Aihe: Jääkiekkokausi 2013-14 (Liiga, KHL, NHL)
1 2 3 4 515 16 17 18 1949 50 51 52 53
Wradlin
18.12.2013 13:40:07
http://www.mtv.fi/sport/jaakiekko/s … tuksen-ulos---tulosta-ei-ole-tullut
 
En oikein käsitä tämän kaltaisia päätöksiä. Jos pelaaja on jo aiemmin osoittanut pystyvänsä olemaan merkittävä pelaaja, niin aika miksi antaa potkut kun peli ei kulje? Eikö ongelmiin oikeasti ole pitkäjänteisempää ratkaisua?
"Wradlin knows everything about biting balls off from reindeers. He is also very good friend of Santa Claus, famous finnish character Joulupukki." -Kailis
Luthanasia
18.12.2013 13:48:41
 
 
Wradlin: http://www.mtv.fi/sport/jaakiekko/s … tuksen-ulos---tulosta-ei-ole-tullut
 
En oikein käsitä tämän kaltaisia päätöksiä. Jos pelaaja on jo aiemmin osoittanut pystyvänsä olemaan merkittävä pelaaja, niin aika miksi antaa potkut kun peli ei kulje? Eikö ongelmiin oikeasti ole pitkäjänteisempää ratkaisua?

 
Joo en ymmärrä. Vähälläkin peliajalla saanut kohtalaisen hyvää jälkeä aikaan viime peleissä. Epäilisin henkilökemioita valmentaja Virtasen kanssa tai jotain, nytkin tuonne europelien lopputurnaukseen lähetetään Akatemiajunnuja ja Abid ei valmentajan sanojen mukaan "mahtunut kokoonpanoon".
"Pessimist won't never be disapointed"
Niq
18.12.2013 14:00:08
 
 
Mä ymmärrän ratkaisun: rosterissa on yli viisi kentällistä liigakelpoisia hyökkääjiä ja tällä hetkellä vissiin neljä tai viisi ehjää liigakelpoista pakkia, eikä sairastuvalla taida olla yhtään edes lähellä paluuta jäille.
 
Abidille maksetaan ykkösketjun maalintekijän liksaa eikä ole kyennyt tekemään pisteitä siihen malliin, mitä sillä liksalla pitäisi. Nelos- ja kolmoskenttiin ihan väärä mies, niitä piisaa JYPin rosterissa muutenkin.
 
Ei ehkä paras mahdollinen ratkaisu ollut ja jossain toisessa tilanteessa olisi pidetty mies kauden loppuun asti, mutta nyt pitää lähteä pikaisesti 1-2 liigatasoisen puolustajan hankintaan ja sehän ei ole halpaa huvia tähän aikaan vuodesta.
Stradlin
18.12.2013 14:26:01
Niq: rosterissa on yli viisi kentällistä liigakelpoisia hyökkääjiä
 
No tämähän kuulostaa fiksulta.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
k1mm0
18.12.2013 15:22:08
Niq: Mä ymmärrän ratkaisun: rosterissa on yli viisi kentällistä liigakelpoisia hyökkääjiä ja tällä hetkellä vissiin neljä tai viisi ehjää liigakelpoista pakkia, eikä sairastuvalla taida olla yhtään edes lähellä paluuta jäille.
 
Abidille maksetaan ykkösketjun maalintekijän liksaa eikä ole kyennyt tekemään pisteitä siihen malliin, mitä sillä liksalla pitäisi. Nelos- ja kolmoskenttiin ihan väärä mies, niitä piisaa JYPin rosterissa muutenkin.
 
Ei ehkä paras mahdollinen ratkaisu ollut ja jossain toisessa tilanteessa olisi pidetty mies kauden loppuun asti, mutta nyt pitää lähteä pikaisesti 1-2 liigatasoisen puolustajan hankintaan ja sehän ei ole halpaa huvia tähän aikaan vuodesta.

