Aihe: Aura Audio
1 2 3 4 513 14 15 16 17 18 19
hannuuki
28.09.2013 15:07:49
Terttu: https://www.facebook.com/photo.php? … pe=1&theater_if_t=photo_comment
 
Jos tuo oletettu asennusvirhe on totta, niin tuskin tuon porukan käsittelyn jälkeen mikään "tehdastekoinen" pinkkakaan olisi ollut paljoakaan paremmassa kuosissa.
Kyllä vaikkapa Q7 downfillin sijoittaminen keskelle Q1-pinoa näkyy varmasti mittauksissa.
 
Naamakirjan keskusteluketjun rivien välistä saattaa lukea, että tuo mittauksen tuloksen syy oli kyllä tiedossa......
Rouda-setä
28.09.2013 15:22:00
NeliX4: Onhan se tietty yks vaihtoehto huudella, että laitemerkki on huono, ja iskeä hanskat tiskiin.
 
Toinen vaihtoehto olis soittaa laitteet paikalle toimittaneelle firmalle ja rakentavasti kysellä, että mikä buugie ja iskeä faktat pöytään.

 
Tietysti nää kaikenkarvaiset paskafirmat vois koittaa hallita edes yksinkertaiset perusasiat. Kuten tässä tapauksessa omata sen lukutaidon ja vähän maalaisjärkeä.
Valitettavasti juuri tämän tason moniosaajia Auran kanssa on usein vastassa.
miffe
28.09.2013 23:12:32
Rouda-setä: Tietysti nää kaikenkarvaiset paskafirmat vois koittaa hallita edes yksinkertaiset perusasiat. Kuten tässä tapauksessa omata sen lukutaidon ja vähän maalaisjärkeä.
Valitettavasti juuri tämän tason moniosaajia Auran kanssa on usein vastassa.

 
Valitettavasti en voi tämän asennuksen suorittanutta lafkaa paljastaa, mutta tuon saman läjän ollessa RAUMAN Onnelan alakerrassa kerroin ongelmista eteenpäin.
 
Ideana siis oli Raumalla, että siinä on kolme normia päällä ja downfill alhaalla. Muuten kaikki normaalisti, mutta ylimmistä diskanttipakki irti. Silleen oli ihan oikeesti parempi. Mutta... Jo siellä Raumalla oli aasi, jos toinenkin, käynyt räveltämässä johdot uuteen järjestykseen, kun niihin lavalta pääsi käsiksi.
 
Kerran sillä olis pitänyt vetää, mutta kärräsin oman tilalle. Ei jaksanut alkaa selvittää ongelmia.
 
Se Hangon case on kyllä surullinen siinä mielessä, että taaskaan kaapelointeja ei ollut suojattu, joten paskaksihan ne subien linkit olivat menneet (+ pari subin runkoliitintä). Vaihdoin omat letkut tilalle ja vedin keikan.
turkulainen
stnprkl
30.09.2013 10:25:31
miffe: Valitettavasti en voi tämän asennuksen suorittanutta lafkaa paljastaa, mutta tuon saman läjän ollessa RAUMAN Onnelan alakerrassa kerroin ongelmista eteenpäin.
 
Ideana siis oli Raumalla, että siinä on kolme normia päällä ja downfill alhaalla. Muuten kaikki normaalisti, mutta ylimmistä diskanttipakki irti. Silleen oli ihan oikeesti parempi. Mutta... Jo siellä Raumalla oli aasi, jos toinenkin, käynyt räveltämässä johdot uuteen järjestykseen, kun niihin lavalta pääsi käsiksi.
 
Kerran sillä olis pitänyt vetää, mutta kärräsin oman tilalle. Ei jaksanut alkaa selvittää ongelmia.
 
Se Hangon case on kyllä surullinen siinä mielessä, että taaskaan kaapelointeja ei ollut suojattu, joten paskaksihan ne subien linkit olivat menneet (+ pari subin runkoliitintä). Vaihdoin omat letkut tilalle ja vedin keikan.

