Aihe: Neuvoja jazz-kitaran ostoon
1 2
silhouette
02.02.2014 15:29:04
 
 
Jormaz: Ihan tällainen sivuhuomio että miten noilla spekseillä oleva Gibson voi olla niin paljon jotain Les Paul Standardia halvempi? Kysyntä määrää hinnan?
 
Eli, sun mielestä kyseessä ei ole hyvä/laadukas kitara?
Aina voi yrittää.
Sarko
02.02.2014 15:48:12
silhouette: Eli, sun mielestä kyseessä ei ole hyvä/laadukas kitara?
 
Siitä ei taida olla tässä kyse, muistan kyllä että joskus noi Midtown customit ois olleet kalliimpia mutta muistikuvat ovat hieman hämärät. Suosittelen näiden kitaroiden testaamista ennen ostoa lähimmässä hyvin varustetussa kitaraliikkeessä, esim. Kitarapajalla.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
silhouette
02.02.2014 15:55:03
 
 
Sarko: Siitä ei taida olla tässä kyse, muistan kyllä että joskus noi Midtown customit ois olleet kalliimpia mutta muistikuvat ovat hieman hämärät. Suosittelen näiden kitaroiden testaamista ennen ostoa lähimmässä hyvin varustetussa kitaraliikkeessä, esim. Kitarapajalla.
 
Okei, kiitos korjauksesta.
 
Ja, mä muuten rupesin oikeasti tykkäämään noista sun suosittelemista Cretscheistä, myös ne vaikuttavat sellaisilta mitä voisin oikeasti harkita ostavani ja joista voisin oikeasti tykätäkin pidemmän päälle. Varsinkin tuo Gretsch G5620T vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta vaikka koitin etsiä sitä thomannilta ja muualtakin, niin en löydä yhtään kappaletta sitä mistään. Ja väriltään kitara saisi olla tuollainen mitä Joe Robinson soittaa sivulla olevassa demossa. Olisi hienoa kun sellainen löytyisi jostain =)
Aina voi yrittää.
pappasfin
02.02.2014 16:26:52
Ihan pieni seikka ajatellen sitä soittamista ylänauhoilta bodyn päästä.
 
Jos ostat sillä paksummalla kopalla olevan jazzarin niin soittaminen sieltä ylänauhoilta bodyn päästä on erillaisempaa kuin niissä ohkaisemmalla kopalla varustetuissa 335:ssa, jossa kädellä pääsee helpommin ylänauhoille.
 
Toki kitaraa ei kaikki soita sieltä ylänauhoilta tai soittaa harvemmin sieltä ylhäältä mutta ihan vaan huomioiden tämäkin seikka niin tuo 335:t ei olis yhtään huonompi valinta jazzi-touhuihin ja varsinkin jos tämä asia on soittajan kannalta yksi tärkeä kriteeri miten sillä omalla kädellä pääsee ylänauhoille, toki kaikkeen yleensä tottuu niin kuin minäkin esim. Gibsonin LP Stankussani ;D
 
Lisäksi 335:t soundillisesti taipuu myös moneen muuhunkin kun taas ne isommalla paksummalla kopalla olevat ei välttämättä taivu niin monipuolisesti soundiensa suhteen.
 
Multa ainakin tippuu ääni 335:lle myös jazzissa vaikka ne paksummalla kopalla olevat tuottaakin nättiä ääntä jazziin.
 
Kaikista tärkeintä tietysti on se, että se kitara täsmää just sun tarpeisiisi ja käsiisi ja tykkäät sen soundista.
PappaSFin
varakeef
02.02.2014 18:22:06
silhouette: Okei, kiitos korjauksesta.
 
Varsinkin tuo Gretsch G5620T vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta vaikka koitin etsiä sitä thomannilta ja muualtakin, niin en löydä yhtään kappaletta sitä mistään.

