Aihe: Marshall JVM
1 2 3 4
no_notes
08.12.2009 08:58:29
Täältä löytyy asiallisia vinkkejä säätöihin ja muuhunkin
 
http://jvmforum.com/phpBB3/
Minushuman
16.12.2009 12:26:24
JVM410H päästi eilen komian paukahduksen, kun napsautin standbyn soittoasentoon. Sen jälkeen alkoi kuulua perämoottorimaista vaimenevaa pärinää (ämyreistä). Joka vaihtui yllättävän äänekkääksi hurinaksi. Yllättävän äänekkääksi ottaen huomioon, että oli kaikki volat nollilla. Sammutin härvelin ja yritin uudestaan pari kertaa, samoilla tuloksilla. Vasta neljännellä kerralla vehjes alkoi toimia ja toimikin lopun iltaa. Nyt kun yritin startata niin paukut ja perämoottori on edelleen läsnä. Mitään kitaran ääntä ei vehkeestä kovien paukahdusten lisäksi lähde.
 
Noin puolivuotias vehjes ja vain kerrostalo volalla soiteltu. Putket jo nyt paskana vai isomman remontin paikka? Mitään ideoita? Eka putkihärdellini joten näistä ei ole oikein omakohtaista kokemusta.
"A man's got to know his limitations." - Harry Callahan
Rypsolisti
17.12.2009 02:09:27
Nacher: Ensin varoitus, en ole koskaan itse soittanut kumpaakaan nuppia.
 
...mutta HC forumeilla noista oli paljon keskustelua ja kokemuksia, ja todella monet lyttäsivät Vintage Modernin, vaikka toiveikkaina menivätkin kokeilemaan/ostamaan. Sen sijaan JVM:ää on kehuttu vähän liiallisuuksiinkin asti, mutta pakko sanoa, että hemmetin hyviä clippejä siitä oli saatu aikaan. Itse ehdottomasti olisin ensisijaisesti suosittelemassa JVM:ää, etenkin kun hintaero noiden välillä on lopulta aika pieni, ja JVM on monipuolisuutensa puolesta täysin eri maailmasta. Sillä pitäisi lähteä kaikki aloitusviestin soundi-ihanteet aika mukavasti, ja onpa siitä erikoinen marsu, että metalliakin voi veivata ilman pitkää riviä boostipedaaleita.
 
Silti, kuten todettua, en ole kokeillut kumpaakaan. Haluaisin kyllä. Vähän petyin jopa, kun tuo Vintage Modern kaikesta hypestään huolimatta teilattiin suorastaan flopiksi noilla jenkkiforumeilla.

 
Marsu foorumilla taas on ollut täysin toisinpäin mutta ei noihin fooumi keskusteluihin kannata liikaa luottaa. Vintage Modern on saanut paljon kehuja kun taas JVM:stä ei ole ollut puhetta paljon ollenkaan.
 
Täytyy muistaa että yleensä ketkä kehuvat VM:ä ovat sen omistajat tai ihmiset jotka niitä enemmän soittaneet. Kyseessä on vahvistin joka saattaa olla aika anteeksi antamaton soittovirheiden suhteen ja VM:ään ''sisään'' pääseminen kestää hetken aikaa. Itsellä meni noin 1-2 kuukautta ennen kuin sai löydettyä ne omat suosikki asetukset mutta sen jälkeen on ollut yhtä herkkua! Yhden keikankin olen tuolla vetänyt ja monia bänditreenejä sekä äänityssessioita ja erittäin tyytyväinen olen ollut. Helppo käyttöinen, erinomainen soundeiltaan, ei liian kallis ja aika nätin näköinenkin vielä. Tosiaan sitä monet ovat valitelleet että ekalla kokeilu kerralla ei ole ollekaan vakuuttanut mutta jos Vintage Modern kiinnostaa kannattaa antaa sille aikaa. Itsellä meni hetki ennen kuin omaani rakastuin mutta nyt ei ole enään paluuta entiseen. Ja tuon VM:n oma kaappi tuo myös paljon soundiin, sopii yhteen kuin nyrkki silmään.
Fender Stratocaster '62...
zedder
20.11.2013 13:10:38
Ajattelin hankkia JVM1-H -pikkunupin kotiäänittelyä ym. hiljaisempaa käyttöä varten. Siinähän on linjatasoinen output -liitäntä ja kaiutinemulointi, kuten jo omistamassani DSL-1 -nupissakin. Tuommoisessa "oikeassa" JVM:ssä eli esim. JVM 205H:ssa olisi myös vastaava liitäntä, joten kenties sellainen olisi "järkevämpi" valinta, olettaen että:
 
- sitä uskaltaa käyttää standy -modessa ilman kytkettyä kaiutinta (kaipa sen varsinaisen virtakytkimen voi suojata ja jumittaa "off" -asentoon vaikka jesarilla)
 
- se ei "tykkää kyttyrää" kun pääteputkia ei käytetä juuri koskaan
 
Millainen tuo JVM205H on kestävyydeltään verrattuna joihinkin muihin vastaavankokoisiin/tehoisiin putkivahvistimiin? Käytetyn sellaisen saisi suunnilleen samaan hintaan kuin uuden JVM1-H -nupin, uutta "isoa" JVM:ää en aio missään tapauksessa ostaa. Näin ollen kyseisen nuppimallintähän mennessä ilmenneet tyyppiviat kiinnostavat.
 
JVM205:n hankintaa puoltavat tarvittaessa löytyvä tehoreservi ja reverb, mutta nuo juhlamarsut ovat kyllä kivoja ja käteviä nekin.
Mitä kävi, ketä tietää.
Searock
22.11.2015 11:18:48
Apua! Soittelin eilen omalla Marshall JVM 205H nupillani aivan normaalisti ja vahvistin lauloi kauniisti.
Noin puolen tunnin soittelun jälkeen pidin lyhyen tauon. Laitoin kitarasta volat nollaan ja poistuin hetkeksi.
Tullessani takaisin kitaran ääreen ei vahvistimesta kuulunut enää pihaustakaan.
Kokeilin kaikki piuhat eikä vika ollut niissä. Putket näyttivät olevan ok. Testasin myös kaappia toisella nupilla ja signaali tuli.
Osaisiko joku antaa vinkkiä mistä vikaa kannattaisi seuraavaksi lähteä etsimään?
https://www.facebook.com/sneakysnakeyband/?fref=ts
sustain65
22.11.2015 11:21:54
Searock: Apua! Soittelin eilen omalla Marshall JVM 205H nupillani aivan normaalisti ja vahvistin lauloi kauniisti.
Noin puolen tunnin soittelun jälkeen pidin lyhyen tauon. Laitoin kitarasta volat nollaan ja poistuin hetkeksi.
Tullessani takaisin kitaran ääreen ei vahvistimesta kuulunut enää pihaustakaan.
Kokeilin kaikki piuhat eikä vika ollut niissä. Putket näyttivät olevan ok. Testasin myös kaappia toisella nupilla ja signaali tuli.
Osaisiko joku antaa vinkkiä mistä vikaa kannattaisi seuraavaksi lähteä etsimään?

 
Sulake kunnossa?
Searock
28.11.2015 15:42:52
sustain65: Sulake kunnossa?
 
Joo kiitos sulakehan se oli :) marsu rokkaa taas!
https://www.facebook.com/sneakysnakeyband/?fref=ts
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)