Aihe: PMMP
1 2 3 4 57 8 9 10 11 12
reverend
28.10.2013 08:12:51
Olihan se sunnuntain viimeinen keikka ihan perushyvä, mutta mielestäni ei yhtään sen enempää. Keikka kärsi vähän pituudesta, olisi hyvin voinut leikata 40 minuuttia pois ja lopettaa kahteen tuntiin. Ei missään nimessä parhaita PMMP esiintymisiä.
Lava valoineen oli tyylikäs.
Hetfield
28.10.2013 11:25:58 (muokattu 28.10.2013 11:26:43)
 
 
reverend: Olihan se sunnuntain viimeinen keikka ihan perushyvä, mutta mielestäni ei yhtään sen enempää. Keikka kärsi vähän pituudesta, olisi hyvin voinut leikata 40 minuuttia pois ja lopettaa kahteen tuntiin. Ei missään nimessä parhaita PMMP esiintymisiä.
Lava valoineen oli tyylikäs.

 
Minun mielestä taas viimeinen keikka pitikin olla noin pitkä. Ehkä totuin sitten jo siihen kun Lutakossakin vetivät noin 2,5 tuntia. Toki joku normaali klubikeikka on tiukkaa vääntöä, mutta nyt olikin jäähyväiset.
 
Merimiehen vaimo, Olkaa yksin ja juoskaa karkuun ja Maria Magdalena nyt ainakin olivat eilisen suosikkini. Kova meininki, Barcelonasta asti tulleet tytöt eivät varmaan suomea osanneet, mutta silti vetivät laulujen sanoja mukana ihan niinkuin muutkin. Vähän mieli haikeana on kyllä tänään ollut. Onneksi tuli koettua monia hienoja keikkoja, vaikka vasta viitisen vuotta sitten innostuin kunnolla bändistä.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
papitsu
28.10.2013 12:00:07
Hetfield: Minun mielestä taas viimeinen keikka pitikin olla noin pitkä. Ehkä totuin sitten jo siihen kun Lutakossakin vetivät noin 2,5 tuntia. Toki joku normaali klubikeikka on tiukkaa vääntöä, mutta nyt olikin jäähyväiset.
 
Merimiehen vaimo, Olkaa yksin ja juoskaa karkuun ja Maria Magdalena nyt ainakin olivat eilisen suosikkini. Kova meininki, Barcelonasta asti tulleet tytöt eivät varmaan suomea osanneet, mutta silti vetivät laulujen sanoja mukana ihan niinkuin muutkin. Vähän mieli haikeana on kyllä tänään ollut. Onneksi tuli koettua monia hienoja keikkoja, vaikka vasta viitisen vuotta sitten innostuin kunnolla bändistä.

 
Minä taas en ole varmaan viiteen vuoteen kauheasti edes kuunnellut yhtyettä. Tai onhan kolme ensimmäistä toki silloin tällöin pyörineet soittimessa, ja joitain biisejä tulee itse soiteltua, mutta siihen se sitten jääkin. Uusinta levyä en ole kuullut kertaakaan ja Veden varaanin (heh) olen ehkä kerran kuunnellut läpi tuolloin 2009. Jotenkin ei silloin vain enää iskenyt. Mutta kolme ensimmäistä ovat itselleni tärkeiden levyjen joukossa hyvin korkealla. Eilen tuli huomattua, että kyllä ne sanat vieläkin osaa ulkoa.
 
Mahtava keikka oli, täytyy myöntää, vaikka itselleni tutut kappaleet loppuivatkin siinä puolentoista tunnin kohdalla. Bändin meininki oli loistavaa, Heikin fillit oli muuttunut siististi överimmiksi ja rumpusoundit oli hienot, tytöt vetivät ihan yhtä kovalla asenteella kuin silloin viisi vuotta sitten ja vierailijat oli mukavia yllätyksiä, vaikka ei ne kauheasti musiikkiin lisää tuoneet. Asa oli kyllä kova. Torvet toimivat. Puitteetkin oli kunnossa. Valosysteemi oli kerrassaan upea.
 
Eilen keikan jälkeen ei ollut mitenkään erikoinen fiilis. Hieno konsertti, mutta ei mitään erityistä haikeutta. Nyt aamulla on kyllä jo vähän haikeampi olo. Hienoa musiikkia. Pitäisi kyllä ottaa haltuun nuo uudetkin.
Mielipiteeni on fakta.
Cathi777
29.10.2013 11:39:12
 
 
Turha tässä nyt mitään sen isompaa haikeutta on kenenkään tuntea. Bändi menee joksikin aikaa tauolle ja tulee sitten takaisin. Eivät nämä nyt todellakaan mitkään jäähyväiset olleet.
Only pop music can break my heart...
Hetfield
29.10.2013 14:49:32
 
 
Cathi777: Turha tässä nyt mitään sen isompaa haikeutta on kenenkään tuntea. Bändi menee joksikin aikaa tauolle ja tulee sitten takaisin. Eivät nämä nyt todellakaan mitkään jäähyväiset olleet.
 
