Aihe: Rahan tekeminen pelaamalla
1 2
Sergei Fallinen
23.02.2014 17:53:18 (muokattu 23.02.2014 17:54:23)
Tortu: 50 dollaria on kyllä vähän alakanttiin, jossain kynärissä turnausten palkintorahat on yleensä vähintään nelinumeroisia summia.
 
Isoin palkintosumma mitä löysin nopealla googlettelulla oli 2013 DreamHackissa, 1. sija 100,000 dollaria http://www.esfiworld.com/fnatic-ups … hack-winter-2013-counter-strike-go/

 
Sen suomalaisen Starcraft-ammattilaisen uran isoin turnausvoitto oli joku 4000 euroa. Ja se on koko Suomen kovin pelaaja yhdessä kaikkein rahakkaimmista peleistä. Varmasti ihan siellä maailman korkeimmalla huipulla on suuriakin rahasummia, ja toki sponsorit sun muut tuovat lisäansioita. Mutta tuo 50 dollaria lähinnä kuvasi sitä, että pienimmänkin turnauksen pienimpäänkin rahasummaan tarvitsee aivan helvetisti treeniä, johtuen juuri siitä, että niistä kilpailee se tuhat muuta ammattilaista tai puoliammattilaista joka ikinen kerta. Aivan sen korkeimman huipun alapuolella on juurikin se laaja "ammattilaisten" ja sellaiseksi haluavien massa, joka taistelee joka päivä kynsin hampain vuokrarahoistaan. Ja tämä ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että sponsoreihin perustuva talousmalli vaatii sen, että yhtä tienaavaa pelaajaa kohti on sata tuhatta pelin ostanutta harrastelijaa.
Peltsi88
23.02.2014 18:54:41
Pelasin kerran pasianssia töissä. Lasketaanko se rahan tekemiseksi pelaamalla?
SnowCrow
23.02.2014 23:05:07
Peltsi88: Pelasin kerran pasianssia töissä. Lasketaanko se rahan tekemiseksi pelaamalla?
 
Lol! :-DDD
apropoo
24.02.2014 16:57:41
Ajattelin juuri eilen, turhautuneena telkkarin tarjontaan: "Pokeri? Ruuanlaitto? Ne tapasivat ennen olla tavallisia asioita! Nyt ne ovat kilpailulajeja! Huhhuh.."
Alfons Åberg
24.02.2014 18:34:40
Ei varmaan kannata lopettaa päiväduunia ja lähteä kylmiltään pelaamaan. Kylmiltään, siis ilman vuosien kokemusta.
"Linkkejä artikkeleihin tai tutkimuksiin, joissa Hulkon muusikon uran näytöt todetaan merkittäviksi" -Jazzmies
Kivijalka
25.02.2014 07:49:01
Disposable: Toinen hyvä vaihtoehto on Tuplapotti. Tänäänki olin 8e voitolla mutta tuplaus meni vituiks.
 
Tuplapotti, tuo kuninkaiden laji!
"Every person with screen time knows some form of martial art, and most of them can solo like Van Halen. This is the way the world should be!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)