 
Ollaanko me taas päästy keskustelussa takaisin siihen et AA:n tuotteet on hyviä, mut jengi vaan ei osaa?
Viltsu audiokantaja
LHU
30.09.2013 11:49:18
stnprkl: Ollaanko me taas päästy keskustelussa takaisin siihen et AA:n tuotteet on hyviä, mut jengi vaan ei osaa?
 
Ja mestat on kans tosi huonoja.
Täältähän poistellaan viestejä ja kokonaisia keskusteluja aivan mielivaltaisesti!!!
miffe
30.09.2013 12:16:08
stnprkl: Ollaanko me taas päästy keskustelussa takaisin siihen et AA:n tuotteet on hyviä, mut jengi vaan ei osaa?
 
Valitettavasti yleisön rävellettäviksi ja poljettaviksi jätetyt johdot, sekä lukutaidottomuus, eivät kovin paljoa tulkinnanvaraa jätä kyseisen lafkan toiminnasta. Muut syyt ovat tässä kohtaa enää kivaa bonusta.
turkulainen
Pauli Lappalainen
30.09.2013 12:28:11 (muokattu 30.09.2013 12:45:17)
miffe: Valitettavasti yleisön rävellettäviksi ja poljettaviksi jätetyt johdot, sekä lukutaidottomuus, eivät kovin paljoa tulkinnanvaraa jätä kyseisen lafkan toiminnasta. Muut syyt ovat tässä kohtaa enää kivaa bonusta.
 
Äänentoistoammattilaiset ovat kautta aikain olleet kovinkin uteliasta ja kokeilunhaluista porukkaa. Jos on olemassa mahdollisuus päästä käsiksi järjestelmäprosessoreihin, jakosuotimiin ja limittereihin tms. niin tilaisuutta ei jätetä käyttämättä, vaan asetukset ruuvataan aina omasta mielestä parempaan suuntaan kuin järjestelmätoimitaja on ne laittanut.
 
Kaapeloinnit kiinteillä kytkennöillä, laitteet ja vimpaimet umpiraudasta tehtyihin varmuuslukoilla varustettuihin kaappeihin niin ehkä joskus asetukset ja kytkennät saattavat pysyä koskemattomina.
Sami_T
30.09.2013 12:29:03 (muokattu 30.09.2013 12:31:03)
 
 
Tässä nyt on tullut pitkä lista siitä missä paikoissa kiinteästi asennettu Aura-järjestelmä ei ns. yleisen mielipiteen mukaan toimi. Ja paljon keskustelua siitä miksi se ei toimi.
 
Niin kysyisin että missä viidessä paikassa se TOIMII (vaikka vain ns. Aura-fanien mielestä)? Tai edes kolmessa? Kun ei oo tollasia vielä tullu kauheesti vastaan.
"Jos punaiset valot ei edes vilku niin laite ei tee kunnolla töitä." - www.showtekniikka.fi - samitorvinen.blogspot.fi
stnprkl
30.09.2013 12:30:47
miffe: Valitettavasti yleisön rävellettäviksi ja poljettaviksi jätetyt johdot, sekä lukutaidottomuus, eivät kovin paljoa tulkinnanvaraa jätä kyseisen lafkan toiminnasta. Muut syyt ovat tässä kohtaa enää kivaa bonusta.
 
