Aihe: The Beatles
1 2 3 4 5158 159 160 161 162199 200 201 202 203
Rodger
26.01.2014 03:06:33
Calliope: Esimerkiksi?
Eight Days Aweek
 
Lennon: "It was Paul's effort at getting a single for the movie."
 
Macca: "I remember writing that with John, at his place in Weybridge, from something said by the chauffeur who drove me out there."
Rodger
26.01.2014 03:19:19
Funkånaut: Lähdetään vaikka siitä että Paul McCartney on kertonut asian olevan niin.
 
E: Ja olihan Beatlesin jannut muutenkin jossakin määrin ainakin FZ:n tuotannon ystäviä. Miten muuten Zappa olisi saanut niin helposti Maccalta luvan kansikuvan kopioimiseen, tai olisi ottanut Lennonin ja Yokon lavalle jammailemaan kanssaan?

 
Macca piti Freak Outista, mutta hän oli vain 1/4 Beatlesistä. En silti löydä mitään yhtäläisyyksiä edes hänen Sgt. Pepper biisiensä ja Freak Outin väliltä.
 
Zappa sai helposti ja mitä?
 
http://en.wikipedia.org/wiki/We%27re_Only_in_It_for_the_Money
"Zappa phoned Paul McCartney, seeking permission for the parody. McCartney told him that it was an issue for business managers, but Zappa responded that the artists themselves were supposed to tell their business managers what to do. Nevertheless, Capitol objected, and the album's release was delayed for five months.Verve decided to package the album with inverted artwork, placing the parody cover as interior artwork and the intended interior artwork as the main sleeve, out of fear of legal action. Zappa was angered over the decision; Schenkel felt that the Sgt. Pepper parody "was a stronger image" than the final released cover."
Rodger
26.01.2014 03:20:57
texjazz: Joskus toivoisi, että olisi lukenut vain Hunter Daviesin Meidän tarinamme -bändihistoriikin. Olisi säilynyt mystisen rikkumaton pinta bändin saagassa. Niin ei käynyt.
Joko toi tai Rutlesien "All You Need Is Cash" :-)
Rodger
26.01.2014 03:39:25
velipesonen: On yleisesti hyväksytty viisaus ettei se, mihin tyyliin musiikki on sävelletty, ratkaise sen laatua. Vähemmän yleisesti hyväksytty on että jos kerran tyyli ei ratkaise laatua niin musiikin olemus sijaitsee tyylin ulkopuolella.
 
Konteksti ratkaisee ja tyyli kontekstissa. Olisiko Honey Pie menestynyt 20/30-luvulla muun sen ajan poluläärijatsin seassa? Sitä ei saada koskaan tietää. Seuraava kysymys on, onko 20-luvun jatsille olemassa kriteertit, joilla "uusia saman aikakauden" biisejä voisi arvioida? No ei varmaankaan. Uudet vanhanaikaiseen tyyliin tehdyt biisit arvotetaan oman aikansa kontekstissa, ei alkuperäisen aikakauden.
 
Sitten kokonaan toinen seikka on se, että biisin voi sovittaa soitettavaksi missä tahansa tiedossa olevassa tyylilajissa. Jos on oikein riittävän innovatiivinen, niin voi kehittää ihan uuden tyylin.
 
Kuuntelin nettiradioasemaa, joka soittaa pelkkää Beatlesiä. Tuli "Got To Get You Into My Life" King's Singersien versioina ja meni useampi tahti ennen kuin tajusi, että kyseessä on accapella.
velipesonen
26.01.2014 05:24:05
 
 
Rodger: Konteksti ratkaisee ja tyyli kontekstissa.
 
Ratkaisee musiikin laadun?
"The more the music sounds like The Who the better it becomes." - Ludwig van Beethoven
Calliope
26.01.2014 06:55:50
Rodger: Eight Days Aweek
 
Lennon: "It was Paul's effort at getting a single for the movie."
 
Macca: "I remember writing that with John, at his place in Weybridge, from something said by the chauffeur who drove me out there."

 
Beatles Bible -sivulta löytyy tällainen tieto;
 
http://www.beatlesbible.com/songs/eight-days-a-week/
 
Surkea kappale se on ja ihan turhaan laitettiin punaiselle tuplalle. Olisivat laittaneet vaikka No Replyn sen tilalle.
"Music is a world within itself"
Number 9
26.01.2014 08:48:00
Calliope: Beatles Bible -sivulta löytyy tällainen tieto;
 
http://www.beatlesbible.com/songs/eight-days-a-week/
 
Surkea kappale se on ja ihan turhaan laitettiin punaiselle tuplalle. Olisivat laittaneet vaikka No Replyn sen tilalle.

