Aihe: Ilmaisia VST-plugineja Reasoniin
1
silhouette
15.01.2014 17:05:31
 
 
Moikka, menin hommaamaan Reason 7:n DAW:n ja voisko joku viisaampi vähän neuvoa, että mistä saisin tuohon Reasoniin ilmaisia ja hyvänkuuloisia kitara-plugineja? Tuo reasonin mukana tullut Line6-mallinnus on ihan on, jopa yllättävän hyvä, mutta muitakin vaihtoehtoja tekisi mieli kokeilla. Kiitoksia =)
Aina voi yrittää.
Grugi
15.01.2014 17:27:04
Googleen free reason 7 rack extensions
 
Ei tosin juurikaan ilmaisia tuntunut löytyvän ja mahtaakohan tullakaan koskaan.
The only true wisdom is in knowing you know nothing.
jahuh0
21.01.2014 13:20:35 (muokattu 21.01.2014 13:29:17)
Reasonhan ei tue VST-plugineja, mutta oletettavasti tämän tiesitkin ja kyselet olisko ilmaisia rack extensioneja? Eipä niitä tällä hetkellä ilmaisia ole.
 
Mutta, etenkin tämä Kuassa Creme on mainio vahvistinmallinnus eikä mahottoman kallis:
https://shop.propellerheads.se/product/amplifikation-creme-guitar-amp/
 
Ja efektipuolella toki sitten löytyy valikoimaa reasonista ihan omasta takaa (säröjä, delay, reverb, kompressorit yms).
Rack extensioneista tulee ekana mieleen tämä, mikä toimii kitaralle mukavasti:
 
https://shop.propellerheads.se/product/synapse-ap-12-analog-phaser/
 
Tässä vielä tämmöne tutoriaali, jossa kasataan kitarasoundia reasonin vakioräkkilaitteita käyttäen:
 
https://www.youtube.com/watch?v=_W85M4e5Glg
silhouette
21.01.2014 20:56:32
 
 
jahuh0: Reasonhan ei tue VST-plugineja, mutta oletettavasti tämän tiesitkin ja kyselet olisko ilmaisia rack extensioneja? Eipä niitä tällä hetkellä ilmaisia ole.
 
Mutta, etenkin tämä Kuassa Creme on mainio vahvistinmallinnus eikä mahottoman kallis:
https://shop.propellerheads.se/product/amplifikation-creme-guitar-amp/
 
Ja efektipuolella toki sitten löytyy valikoimaa reasonista ihan omasta takaa (säröjä, delay, reverb, kompressorit yms).
Rack extensioneista tulee ekana mieleen tämä, mikä toimii kitaralle mukavasti:
 
https://shop.propellerheads.se/product/synapse-ap-12-analog-phaser/
 
Tässä vielä tämmöne tutoriaali, jossa kasataan kitarasoundia reasonin vakioräkkilaitteita käyttäen:
 
https://www.youtube.com/watch?v=_W85M4e5Glg

 
Itse asiassa, silloin kysyessäni ketjun alussa, en vielä tiennyt, ettei Reason tue VST-plugineja, mutta nyt tiedän sen jo. =)
 
Ja, hitto: kiitos sulle jahuh0 paljon linkeistä, mä aion nyt heti ja samantien katsoa tuon youtube-linkin minkä laitoit. Ja, muutenkin viestisi tuli ketjuun oikeastaan juuri kun sitä eniten tarivitsin. Kunnon synkronisaatiota, eli kiitos paljon =)
Aina voi yrittää.
jahuh0
28.01.2014 23:18:45 (muokattu 28.01.2014 23:19:09)
silhouette, mitäs muuten oot tähän mennessä tykänny reasonista? Ite tykkään, käyttöliittymästä pitäny alusta asti.. 6.5 versio vielä käytössä mutta jospa seiskaan päivittäis jossain vaiheessa, toistaiseksi ei ole ollut tarvetta noille uudistuksille mitä siinä tuli.
Erittäin stabiili softa. Huono puoli rack extensioneissa on se että niitä ei voi myidä eteenpäin. Mutta eipä kyllä ole aikomustakaan vaihtaa muihin DAWeihin ( lisäksi on reaper mutta sitä ei tule juurikaan käyteltyä ). Eli eipä tuo sinänsä haittaa, mutta jos jossain vaiheessa joku jää vaan käyttämättä nii oishan se mukava myidä pois kuleksimasta / vaihtaa tjsp.
silhouette
30.01.2014 18:48:05 (muokattu 30.01.2014 18:51:54)
 
 
jahuh0: silhouette, mitäs muuten oot tähän mennessä tykänny reasonista?
 
Moikka jahuh0! Mä olen aika huono analysoimaan kokemuksiani tuosta Reasonista, mutta sen voin kyllä sanoa, että kysessä on erittäin helppokäyttöinen(koska mäkin osaan sitä käyttää) ja muutenkin kaikin puolin hyvä softa ja olen erittäin tyytyväinen, että ostin sen vaikkakin kuin sian säkissä.
 
Ja, mä otin myös kuukauden koekäyttöön tuon neuvomasi Cremen vahvarimallintimen ja siitä saa kyllä todella maukkaita särö-saundeja kun vähän jaksaa säädellä ja ne on ylivoimaisesti parhaimmat mitä olen tähän mennessä kuullut. Ja, mulla oli kyllä jossain vaiheessa pro tools-softa, mutta paljon enemmän pidän tästä Reasionista. Ja, sen kun vielä vaan oppisi, että miten käyttää ohjelman mukana tulleita rumpukoneita niin homma olisi täydellinen musiikintekoon. =)
Aina voi yrittää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)