Jos nyt pidetään tää keskustelu kuitenkin tällä julkisella puolella. Mua ei kiinnosta keskustella sun kanssa yksityisesti mistään.
Varsinkin kun tuossa yksityisviestissä jälleen kerran toit saman asia esiin, mistä kieli poskessa huomautin, eli asennuksessa vika.
Ei se A8 nyt vaan oikeesti oo hyvä pönttö vaikka kuka sen olis asentanu. Joo on hyviä subeja ja se uus on ihan ok sen yhden käyttökokemuksen perusteella.
Ja KAIKKI AA:n kulmat on kuraa.
Mun mielipide on tässä keskustelussa tullu jo muutaman kerran esiin ja se ei siitä muutu ennen kun vastaan tulee läjä, josta ei löydy huomautettavaa.
Ja totta on et minkä tahansa läjän saa pilattua jos ei tiedä mitä tekee, hämmentävää kuitenkin on se et prosentuaalisesti useammin on ollu huono meininki AA:n kanssa kun ulkomaisten kilpailijoiden.
Ja se mitä sanoit tuossa yksityisviestissä et kalustoa on myyty eteenpäin ja blaablaablaa, niin otan nyt verrokiks d&b:n niin Hölttää kiinnostaa oikeesti miten niitä tuotteita käytetään eli jos joku vanha läjä vaihtaa omistajaa ni kyl siellä MSonicin edustaja käy kertomassa kuin niitten kans operoidaan ettei sit tarvii lukee netistä kuin on ollu paska asennus.
Pitäis pikkusen ton AA:n ottaa haltuun enemmän tota käyttäjäkoulutusta ja asennusten valvontaa jos haluavat oikeesti et merkki hyväksytään ammattipiireissä.
Joo se vaatii rahaa, mut jos ei tollasta investointia halua/viitsi tehdä ni sit on aivan turha vinkua siitä et jengi ei osaa.
Viltsu audiokantaja
musamies
30.09.2013 12:45:35 (muokattu 30.09.2013 12:53:36)
Mä voin ilmoittautuu taas vastaanottamaan sellaiset ylimääräiset ja mielellään ehjät vaneriset PA-pömpelit, joiden käyttöä nykyajan äänimiehet vieroksuu! Etusijalla yksin roudattavissa oleva kokoluokka.
 
Niistä voisi rauhassa kokeilemalla ja pieniä muutoksia tehden kasata vaikka oman henkilökohtaisen nelitie harraste PA-systeemin.
 
Jotta homma onnistuisi, pitäisi olla myös räkki, jossa päätteet ja käyttötarkoitukseen soveltuva kaiutinprosessori...
 
Säädettyäni vehkeet kaikessa rauhassa ja kyllästyttyäni niihin, voisin sitten myydä hyvin soivat kamat jollekin uudelle omistajalle - reilu meininki!
 
Osallistuakseni kunnolla ylläolevaan keskusteluun tulee mieleen kysyä mitä vitsiä kiinteästi asennetussa äänentoistossa on jos sitä ei ole kunnolla säädetty ja lukittu säätöjä paikalleen? Veikkaisin, että viikonkin aherruksella saisi monessa paikassa säädöt ihan mukaviksi jos säädettävät laitteet on ennestään tuttuja.
 
Kaikista tyrmistyttävimpiä äänentoistokokemuksia oli vuosia takaperin Lahdessa jäähallissa, jossa kuitenkin jengiä kuulemassa sulosaundia ja pääsylippuja myydään. Saundi oli suorastaan sitä luokkaa, että voiko laitteita enää huonommin säätää. Varmaan jo kymmenessä minuutissa tekisi paremmat säädöt.
miffe
30.09.2013 13:58:39
Sami_T: Niin kysyisin että missä viidessä paikassa se TOIMII (vaikka vain ns. Aura-fanien mielestä)? Tai edes kolmessa? Kun ei oo tollasia vielä tullu kauheesti vastaan.
 
Monttu, Pori
Rytmi-katti, Kouvola
Paviljonki, Jyväskylä
Klubi, Turku (Live/yläkerta)
Esakallio, Somero (vein mää tänne pari subia keskiklusteriin)
Naapurivaara, Vuokatti/Sotkamo (tännekin keskisubit)
Apollo, Turku (lievin varauksin)
turkulainen
miffe
30.09.2013 14:39:48
stnprkl: Mun mielipide on tässä keskustelussa tullu jo muutaman kerran esiin ja se ei siitä muutu ennen kun vastaan tulee läjä, josta ei löydy huomautettavaa.
 