 
En nyt sanoisi että surkea. Melodia on ihan kiva mutta onhan noi sanat aika järkyttävät kyllä. Mutta surkea se ei ole, korkeintaan vain vähän mitäänsanomaton Biitles-kappaleeksi.
No Reply on kyllä loistava. Ja Beatles Bible on hyvä nettisivusto kyllä
"Can you tell me where my country lies?" said the unifaun to his true love's eyes. "It lies with me!" cried the Queen of Maybe - for her merchandise, he traded in his prize.
Rodger
31.01.2014 00:46:39
Calliope: Käsittelyssä John Lennonin ensimmäinen Beatlesin jälkeinen sooloalbumi Plastic Ono Band, 1970. Haastateltavina mm. Yoko Ono, Ringo Starr, Klaus Voormann ja Abbey Road -studion äänittäjiä. (Classic Albums, 2010)
 
Olikohan Spector muuten ihan tietoisesti kadoksissa tämän levyn äänittämisen aikoihin?

 
Eiköhän Spectorin Wall of sound tullut ainakin tietoisesti pidettyä ulkona. Spector tuli mukaan vasta ihan loppuvaiheessa, eikä onneksi ehtinyt vaikuttaa juuri mihinkään.
Calliope
01.02.2014 07:18:39
Rodger: Eiköhän Spectorin Wall of sound tullut ainakin tietoisesti pidettyä ulkona. Spector tuli mukaan vasta ihan loppuvaiheessa, eikä onneksi ehtinyt vaikuttaa juuri mihinkään.
 
Lennonhan etsi Billboardin ilmoituksella Spectoria.
Ajattelin vaan tuota levyä, ei ole yhtään Spectorin tyyliä, jos ajattelee Spectorin tuottamaa musiikkia muuten. MINÄ olisin pakoillut tuon levyn tuottamista, koen tuon levyn jotenkin..häiritseväksi.
"Music is a world within itself"
HaloOfFlies
09.02.2014 10:50:29 (muokattu 09.02.2014 10:54:34)
 
 
Tänään on tullut kuluneeksi 50 vuotta siitä, kun Beatles soitti Ed Sullivan Showssa ja muutti musiikkimaailman pysyvästi. Yksi käännekohdista rock-historiassa tuo esiintyminen, sillä siitä lähti britti-invaasio liikkeelle.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
flowerpower
10.02.2014 00:59:08
Täytin vuonna 1970 seitsemän vuotta ja sain isosiskoiltani synttärilahjaksi Abbey Roadin LPn (eka levyni). Se on edelleen minun parhain levy ja on aina kestänyt aikakausien vaihtelut tyylien vaihtuessa.....samassa kuin Pink Floydin The Wall ja The Dark Side... sekä The Clashin London Calling...
velipesonen
10.02.2014 20:21:57
 
 
Entäs tämmöinen Beatles-"myytti" joka koskee hollantilaista Foolia, heihin tietääkseni liittyy asioita joista McCartney ei suostu puhumaan edes vihjaten.
"The more the music sounds like The Who the better it becomes." - Ludwig van Beethoven
Calliope
11.02.2014 18:05:46
velipesonen: Entäs tämmöinen Beatles-"myytti" joka koskee hollantilaista Foolia, heihin tietääkseni liittyy asioita joista McCartney ei suostu puhumaan edes vihjaten.
 
On mennyt täysin ohi, toki tämän The Foolin nyt tiedän ja mikäli tämän ryhmän ehdotus Sgt Pepperin kanneksi olisi mennyt läpi niin siinähän heillä vasta selittelemistä olisi!
 
http://www.beatlesbible.com/albums/ … -peppers-lonely-hearts-club-band/4/
"Music is a world within itself"
velipesonen
11.02.2014 20:04:21
 
 
Mulle on jäänyt käsitys että siinä missä Alex oli vähän tiu-tau niin Foolit oli ns. aito asia.
"The more the music sounds like The Who the better it becomes." - Ludwig van Beethoven
Kailis
12.02.2014 05:51:11
 
 
velipesonen: Mulle on jäänyt käsitys että siinä missä Alex oli vähän tiu-tau niin Foolit oli ns. aito asia.
 
Joo kyllä tää voidaan lukita. Day after day.
markkuliini: Itse melkein näkisin että tilastollisesti on todennäköisempää saada pornoteollisuudelta moraalisesti puhdastaustaista rahaa kuin musiikkiteollisuudelta. jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla
Rodger
12.02.2014 23:35:51
Minä ja varmaan moni muukin haluaisi nähdä Magic Alexin kytkentäkaaviot Applen studion rakentamiseksi. Olisi kiva tietää, oliko niissä mitään järjellistä ideaa tai teknistä toimivuuden mahdollisuutta.
texjazz
08.03.2014 17:27:23
 
 
Virallinen Beatles-weekend on edennyt Valkoiseen tuplaan asti. Kyllähän Birthday on täyttä glamia.
Kaikki on jo tehty.
Rodger
14.03.2014 00:03:22
Tampere Beatles Happening kahden viikon päästä. Ohjelmisto toistaa itseään, mutta onhan se kuitenkin erinomainen.
HaloOfFlies
22.07.2014 18:52:58 (muokattu 22.07.2014 18:54:22)
 
 
Hiemanko hymyilin huvittuneesti nähdessäni tämän otsikon :) Koppakuoriaiset siis tuhosivat Georgen muistopuun.
 
http://gigwise.com/news/92836/the-b … al-tree-destroyed-by-actual-beetles
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)