Aihe: Hei, ostin jälleen kerran kitarakamaa!
1 2 3 4 5392 393 394 395 396497 498 499 500 501
AngieRainbow
15.06.2014 15:57:47
Ilves kiittää!
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
iPadGuitarist
15.06.2014 17:33:39
Ziggy Bubba: Noi on nättejä etenkin tolla värillä, hyviä kitaroita vielä.
 
Onnea!

 
Kiitos!
F-musiikista hain ja onpa hieno soitettava ( ja katseltava!). Käsi suorastaan luistelee viimeisen päälle viimeistellyllä kaulalla. Koko kitarasta huokuu laatu ja se myös kuulostaa hyvältä.
Gabe
15.06.2014 17:56:46
Vilpur1: Erittäin hieno kitara ja omasta mielestä ainoa sopiva väri Teleen :) Löysitkö torilta vai "paikallisesta"?
 
Kiitos. :) Kyllä tämä on se telen paras kuosi. Olen käynyt tätä kuolaamassa ja räpeltämässä useampaankin otteeseen F-musiikissa ja olin kärsimättömyyttäni ihan hilkulla tilata samanlaisen Thomannilta kun tori oli huutanut tyhjyyttään jo hetken tämän mallin kohdalla. Päätin onneksi odottaa hetken ja sainkin ostettua tämän eräältä Porilaiselta herrasmieheltä joka oli niin ystävällinen että toi sen minulle tänne Turkuun ihan asioiksensa bensakuluja vastaan.
 
Laulava Kylätohtori: Juu, eikös se näin ollut. Ja kuten MN sanoi, tuollaisia ne silloin aikanaankin oli eli juuri tuollaisia niiden kuulukin olla.
 
Juuri tuollaista joskus testasin naapurikaupungin musaliikkeessä. Ei mikään iso liike, mutta oli siellä jonkin verran kitaroita (Fendereitä ja niiden johdannaisia). Tuollainen tele oli kuitenkin se kitara, mikä erottui muusta porukasta välittömästi edukseen. Se oli vaan jotenkin niin hyvä kädessä ja akustiselta soinniltaan. Enkä siinä vaiheessa edes tiennyt, mikä tuo AVRI on tai, mitä se tarkoittaa. Innostuin jopa testaamaan sitä sähköisesti ja olihan se muuten hyvä, mutta juuri tuo kytkentä vähän latisti innostusta. Ja toisaalta, koska minulla oli jo Tokain tele, enkä ollut sitäkään pahemmin käyttänyt, niin sain kuitenkin hillittyä itseni. Mutta hauskaa oli, että siinä telessä oli jotain outoa hyvyyttä, joka erotti sen muista liikkeen kitaroista.

 
Tässähän kävi paremmin kuin hyvin! Eilinen päivä meni vapaa-ajan osalta tuon kitaran säätöjen kohdalleen laittamiseen ja vähäisen soittoajan kulutin tallamikin parissa. Tänään kun vihdoin pääsin oikein ajan kanssa soittamaan niin huomasinkin ilokseni että edellinen omistaja onkin jo tehnyt tuohon sen ohjeen mukaisen modauksen ja sähköt on siis niin kuin telessä yleensä. Mukana tulleet komponentit onkin sitä varten jos haluan palauttaa kytkennän orkkis kuosiin.Tämä tuo kyllä rutkasti lisää käyttöarvoa tälle. Alkuperäistä 1-asennon soundia saa kätevästi tonea rullaamalla. Tykkään kyllä ihan hirveästi tästä kaulamikistä, ehdottomasti yksi parhaista telen kaulamikeistä mitä muistan kokeilleeni. 4-asentoinen kytkin (Mikit sarjaan kytkettynä) toisi vielä lisää soundeja ulottuville ja on mielestäni hyödyllinen lisä teleen kuin teleen.
 
Mutta joo, AVRI-sarja on todella hyvä. Oikein hyvältä soundaava ja sielukas on ollut jokainen kokeilemani sarjan edustaja. Oletko jo kokeillut sitä 50` kytkentää Stratocasteriisi? Googlettelin sitä sen vinkkauksesi jälkeen ja se vaikuttaa kiinnostavalta.
 
Stalkah: Ei kele. Just sellanen vaalea "perus"tele (no siis ei mikään laimea kikkare, vaan ulkonäöltään vanhalle perinteiselle uskollinen versio), mitä itse gasittelin keväämmällä. Haistahan nyt kuule... ;)
 
Nopeat syövät hitaat. ;) Sellaista yksinkertaista ja ronskilla tavalla kaunista työjuhtaa olin vailla ja sellaisen sain.
 
Tuohan tuo sitten testiin, kun tulet kokeilemaan Lynxiä syssymmällä! Komea peli.
 
Näin tehdään, testattavien lista puolin ja toisin alkaa olla sen verran mittava että pitää varata aikaa reilusti. :D
 
AngieRainbow: Fender CS Esquire
 
Onpas muuten mielenkiintoinen kytkentä tässäkin, etenkin tuo talla asento vaikuttaa oikein kiinnostavalta ja käyttökelpoiselta.
Juzpe
16.06.2014 13:57:53 (muokattu 16.06.2014 13:58:32)
 
 
PAFXilta laitoon tekoon OC44-replepuusterin. Ei ihan ilimanen, mutta tulee kerralla nääs riimaa.
 