Tänä kesänä ei tullut vastaan yhtään läjää, josta ei jotain olis tarvinnut sanoa. Ylivoimaisesti paras setti oli iso Vertec Summer Upin päälavalla. Siinä oli tehty kompromissi, joka hyödytti sitä noin 99% yleisöstä, joka ei sillä yhden mustepläntin kokoisella alalla pönöttänyt. Ja tämä oli _tietoinen_kompromissi_ - ratkaisu, johon olisin itsekin päätynyt tilanteessa, jossa vaihtoehtona olisi ollut selvästi epätasaisempi kattavuus.
 
Näitä kompromisseja joudutaan tekemään ja tilanne, jossa kukaan ei mitään sanoisi, on täysin mahdoton. Harvemmin näitä settejä yhden jätkän mielipiteiden perusteella kasataan/säädetään. Joo, olen minä kerran tai pari säätänyt järjestelmän taajuusbalanssin yhden henkilön toiveiden mukaan. Mutta olisiko ainakin toisella kerralla kyseessä ollut illan ainoan esiintyjän miksaaja.
 
Ja se mitä sanoit tuossa yksityisviestissä et kalustoa on myyty eteenpäin ja blaablaablaa, niin otan nyt verrokiks d&b:n niin Hölttää kiinnostaa oikeesti miten niitä tuotteita käytetään eli jos joku vanha läjä vaihtaa omistajaa ni kyl siellä MSonicin edustaja käy kertomassa kuin niitten kans operoidaan ettei sit tarvii lukee netistä kuin on ollu paska asennus.
 
Missä kohtaa kerroin omistajan vaihtuneen? Kerroin laitteiden palautuneen käytöstä ravintolan sulkemisen jälkeen. Selkeytetään nyt tätä kuviota sen verran, että Live Nation on ostanut kaiuttimet Aura Audiolta ja toimittanut niitä satoja kappaleita S. Koskisen omistaman yritysryppään ravintoloihin. Nyt, ravintoloiden sulkeutuessa, vaihtaessa konseptia ja omistussuhteiden muuttuessa, on noita läjiä siirrelty paikasta toiseen ketjun sisällä.
 
Siinä on syynsä, miksi halusin asiasta yksityisviestillä kertoa, kun liittyy niin vahvasti tuohon Teron tapaukseen. Joskus kannattaisi miettiä ennen kirjoittamista.
 
Pitäis pikkusen ton AA:n ottaa haltuun enemmän tota käyttäjäkoulutusta ja asennusten valvontaa jos haluavat oikeesti et merkki hyväksytään ammattipiireissä.
Joo se vaatii rahaa, mut jos ei tollasta investointia halua/viitsi tehdä ni sit on aivan turha vinkua siitä et jengi ei osaa.

 
Varmasti joo, mutta NPG:n siirtäessä kamoja juottolasta toiseen ei budjetista voida puhua. Tiedätkö kyseisen lafkan taloudellisen tilanteen ja riskipisteet? Tällä kertaa liian alhaisen budjetin seuraukset ovat käyttäjien koettavissa.
 
Eiköhän tämä aihe ala jo olla käsitelty loppuun.
turkulainen
dewil
30.09.2013 15:58:42
 
 
miffe: Monttu, Pori
Rytmi-katti, Kouvola
Paviljonki, Jyväskylä
Klubi, Turku (Live/yläkerta)
Esakallio, Somero (vein mää tänne pari subia keskiklusteriin)
Naapurivaara, Vuokatti/Sotkamo (tännekin keskisubit)
Apollo, Turku (lievin varauksin)

 
Tuota... Turun klubin yläkertaan saa todella hyvän soundin kyllä.
Se vaan vaatii aika radikaaleja liikkuja.
Tässä master Eq viime keikalta. Joka kerta sitä saa tosiaan väännellä niin että hirvittää.
https://lh5.googleusercontent.com/- … 0/tXlSUQqbyHE/w960-h720-no/aura.jpg
Dont Clone The Beat. Own The Beat.
Sami_T
30.09.2013 15:59:48
 
 
miffe: Monttu, Pori
Rytmi-katti, Kouvola
Paviljonki, Jyväskylä
Klubi, Turku (Live/yläkerta)
Esakallio, Somero (vein mää tänne pari subia keskiklusteriin)
Naapurivaara, Vuokatti/Sotkamo (tännekin keskisubit)
Apollo, Turku (lievin varauksin)

