Aihe: SG:n tarkka malli hakusassa
1
mkoskenk
15.07.2014 19:06:31
Heps, pitäisi selvitellä seinällä roikkuvan SG:n malli ja parin päivän netissä pyöriminen ei ole vielä tuonut tulosta. Osaisikohan joku täällä auttaa? Kampe on ostettu käytettynä joskus ~8 vuotta sitten.
 
Kitaran lavassa ylimmäisenä lukee Epiphone, ja lavan & kaulan kiinnityskohdassa Gibson. Lavan takana on sarjanumero ja Made in Korea. Lankusta löytyy 2 kpl tone-potikkaa, 2 volume-potikkaa, kolmiasentoinen mikkivalitsin ja 2kpl humbuckerit. Otelauta on koristelematon, nauhavälit merkitty lautaan ja laudan kylkeen yksinkertaisesti pienillä palloilla.
 
Kuvia tästä ihmetyksenaiheuttajasta näkyy täällä: https://www.flickr.com/photos/125097923@N04/sets/72157645294133979/
 
Jos joku keksii mikä tuo on niin bueno :)
 
-Kosander
fox
15.07.2014 19:14:06
 
 
Katso Epiphonen sivuilta.. www.epiphone.com
Sieltä voi löytyä. Jos kerrot sarjanumeron alun niin siitä selviää mm. valmistajatehdas..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
mkoskenk
15.07.2014 19:37:26
No niin, itse itselleni vastaten, löysinkin jonkin sarjanumerohakijan jonka mukaan tuo olisi tehty Samickin tehtaalla -95. Tällä hetkellä näyttäisi että kyseessä olisi G-400, ainakin kun tätä threadia lukee tarpeeksi pitkälle: http://forum.gibson.com/index.php?/ … d-help-id-ing-an-epiphone-g-400-sg/
 
Muuten näyttää G-310:ltä mutta plektrasuojus on vain kielien alapuolella kun taas 310:ssä se menee kielten alta niiden yläpuolelle. Ja kaula on liimakaula (310:ssä pulttikaula).
Myrkky Nuoli
15.07.2014 20:48:18
mkoskenk: No niin, itse itselleni vastaten, löysinkin jonkin sarjanumerohakijan jonka mukaan tuo olisi tehty Samickin tehtaalla -95. Tällä hetkellä näyttäisi että kyseessä olisi G-400, ainakin kun tätä threadia lukee tarpeeksi pitkälle: http://forum.gibson.com/index.php?/ … d-help-id-ing-an-epiphone-g-400-sg/
 
Muuten näyttää G-310:ltä mutta plektrasuojus on vain kielien alapuolella kun taas 310:ssä se menee kielten alta niiden yläpuolelle. Ja kaula on liimakaula (310:ssä pulttikaula).

 
Jees, selvä peli. Eiköhän se oo vanha G-400! Liimakaulasia ei muita tietääkseni oo ollutkaan muutakun erikoisemmat mallit.
When in doubt, lower your expectations.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)