Aihe: cubase 5 ongelma
1
jerry80
16.09.2013 16:55:08
 
 
mulla on vähän ongelmia ton cubasen kanssa kun vanhoja äänityksiä toistettaessa kuuluu ihme napsuntaa, ihan ku ois jotaa virtapiikkejä tai jotain sellasta. ongelma liittyy ilmeisesti softaan.
oon yrittäny säädellä latensseja ja vaihdella ajureita mut ei auta. jos jollain ois idiksii mitä vois kokeilla niin ideoita otetaan vastaan mielenkiinnolla.
 
hardware:
 
prossu: intel core i7 5.5 Ghz. ivy bridge
muisti: 8gb
äänikortti: yamaha n12
jerry80
01.10.2013 18:09:49
 
 
sen verran ollaan saatu hommaa selvitettyä et mikserissä eli äänikortissa vika ei ainakaan ole kun testattiin kaverin äänikortilla ni samat ongelmat jatkui. välillä tulee ihme napsuja ja joitain randomi raitoja ohjelma ei suostu toistamaan vaikkakin äänittää audion.
 
tässä kävi eräs ammatikseen äänihommiä tekevä kaveri ja epäili tosiaan softapuolta mut ei saatu hommaa ratkaistuksi.
on tässä nyt melko kädetön olo kun ei keksi että mitä seuraavaksi kokeilla. yritin audacitylläkin äänittää mutta sama homma oli siinäkin joten ongelma ei ehkä sittenkään ole softapuolella.
 
kyseessä voisi ehkä olla joku tietokoneen hardwareen liittyvä ominaisuus mutta se onkin jo sellaista osastoa mistä en ymmärrä tuon taivaallista.
lasal
05.10.2013 19:15:42
tietokone puuhaa välillä jotain omiaan, joka vie kaiken prosessoritehon?
 
onko sama heti käynnistyksen jälkeen ja pari tuntia käynnissä ollella?
juha_p
05.10.2013 20:40:57
jerry80:
...
 
kyseessä voisi ehkä olla joku tietokoneen hardwareen liittyvä ominaisuus mutta se onkin jo sellaista osastoa mistä en ymmärrä tuon taivaallista.

 
Siispä, kokeile aluksi tavalliset DAW tweakit (googlettamalla löytyy).
 
t. Juha
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)