 
Mustana on Thomannilla saatavilla:
http://www.thomann.de/fi/gretsch_g5622t_cb_electromatic_blk.htm
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
kekkuliheikki
02.02.2014 18:28:54 (muokattu 02.02.2014 18:29:09)
Kaytetty ES-335 ehdottomasti. Tai Tokai Essi. Tai joku muu japsi-Essi.
 
Siis Essi.
En allekirjoita.
Jormaz
02.02.2014 19:06:54
silhouette: Eli, sun mielestä kyseessä ei ole hyvä/laadukas kitara?
 
Ei kun mä mietin että onko Les Pauleissa valtavasti ylihintaa koska en keksi miten Les Paulin rakentaminen vois olla yhtään sen kalliimpaa kuin tuollaisen puoliakustisen.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Alfons Åberg
02.02.2014 20:17:29
Jormaz: Ei kun mä mietin että onko Les Pauleissa valtavasti ylihintaa koska en keksi miten Les Paulin rakentaminen vois olla yhtään sen kalliimpaa kuin tuollaisen puoliakustisen.
 
Eiköhän kyse ole vain siitä, että kun on kysyntää niin nostetaan hintaa.
"Linkkejä artikkeleihin tai tutkimuksiin, joissa Hulkon muusikon uran näytöt todetaan merkittäviksi" -Jazzmies
hallu
02.02.2014 23:00:30
Jormaz: Ei kun mä mietin että onko Les Pauleissa valtavasti ylihintaa koska en keksi miten Les Paulin rakentaminen vois olla yhtään sen kalliimpaa kuin tuollaisen puoliakustisen.
 
Niin kauan kun lessut menee kaupaksi, niissä ei ole ylihintaa;-).
Ei onni tule ostamalla. Onni tulee soittaen ja lauluja tehden
Kontiak
02.02.2014 23:22:36
Miksei lähde Petruccilla jazz-tilum?
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
silhouette
02.02.2014 23:33:55 (muokattu 02.02.2014 23:43:02)
 
 
Kontiak: Miksei lähde Petruccilla jazz-tilum?
 
Niin, hyvä kysymys, ja sellainen kysymys mihin en itsekään osaa oikein kunnolla ja tyhjentävästi vastata. Eli kai ne tilut ja jazzit lähtee tuolla Petruccillakin - sen minkä ne nyt yleensä lähtee - , mutta en kuitenkaan enää nykyään pidä kyseisistä musarin kitaroista. Jotenkin tuo JP tuntuu vaan nykyään vieraalta ja ei-hyväntuntuiselsta kädessä ja olen ruvennut tosiaan vierastamaan sitä jollain tavalla.
 
Ja, kai siinä on lisäksi sekin pointti vielä, että kaipaan jonkinlaista vaihtelua ja myös siksi hommaan uuden kitaran. Ja, sitten on tietenkin vielä se aina-niin-egoistinen ajatus, että kun jazzia soitellaan niin soitellaan sitä sitten asianmukaisella kitaralla.
 
En tiedä, liian vaikean kysymyksen laitoit tähän aikaan päivästä. =)
Aina voi yrittää.
Kontiak
03.02.2014 00:02:42
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
pappasfin
03.02.2014 10:06:35
Kontiak: http://www.carvinworld.com/guitars-in-stock/single.php?Serial=123344
 
Tuo Frank Gambalen nimikkomalli kyllä vois olla aikas kiva, kattelin jossain vaiheessa tuotakin mutta oli päässy unohtumaan, jos rahat riittää niin kyllähän tuotakin kannattaa käsissä kokeilla.
 
Itellä ei ole tuosta kokemuksia, eipä noita taida juurikaan kaupastakaan löytyä muuten kuin tilaamalla niitä sinne?
 
Mutta joo, tuollaisellahan se Gambale vetää jazzit ja fuusiot ja fuusiojazzit vai mitä se nyt soittikaan ;D
PappaSFin
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)