 
Joo, ymmärrän kyllä tuon ratkaisun hyvin. Tuo puolustajatilanne on kyllä heikko, tällä hetkellä kuudesta pelaavasta pakista kolme on tulokkaita. Se parin kauden takainen puolustuspeli on muisto vain. Tosin erityisesti Salonen on kyllä ottanut ihan mallikkaasti homman haltuun.
Aha, penis, esine paha!
Wespa
18.12.2013 15:57:37
Stradlin: No tämähän kuulostaa fiksulta.
 
No vähän pakko pitää laajaa rosteria kun Akatemian ei tarttis tippua Mestiksestä.
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
Niq
18.12.2013 16:26:57 (muokattu 18.12.2013 16:30:57)
 
 
Stradlin: No tämähän kuulostaa fiksulta.
 
Njoo, mutta kukapa olisi uskonut että syyskauden lopuksi neljä vakiokokoonpanon pakkia on toipilaana (Kalteva, Auvitu, Viitanen, Välivaara). Reserviä on kyllä sielläkin, muttei mikään liigajoukkue voi hirveän montaa laatupakkia pitää poppariosastolla odottelemassa loukkaantumisten varalta.
Hetfield
19.12.2013 22:33:19
 
 
Saas nähdä meneekö puoli tuntia rikki ensi yönä, kun Määttä sai jo viime yönä peräti 28min peliaikaa =D
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
DirtyFingers
20.12.2013 06:55:28
Hetfield: Saas nähdä meneekö puoli tuntia rikki ensi yönä, kun Määttä sai jo viime yönä peräti 28min peliaikaa =D
 
Ei menny lähellekään, muutenkin iham paska.
Come with me for fun in my buggy
DM
20.12.2013 12:34:39
DirtyFingers: Ei menny lähellekään, muutenkin iham paska.
 
Jep. Hienosti kuitenkin ykköstähdeksi ja komee rankkarimaali. Yeon ilme aitiossa oli aika priceless ton jälkeen. :)
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
Hetfield
21.12.2013 19:00:34
 
 
Miksei muuten Vatanen pelannut viime yönä? Ei vissiin vaan mahtunut kokoonpanoon, kun en ainakaan loukkaantumisesta mitään löytänyt.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
Röntgen-Jeesus
21.12.2013 20:55:17
 
 
Hetfield: Miksei muuten Vatanen pelannut viime yönä? Ei vissiin vaan mahtunut kokoonpanoon, kun en ainakaan loukkaantumisesta mitään löytänyt.
 
Kai siinä oli jotain että haettiin enemmän fyysisyyttä Devilsiä vastaan. Luulis tuon olevan mukana ens yönä taas.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
Hetfield
22.12.2013 03:34:20
 
 
Röntgen-Jeesus: Kai siinä oli jotain että haettiin enemmän fyysisyyttä Devilsiä vastaan. Luulis tuon olevan mukana ens yönä taas.
 
Siellähän se on juum. Ei oo muuten eka kerta tällä kaudella kun on Vanek vs. Ducks.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
eino mutku
22.12.2013 11:19:12 (muokattu 22.12.2013 12:22:05)
Ei pysty ymmärtämään miksi Nummelinin ja Karalahden olumppiakisapaikasta täytyy edes spekuloida. Näiden veljien juna meni jo. Määtät ja muut nuoret änärijonnet kehiin vaan vaikka vähemmälläkin kokemuksella, kyllä sitä siellä pukukopissa on ihan tarpeeksi.
Mitä opimme tästä? Emme yhtään mitään!
Vaihtovirta
22.12.2013 12:04:35
eino mutku: Ei pysty ymmärtämään miksi Nummelinin ja Karalahden olumppiakisapaikasta täytyy edes spekuloida. Näiden veljien juna meni jo. Määrät ja muut nuoret änärijonnet kehiin vaan vaikka vähemmälläkin kokemuksella, kyllä sitä siellä pukukopissa on ihan tarpeeksi.
 
