Aihe: Gibson Les Paul Special Faded P-90 VS -II- Junior. Mitä eroja?
1
fox
04.07.2014 20:09:36
 
 
Luuviulu: Tyhmiä kysymyksiä osa:123456789000. Toivottavasti ei kuitenkaan tule tyhmiä vastauksia :)
 
niin onko niissä TÄYSIN samat P-90 -mikit noissa Lesbo Junioreissa??

 
Niin jos ne on Gibsonin P-90 mikit, niin ovat TÄYSIN samat. Sitten jos ostat kitaran jossa onkin P-100 mikit, niin nepä ovatkin sitten stäkätyt humpparit ne.
Mutta, kyllä ne kaikki P-90 mikit ovat samanlaisia.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Luuviulu
04.07.2014 21:44:09 (muokattu 04.07.2014 21:44:56)
Onko toi sit ihan varmaa??? Onhan esim Fenderilläkin nyt vaikka Tex Mex ja Texas Special -mallit ja molemmat on täysin eri soundisia, mut kuitenkin molemmat on Singlecoileja, niin ajattelin, että oiskos Gibsonilkin jotain erilaisia P-90 malleja ja mistä sit saa tietää, että minkä nimiset nää mun mikit on, niin etteisin halpa-versio-kitaran, jossa kuitenkin samat mikit.
 
Pakkaa sekottaa viäl seuraava asia melkosen hyvin, eli kyl niit P-90 taitaa olla ainakin nykyään Gibsonil erilaisia seuraavan kopsaamani kirjoituksen mukaan:
 
UUTUUS!
Les Paul Melody
Maker 2014
Melody Makerin idea on yhdistaa tinkimaton laatu ja
tingitty hinta. Tama resepti on toiminut jo vuosikymmenien ajan, ja vuoden
2014 Melody Maker hioo konseptin entista lahemmas taydellisyytta. Mukana ovat mm. uudet
PARANNELLUT P-90-MIKIT!
 
...eli P-90:siä siis on ainakin nykyään erilaisia Gibsonin valmistamana, mutta mistäs niiden mallien nimet tietää????? Omastani tiedän vaan, että ovat Gibsonin valmistamat P-90, mut en tiedä mallin nimeä ja sitten saakin lukea, että Melody Makerissa on Gibsonin PARANNELLUT P-90, mut siinäkään ei lue P-90 mallin tarkempaa nimeä.
-Yksityisetsivä tarvii kait palkata asial pian... :D
mvirta
04.07.2014 21:54:12
No nyppää ne P90:t irti siitä DC:stä ja myy ilman niitä. Mä voin ostaa, mulla on paljon mikkejä.
Shut Up 'n Play Yer Guitar
0101978
04.07.2014 23:07:06
Pitää muistaa että täysin samat mikit eri kitaroissa ei välttämättä kuullosta samalta kuin nyt nuo mikit omassasi. Eli vaikka siirtäisit ne toiseen kitaraan, niin soundi voi olla eri. Varsinkin jos vaihdat tuneomatic tallaisesta kitarasta esim tuollaiseen ehdottamaasi Junioriin, jossa taas wraparound.
Les Paulin varastaminen vituttaa niin että vieterit lentelee päästä!
Luuviulu
05.07.2014 01:40:19
Ok. Kiitos neuvoista. Meen joku pvä kauppaan vertailee. Sitkun kaupast on jotain ostettavaa. Ei sinne muuten kehtaa mennä, että: Moroo, mä tulin testaa keppien eroja, mut en mä kyl mitään osta.............. :D
-Ja jos hyvä tuuri käy, niin nuo Melody Makerin uudet parannellut mikit, "mil taval ne sit onkaan parannellut ja kenen maun mukaan", mut jos tosiaan hyvä tuuri käy, ni ne on paremmankuuloiset P-90 -mikit, kuin täs DC:ssäni, ni ostan sellasen sit vaan joskus täält käytettynä ja myyn oman DC:ni pois heti kun olen testannut, että onko ne sit kans paremmat, vaiko ei.
 
On sit muuten kohtuullisen älytöntä olla nimeämättä mikkejä, jos sama valmistaja valmistaa kerran monia erilaisia mikkejä valmistaa, mut kaikki vaan näyttää päällisin puolin samoilta, niinku just täs tapaukses noi P-90 -mikit.
Laulava Kylätohtori
06.07.2014 09:52:59
0101978: Pitää muistaa että täysin samat mikit eri kitaroissa ei välttämättä kuullosta samalta kuin nyt nuo mikit omassasi. Eli vaikka siirtäisit ne toiseen kitaraan, niin soundi voi olla eri. Varsinkin jos vaihdat tuneomatic tallaisesta kitarasta esim tuollaiseen ehdottamaasi Junioriin, jossa taas wraparound.
 
Jep, tämä kannattaa ehdottomasti muistaa. Saman mikin soundi kahdessa eri kitarassa saattaa olla yllättävän erilainen. Siksi niitä mikkejä ei kannata liikaa tuijottaa, eikä ainakaan tehdä ostopäätöstä mikkien perusteella, vaikka mikki olisi entuudestaan tuttu eri kitarasta. Toki, jos on testannut ostettavaa kitaraa ja tykkää sen mikeistä, niin asia on eri...
- Thunder will never die!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)