Aihe: Opetusta ja ohjeistusta studiotyöskentelyyn??
1
SidVicious316
11.11.2013 23:47:19
Löytyykö mistään paikkoja joissa saisi ammatimaista opetusta ja ohjeistusta studio hommiin.. En tarkoita siis mitään kouluja vaan vaikka yksityisopetusta tai jotain vastaavaa..
sammakko54
12.11.2013 02:41:49
Rockwaylla (nettimusiikkikoulu) löytyi ainakin ennen suht hyviä perusteet läpi käyviä studio-opetusvideoita. Perus plugarit ja mikitykset käytiin läpi ainakin. Ei tule mieleen ketään tunnettua miksaajaa tai äänittäjää Suomessa joka antaisi yksityistunteja. Varmasti kysyntää olisi! Kun valitetaan ettei äänihommilla elä, niin miksei opetusta harrasteta? Niinhän Suomessa lähes joka ammattimuusikkokin antaa myös soittotunteja keikkojen ja studiosessioiden ohella.
Hippien kaveri.
Kallekorvola
12.11.2013 17:50:09
Mulla ei ainakaan oo mitään sitä vastaan että opetan ääniduuneja, ja olenpa joskus niin ihan oppilaitoksella tehnyt. Mutta ongelmaksi nousee se hinta... Onko asiakas valmis maksamaan esim täyden studiopäivän hinnan opetuksesta? Voin tarjota opetukseen melko kilpailukykyisen ympäristön kyllä.
www.5by5.fi
sammakko54
15.11.2013 14:11:04
Kallekorvola: Mulla ei ainakaan oo mitään sitä vastaan että opetan ääniduuneja, ja olenpa joskus niin ihan oppilaitoksella tehnyt. Mutta ongelmaksi nousee se hinta... Onko asiakas valmis maksamaan esim täyden studiopäivän hinnan opetuksesta? Voin tarjota opetukseen melko kilpailukykyisen ympäristön kyllä.
 
Eihän soittotunneilla käydä koko päivää, vaan se tunti jolloin opettaja opettaa, antaa materiaalia, näyttää esimerkkiä ja vähän oppilaskin koittaa tehdä mukana asioita. Kotona sitten oppilas reenaa asiaa ja opiskelee sen kunnolla. Tekee esim. miksauksen tai äänityksen joka sitten seuraavalla tunnilla arvioidaan ja mennään uuteen asiaan. Eli useampi oppilas sinne studiopäivään niinkuin muusikoillakin on opetuspäivinään, niin tippuu se yhden oppilaan maksama summa. Toki oppilaalla pitää olla mahdollisuus reenata kotona, eli minimi miksaussoftat ja äänityskamppeet tarvitaan, mutta niinhän tarvitaan soittimia soiton opiskelussakin. Musiikkiopistoissa vuokrataan kalliita jousisoittimia opiskelijoille, joten onnistuisi varmaan äänittäjän vuokrata kalliita mikkejään ja ständejään välillä oppilaalle opiskeluun.
Hippien kaveri.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)