Sitä kyllä itsekin toivon lähtökohtaisesti, mutta ei minua yllätä jos eivät sen suurempaa kampäkkiä koskaan tee. (Miinus joku keikka jossain) Ehkä haikeuteni on sitten turhaa, tämmöiset fiilikset vaan nyt oli ja on.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
bedlam
29.10.2013 15:44:23
 
 
Kuvattinks näitä keikkoja ollenkaan? DVD/BD varmaan menisi kaupaksi.
http://www.petrilampela.net
elais
31.10.2013 21:02:05
bedlam: Kuvattinks näitä keikkoja ollenkaan? DVD/BD varmaan menisi kaupaksi.
 
Muistaakseni just ennen vimppaa keikkaa Paula kertoi haastattelussa että molemmat jäähallin keikoista kuvataan ja että niistä ekan videomateriaali oli näyttäny tosi hyvältä. Eli DVD:tä näyttäis tulevan.
"Nothing is impossible. The word itself says I'm possible."
MrJuha82
14.11.2013 09:36:48
Hyvin ne osaa tehdä musaa mut heikoimmillaan melko kamalaa ja ärsyttävää.
Kuitenkin pääpiirteittäin aikas kovvaa kammaa.
Harmi että menivät tauolle.
Ehkä kokeilevat sitten sooloprojektia?
Pidän PMMP;n musiikista siinä että säveltäjä/biisin tekijä on luonut taianomaiset melodiat ja ennenkaikkea parhaimmillaan tosi hyvä säveltämään.
Spedemix
08.03.2014 14:00:41
miksauksia: http://soundcloud.com/spede-1
aivokuolio
08.03.2014 15:11:32
Spedemix: http://yle.fi/musiikki/shokkipaljas … skaan-en-ole-riviakaan-kirjoittanut
 
:D "Ylioppilaaks oon kirjoittanut"

 
Teiniosasto ja aika moni vanhempiki oli eilen ihan paskana Twitterissä tämän takia, ei ihan vitsi auennu. Nää pätkät oli kyllä parasta koko Emmagaala-köpöttelyssä, lähes julmahuvimaista neroilua.
texjazz
08.03.2014 15:50:33
 
 
aivokuolio: Teiniosasto ja aika moni vanhempiki oli eilen ihan paskana Twitterissä tämän takia, ei ihan vitsi auennu. Nää pätkät oli kyllä parasta koko Emmagaala-köpöttelyssä, lähes julmahuvimaista neroilua.
 
Niin olivat. Varmaan menivät ohi monilta.
 
Esi-demoilija!
Kaikki on jo tehty.
Hipelius
08.03.2014 23:04:29
aivokuolio: Teiniosasto ja aika moni vanhempiki oli eilen ihan paskana Twitterissä tämän takia, ei ihan vitsi auennu. Nää pätkät oli kyllä parasta koko Emmagaala-köpöttelyssä, lähes julmahuvimaista neroilua.
 
Volanenhan ne kirjoitti, joten ihmekös jos tulee Julmahuvi mieleen.
Dirtyh
08.03.2014 23:17:48
 
 
Kyllähän tuo Hynysen pätkä oli aivan timanttia!
Jokunen
09.03.2014 00:59:16
Dirtyh: Kyllähän tuo Hynysen pätkä oli aivan timanttia!
 
Hynysen pätkä onnistui jopa vähän aikaan huijaamaan meikäläistä. Oli kyllä hauskoja juttuja. Pidin kovasti Harmonikkataiteilija E. Lastisen musiikista :)
"OHO! OHO!" -Paavo M. Petäjä
StJerky
09.03.2014 11:45:35
Nauran itseni tärviölle.
HaloOfFlies
18.08.2014 13:43:21
 
 
Tuli hankittua tuo viimeiseksi jäänyt Rakkaudesta-kiekko. Ihan kivaa poppailua. Rakkaalleni on kyllä hieno biisi. Muutapa levystä ei oikein ensikuulemalta sitten osaakaan sanoa.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
ferodoz
20.08.2014 21:09:20
 
 
HaloOfFlies: Tuli hankittua tuo viimeiseksi jäänyt Rakkaudesta-kiekko. Ihan kivaa poppailua. Rakkaalleni on kyllä hieno biisi. Muutapa levystä ei oikein ensikuulemalta sitten osaakaan sanoa.
 
Heliumpallo on ehdoton lemppari tuolta levyltä. Hieno fiilis siinä biisissä.
Just a face in the crowd.
HaloOfFlies
25.10.2015 10:38:33
 
 
Paula Vesala julkaisi ensimmäisen soolosinkkunsa Tequila.
 
https://open.spotify.com/track/1s4bArqPAaQgy0yJK9lXhB
 
On kyllä niin HMV-tavaraa kuin olla voi. Ei tarvitse kuunnella toista kertaa.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
aivokuolio
25.10.2015 12:13:10
HaloOfFlies: Paula Vesala julkaisi ensimmäisen soolosinkkunsa Tequila.
 
https://open.spotify.com/track/1s4bArqPAaQgy0yJK9lXhB
 
On kyllä niin HMV-tavaraa kuin olla voi. Ei tarvitse kuunnella toista kertaa.

 
Niin siis mikäs tässä vikana oli? Ihan pätevää nykyajan dramaattinen akka-poppista joka vois soida esikuvien tyyliin Nelosen ohjelmamainoksissa ja H&M:llä. Plussaa semisti päin vittua menevästi viheltelystä ja vikan kertsin sovitusratkasusta. Tää vois olla PMMP:n Veden varaan-levyltä mutta vähän vähemmän mielenkiintonen.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)