Eiköhän se kerro kaiken oleellisen Suomen pakkitilanteesta, että tarvii tuollaisilla nimillä edes spekuloida..En tiiä, vaikeeks menee kyllä tuon hyökkäysrosterinkin kanssa..OJ on alkanut jostain ihmeen syystä pelaamaan ja Selänteestä ei tiedä tekeekö se 20 vai nolla maalia kisoissa..
Röntgen-Jeesus
22.12.2013 12:20:48 (muokattu 22.12.2013 12:21:21)
 
 
Jos minä oisin Erkka niin minun kokoonpano olisi seuraavanlainen:
 
J.Jokinen-M.Koivu-O.Jokinen
 
Päällikkö rohkeasti vaan ykköseen ja laitaan. Vastuuta luvassa ja sitä mies tarvitsee jotta hänestä saadaan kaikki irti.
 
Selänne-Filppula-Granlund
 
Filppula pelaa mielettömän hyvää kautta sentterinä. Teukka on edelleen vaarallinen ja ketjukavereina kaksi kovaa pelintekijää jos vaan Mikke saa pääkopan kuosiin.
 
Korpikoski-S.Koivu-Ruutu
 
Kahden suunnan osaamista löytyy ja Ruutu saattaa vahingossa tehdä jotain tuhoa hyökkäyssuuntaankin. Ei ole enää missään nimessä top4-hyökkääjä.
 
Bergenheim-Barkov-Komarov
 
Floridassa mainiosti yhteen pelannut parivaljakko saa rinnalleen Komarovin joka sopii kuin nakutettu tähän ketjuun. Vastustajan parhaat pelaajat illasta toiseen pimennossa pitävä ketju.
 
Puolustajilla en viiti spekuloida. Sen verran huonosti on asiat sillä rintamalla. Kyyti on kylmää mikäli kukaan kolmikosta Karalahti, Nummelin, Väänänen on kisoissa. Jokerikorttina ottaisin AHL:ssä hyvin pelaavan Joonas Järvisen.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
Vaihtovirta
22.12.2013 12:38:39
Ruutu - M.Koivu - J.Jokinen
 
Tuttu ja turvallinen.
 
Selänne - Filppula - Gralund
 
Oikeastaan ainoa paikka mihin Selänteen voi pistää, jos ei kylmästi laita 13 hyökkääjäksi ja yv-pelotteeksi.
 
Korpikoski - Kontiola - O.Jokinen
 
Tätä joutukin jo vähän aikaa miettimään. Iso kaukalo, niin Konna ehkä parempi kahen suunnan sentteri kuin Barkov.
 
Bergenheim - S.Koivu- Komarov
 
Rouhintaketju, missä kaksi paikkaa ovat täysin selviä. Pistetään Bergenheim kolmanneks ku ei tullut muutakaan mieleen.
 
Pakit, neljän ekan jälkeen ihan sama vaikka ettisivät Marko Kiprusoffin takatukan jostain viivalle, kusessa ollaan. Tuukka Rask ehdoton ykkösveska ja heti kisojen alusta Jumalalle asti selväksi se, että vältytään samanlaisilta pelleilyiltä kuin aikaisemmissa kisoissa. Lehtoselle sit joku Norja pelin jatko-aika jos Raskia tarvii lepuuttaa..
Stradlin
22.12.2013 13:23:16
http://yle.fi/urheilu/ketka_sotshii … a,1-x=kon,2-x=kar,3-x=lehte,4-x=har
 
Tuossa mun ehdotus. OJ on vähän sellainen, että sen voi mahdollisesti jättää pois kokonaan ja ottaa Kontiolan tilalle. Filppula siinä tapauksessa kakkosen sentteriksi ja Pihlström mukaan joukkueeseen. Ruudun täytyy olla joko Mikon kanssa ykkösessä tai sitten ei mukana ollenkaan.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Vaihtovirta
22.12.2013 13:54:29
Kiva muuttaa kokoajan mieltänsä..;) Mutta unohtui tuo seuraava varma neloseen eli Hartikainen.
 
Mutta ainut asia mistä voisi lyödä vetoa on että Filppula on sentterinä. Tai jos ei ole niin Erkka voi lähteä takaisin vierumäelle jo ennen kisoja..
 
http://yle.fi/urheilu/ketka_sotshii … _leijonien_olympiajoukkue/6993592#/
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)