E: korjattu murreasu oikein
"Nuori vihainen tosi cool rockmies" - Big Papa, "Don't be a fan or that shit might hit you!" - Joku
Sarko
16.06.2014 13:59:31
Juzpe: PAFXilta laitoon tekoon OC44-replebuusterin. Ei ihan ilimanen, mutta tuloo kerralla hyvä.
 
Samalta pajalta on itelle tulossa Mother Sky Reverb, innolla odotan! Modautin taannoin Small Stone-phaserin PAFX:illa, jälki ja asiakaspalvelu on ensiluokkaista.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
AngieRainbow
16.06.2014 16:47:04 (muokattu 16.06.2014 16:48:00)
Gabe:
 
Onpas muuten mielenkiintoinen kytkentä tässäkin, etenkin tuo talla asento vaikuttaa oikein kiinnostavalta ja käyttökelpoiselta.

 
Yksi kaveri kuvaili mielestäni telen ja esquiren eroja osuvasti eräällä toisella forumilla. Kuvaus vastaa täysin myös omaa kokemustani, minkä vuoksi ostin custom shop esquiren enkä teleä.
 
"Equire is definitely nastier. My Tele is a double bound lady of high society with manners, wit and charm. My Esquire is a dirty, bar hopping skank who likes it rough."
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
AngieRainbow
16.06.2014 23:38:05
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
Jucciz
17.06.2014 00:24:18 (muokattu 17.06.2014 00:24:31)
AngieRainbow: Esko in Tampere
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/124900.jpg

 
Kohtuullisen (lue: kohtuuttoman) rouhea ilmestys.
 
Tuota kun tuuttaa ruskeaan Princetoniin, niin miltä se nyt sitten kuulostaa? Enpä usko, että hääppöseltä.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Jucciz
17.06.2014 01:16:06
AngieRainbow: Siinä ollaan kuule perusasioiden äärellä. Ko yhdistelämässä itseäni kiehtoo juurikin sen alkukantainen räyhäkkyys. Sanoisin jopa, että kokemus muistuttaa aikamatkailua noin 52 vuotta ajassa taakse päin.
 
Perustat bändin "AngieRainbow Experience".
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
tender.insanity
17.06.2014 13:34:05
Räbbänä
17.06.2014 13:40:08
Edwardsin E-LP-92CD John Sykes -mallista tuli kaupat sovittua. Onpahan taas jonkinlaista lepsutinta talossa.
↑↑↓↓←→←→BA
kekkuliheikki
17.06.2014 14:53:09
tender.insanity: Just laitoin valkoisen Ibanez RG7421:n tulemaan
http://pdb.meinldistribution.com/up … /662bc8_Produktbild%20RG7421-Wh.jpg

 
Muuten hyva mutta liikaa kielia.
En allekirjoita.
tender.insanity
17.06.2014 15:12:12
kekkuliheikki: Muuten hyva mutta liikaa kielia.
 
Seitsemän on vielä ihan hyvä. Tää RG9 menee kyllä jo hiukan överiksi:
http://pdb.meinldistribution.com/up … ads/151ca2_RG9-BK%20Produktbild.jpg
kekkuliheikki
17.06.2014 15:16:29
tender.insanity: Seitsemän on vielä ihan hyvä. Tää RG9 menee kyllä jo hiukan överiksi:
http://pdb.meinldistribution.com/up … ads/151ca2_RG9-BK%20Produktbild.jpg

 
Ei mitaan jarkea. Sen sijaan 7 kielinen missa on normivire ja .005 ylakieli. Silla kimalaisen lentoa 8000pbm ja silmat kierossa videoa youtubeen. Siina olisi tyylia.
 
Aiheen vieresta. Manasin mallintavat alimpaan helvettiin ja nyt on armoton Axe Fx 2 kaasu paalla. Taytyyhan sita nyt kokeilla kun se on 'paras'. Ei taa rumba lopu koskaan. Paheni vaan tuon pikku tauon jalkeen.
 
*huokaus ja kyynel*
En allekirjoita.
Sarko
17.06.2014 15:35:49
6m Fenderin piuhan ostin. Samaan syssyyn käytin AVRI Telen säädättämässä moderneille sähköille.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
PekKampela
17.06.2014 15:49:34
 
 
AngieRainbow: Esko in Tampere
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/124900.jpg

 
Ihana! Tuliko tää Oulusta? Oon tainnut häntä hivellä.
Torvi.
AngieRainbow
17.06.2014 16:22:09
PekKampela: Ihana! Tuliko tää Oulusta? Oon tainnut häntä hivellä.
 
Juu Oulusta tuli. Huippu vehjes.
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
terolt
18.06.2014 12:33:16
Laney irt60 nuppi. Melkoisen pelin saa neljäänsataan. Huhhuh. Kannatta ottaa haaviin jos käytettynä saa.
Alex_K
18.06.2014 13:05:59
terolt: Laney irt60 nuppi. Melkoisen pelin saa neljäänsataan. Huhhuh. Kannatta ottaa haaviin jos käytettynä saa.
 
Kattelin samaa nuppia, mutta meni varatuksi aika nopiaa..
"osaan soittaa onen intron"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)