 
Ei olla nyt tästä "toimivuudesta" samaa mieltä. Ollenkaan. Näissäkin paikoissa tullut valtaosassa pistäydyttyä vuoden sisään pulpetin takana toteamassa asian laita. Mutta yks tykkää äidistä ja toinen tyttärestä ja silleen. No further questions, niinkuin ne tv:ssa tuppaavat sanomaan.
"Jos punaiset valot ei edes vilku niin laite ei tee kunnolla töitä." - www.showtekniikka.fi - samitorvinen.blogspot.fi
Pauli Lappalainen
30.09.2013 16:50:31 (muokattu 30.09.2013 16:51:04)
dewil: Tuota... Turun klubin yläkertaan saa todella hyvän soundin kyllä.
Se vaan vaatii aika radikaaleja liikkuja.
Tässä master Eq viime keikalta. Joka kerta sitä saa tosiaan väännellä niin että hirvittää.
https://lh5.googleusercontent.com/- … 0/tXlSUQqbyHE/w960-h720-no/aura.jpg

 
No jos tuolla saa soundin kohdalleen, niin .......................:
 
Olkoon ... ; (
DSM
30.09.2013 18:45:30
 
 
miffe: Monttu, Pori
Rytmi-katti, Kouvola
Paviljonki, Jyväskylä
Klubi, Turku (Live/yläkerta)
Esakallio, Somero (vein mää tänne pari subia keskiklusteriin)
Naapurivaara, Vuokatti/Sotkamo (tännekin keskisubit)
Apollo, Turku (lievin varauksin)
 
Sami_T: Ei olla nyt tästä "toimivuudesta" samaa mieltä. Ollenkaan. Näissäkin paikoissa tullut valtaosassa pistäydyttyä vuoden sisään pulpetin takana toteamassa asian laita. Mutta yks tykkää äidistä ja toinen tyttärestä ja silleen. No further questions, niinkuin ne tv:ssa tuppaavat sanomaan.
 
Kouvolassa se ainankin on varmasti niin hyvä kun se vaan voi olla :) oli lopputulos nyt hyvä tai huono, ohan siellä tullu vedettyy muutamakin keikka.
"it's nice to be important, but it's more important to be nice..."
washburn
30.09.2013 19:18:29
 
 
Kouvolan Rytmi-Katissa ja Jyväskylän Paviljongissa tullut kyseiset pömpelit tutuksi. Ei pahaa sanottavaa ainakaan noissa paikoissa.
Live long and prosper.
stnprkl
30.09.2013 21:02:26
.....
 
Siinä on syynsä, miksi halusin asiasta yksityisviestillä kertoa, kun liittyy niin vahvasti tuohon Teron tapaukseen. Joskus kannattaisi miettiä ennen kirjoittamista.
...

 
Mitkäköhän nää syyt on miksi haluat mua lähestyä yksityisviestillä, mulla ei oo mitään tekoa yhdenkään sedulan/ex-sedulan kanssa eikä sen puoleen minkään kotimaisen yrityksen asennuspuolenkaan kanssa, jos ystävyyssuhteita ei lasketa.
Käyttäjänäkin oon enemmän lavalla kun keulilla.
Aihe rupee joo oleen aika loppuun kaluttu, mutta edelleen oon sitä mieltä et on vähän hämmentävää et kun ammattijäbät nillittää näistä vehkeistä ni aina sielt tulee joku vänkäämään vastaan et vehkeis ei oo vika vaan asennuksessa/mestassa/käyttäjissä.
Toi ei vaan mee läpi. Vähemmän paskoja kiinteitä asennuksia muilta merkeiltä on tullu vastaan juuri siitä syystä minkä jo kerroin eli maahantuojan edustajat pitää huolen et vehkeitä käytetään oikein.
Kaikki varteenotettavat muut valmistajat huolehtii käyttökoulutuksesta ja opetuksesta oli kyseessä kiintee asennus, vuokrafirma tai mikä vaan. Maahantuojia kiinnostaa vehkeet myös siinä tapauksessa et setti muuttaa toiseen kohteeseen, koska ne ei halua omista tuotteistaan tälläista keskustelua nettiin.
 
