Aihe: Kaularaudan säätövara vastaan?
1
Tepi_78
23.05.2014 14:31:56
Mulla on Yamaha F-310. Mielestäni sen kielet olivat liian korkealla ja raskaat soittaa. Aloin säätää kaularautaa. Kiristin neljäsosakierroksen parina päivänä. En ollut vieläkään tyytyväinen ja päätin vielä kiristää, mutta ruuvipa ei enää kiristynytkään. Löysäsin sitä myös välillä, mutta raja tuntui tulleen vastaan. Kuinka monta kierrosta kaularaudassa pitäis tehtaan jäljiltä olla kiristysvaraa? Onko edessä ohuempien kielten osto?
Tailor Pale
23.05.2014 15:02:32
Kaularaudalla ei hirveesti kannata yrittää säätää kielten korkeutta vaan se tehdään yläsatulan ja tallaluun oikeilla korkeuksilla. Kaularaudalla pidetään kaula halutulla "pikku notkolla" tai sitten suorana, miten nyt itse tykkää.
Oma kuvassa avatarin 1937 leimattu suomalainen kitara. Tekijän leima pohjassa, mutta kuka oli tämä Viljo? Viljo T...Kurki...???
hollstro
23.05.2014 18:27:55
 
 
Joskus kaularaudan säätömutteri painuu puun puristuessa kasaan jonkin matkaa puun sisään ja kierre loppuu kesken. Ratkaisu on ruuvata mutteri irti ja laitaa juuri sopivan kokkoinen aluslevy (prikka) mutterin alle. Tämä siis jos korkeat kielet johtuvat liian notkosta kaulasta.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)