Aihe: Sämplet ja niitten ns puhdistaminen
1
äskoo
12.11.2013 12:17:55
hei,
olen miksaamassa rap levyä ja taustat ovat tehty sämpleistä (sämple,rummut,basso)
mietin että mitä kaikkea vaihtoehtoja on että saa itse räpille paljon tilaa..?
 
tällähetkellä teen niin että: eqlla alapäät kokonaan pois noin 200hz, sitten kapealla arvolla(piikillä) turhat mutinat 350hz,500hz ja 8000hz jopa miinus 12db, sitten yläpäät kans pois maun mukaan.
 
joissakin sämpleissä on stereokuvan keskellä paljon tavaraa jotka jäiritsee. saako niitä jollain efektilla pois?
olen koittanut tota logicin "stereo spreat" efekttia ja se näyttää toimivaan aika hyvin niihinkin missä ei ole ongelmia.. se antaa halutessa todella leveän stereokuvan mutta onko se sitten kovin aitoa? kuulostaa ainakin hyvältä kun laittaa 100% oikealle ja 100% vasemmalle.
 
mitä mieltä olette asiasta? otan mielellään mielipiteitä vastaan..
kiitos
Sivetti
15.12.2013 12:50:24
Horzu
29.12.2013 04:31:27
Niin ja se ehkä tähän ois vielä hyvä sanoa että jos plugareilla miksaa niin suosittelen käyttämään enimmäkseen plugareita joissa ei ole mtn "diagrammeja".
Niitä diagrammeja on liian helppo ruveta silmillä palvomaa ja yleensä ku silmät aukee niin korvat menee "kiinni". Ainakin näin omalla kohdalla. :D
Tärkeämpäähän lopputuloksen kannalta on se miltä musiikki kuulostaa ei miltä jonkin plugarin diagrammi näyttää. :)
äskoo
30.12.2013 17:22:50
Horzu: -----------------------------------------------------------------------------------
Leikkaat räp biitistä bassot pois? :D Itse ainakin elän siinä uskossa että räpissä basareiden pitää potkia. Kuulostaa siltä et oot jokseenkin aika alussa miksaus hommien kanssa noin yleensä ottaen.

 
kiitos hienosta vastauksesta.
 
Joo totta, olen aika alussa biittien miksauksien kanssa. ennen on aina tullu biitit valmiiksi miksattuna ja olen sit sovittanut räpit,mikssaanu ja sit masteroinnu.
 
Tarkoitin tolla bossojen leikkauksella sitä että bassot leikataan pelkästään sämplestä pois niin että erikseen on viellä rumpujen lisäksi basso joka tarvii tilaa..
 
noissa biiteissä mitä työstän on:
-sämple
-rummut
-basso
-muutama kiippari ja muita pieniä soundeja
 
sen takia oon sitä mieltä ettei sämpleet tarvi alapäitä ollenkaan koska on basso soitettuna erikseen..
 
sitten lisäksi leikkaan myös basarista noin alle 50hz pois että basso ja basari ei sotke toisiaan subwooferissa..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)