit...tai siis ei muuten mutta kun niillä on äänioikeus siinä missä meikäläiselläkin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)