Aihe: 1x12 vai 2x12 tai joku muu.. budjetti kaappi haussa
1 2
Pancake
14.10.2013 20:50:40
Aiheeseen liittyvää pohdintaa täälläki. Nuppi tullee olehmaan mesa express plus 5:50 ja tuolle pitäis löytää kaappi kaveriksi. Keikkakaappi siis haussa ja koko 212 tai 412. Onko helpointa vain hommata joku Mesa Rectifier ämyriksi, vai olisko muita vartheenotettvia vaihtoehtoja? Soitettava musiikki on melko laiasta laitaan, popista pomppuheviin.
No huhHUH!!!
Gabe
14.10.2013 21:28:04 (muokattu 14.10.2013 21:40:33)
Pancake: Aiheeseen liittyvää pohdintaa täälläki. Nuppi tullee olehmaan mesa express plus 5:50 ja tuolle pitäis löytää kaappi kaveriksi. Keikkakaappi siis haussa ja koko 212 tai 412. Onko helpointa vain hommata joku Mesa Rectifier ämyriksi, vai olisko muita vartheenotettvia vaihtoehtoja? Soitettava musiikki on melko laiasta laitaan, popista pomppuheviin.
 
Itselläni toimii samassa tarkoituksessa Mesan Mini Rectifier. Minirecto taipuu vaikka mihin ja on äärimmäisen kätevä niin kooltaan, säädettävyydeltään kuin tehoiltaankin. Kaapeissa suosin Bluetonen tuotoksia, omassani on WGS Retro 30 elementti, tuo on loistava kaiutin ja sopii monenlaiseen musiikkiin. Suosittelen ainakin testaamaan. :)
JuSu
14.10.2013 21:32:19
Pancake: Onko helpointa vain hommata joku Mesa Rectifier ämyriksi, vai olisko muita vartheenotettvia vaihtoehtoja?
 
No se on helppoa, sen kuin ostat sellaisen. Varmasti hyvä ja laadukas kaappi.
 
Eri asia sitten, onko se sitä, mitä haet. Jos mä tässä viime vuosien aikana olen kamaru.....ljanssin seuraksena jotain oppinut, niin vääränlainen kaappi/elementit pilaa soundin tehokkaasti.
 
Pitää miettiä, mitä haluaa. Käy nuppisi kanssa testaamassa erilaisia kaappeja. Tai testaa kaverin kaapilla, ja jos ei miellytä, niin mieti, mitä haluaisit olevan toisin, niin mietitään, mikä _voisi_ olla sopivampi sulle.
 
Jostain pitää lähteä liikkeelle. Toki se Rectifier saattaa olla heti napakymppi varsinkin, jos ei ole vertailupohjaa, mutta mistäs sitten testaamatta tiedät, olisiko joku toinen kaappi ollut vielä parempi....?
 
Tää on ikuinen oravanpyörä... =)
 
JuSu
UKKOMIES
16.10.2013 19:24:20
Kävinpäs hakemassa tuommosen Palmerin 2x12 kaapin jonka sisällä celestion greenbackit. Hyvin tuntuu rokkaavaan. Myyjällä pääsin testaamaan Stratolla tuota meikän satsia eli Orange TH30 + palmer nii kuulosti kyllä herkulliselta, tais tulla strato GAS :D
 
No, josko näillä taas porskutettais seuraavat 5 vuotta..
Rohkea rokan syö.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)