Ja se mitä sanoit siitä et kaikista seteistä löytyy jotain huomautettavaa on nyt vaan ihan perseilyä. Sitä varten mestoilla on se systeemiseppä joka tekee tarvittavat muutokset järjestelmään ja jos siellä jotain kompromisseja on tehty ni tää seppä myös kertoo ne ja syyt miksi niin on pitäny tehdä. Ja nää systeemisepät osaa oikeesti käyttää näitä laitteita koska maahantuoja/valmistaja on huolehtinu käyttökoulutuksesta. AA:n kohdalla en oo kuullut kenenkään käyneen mitään kurssia aiheesta eikä sen puoleen oo mitään tähystyssoftaakaan ollu noille vehkeille (ja sitä muinaista excelpohjaista asiaa ei voi pitää muuna kun vitsinä).
 
Meitsin osalta tää keskustelu oli tässä. AA:lla Tuki kuntoon (käyttökoulutus/valvonta) ja prototyypit pois markkinoilta ni ruvetaan oleen oikeilla jäljillä. Pari patenttia ei yksinään riitä, niitä patentteja on muillakin.
Viltsu audiokantaja
Mr General
30.09.2013 22:03:05
stnprkl: Mitkäköhän nää syyt on miksi haluat mua lähestyä yksityisviestillä, mulla ei oo mitään tekoa yhdenkään sedulan/ex-sedulan kanssa eikä sen puoleen minkään kotimaisen yrityksen asennuspuolenkaan kanssa, jos ystävyyssuhteita ei lasketa.
Käyttäjänäkin oon enemmän lavalla kun keulilla.
Aihe rupee joo oleen aika loppuun kaluttu, mutta edelleen oon sitä mieltä et on vähän hämmentävää et kun ammattijäbät nillittää näistä vehkeistä ni aina sielt tulee joku vänkäämään vastaan et vehkeis ei oo vika vaan asennuksessa/mestassa/käyttäjissä.
Toi ei vaan mee läpi. Vähemmän paskoja kiinteitä asennuksia muilta merkeiltä on tullu vastaan juuri siitä syystä minkä jo kerroin eli maahantuojan edustajat pitää huolen et vehkeitä käytetään oikein.
Kaikki varteenotettavat muut valmistajat huolehtii käyttökoulutuksesta ja opetuksesta oli kyseessä kiintee asennus, vuokrafirma tai mikä vaan. Maahantuojia kiinnostaa vehkeet myös siinä tapauksessa et setti muuttaa toiseen kohteeseen, koska ne ei halua omista tuotteistaan tälläista keskustelua nettiin.
 
Ja se mitä sanoit siitä et kaikista seteistä löytyy jotain huomautettavaa on nyt vaan ihan perseilyä. Sitä varten mestoilla on se systeemiseppä joka tekee tarvittavat muutokset järjestelmään ja jos siellä jotain kompromisseja on tehty ni tää seppä myös kertoo ne ja syyt miksi niin on pitäny tehdä. Ja nää systeemisepät osaa oikeesti käyttää näitä laitteita koska maahantuoja/valmistaja on huolehtinu käyttökoulutuksesta. AA:n kohdalla en oo kuullut kenenkään käyneen mitään kurssia aiheesta eikä sen puoleen oo mitään tähystyssoftaakaan ollu noille vehkeille (ja sitä muinaista excelpohjaista asiaa ei voi pitää muuna kun vitsinä).
 
Meitsin osalta tää keskustelu oli tässä. AA:lla Tuki kuntoon (käyttökoulutus/valvonta) ja prototyypit pois markkinoilta ni ruvetaan oleen oikeilla jäljillä. Pari patenttia ei yksinään riitä, niitä patentteja on muillakin.

 
Tähän vääntöön en oo jaksanu osallistuu muuten kun lukemalla mut nyt sen verran et ota Viltsu plussa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)