Aihe: Blueridge
1
oipe
21.09.2013 12:16:09
Missähän liikkeissä ko. kitaroita vois testailla? Äkikseltään en löytänyt ku T-kaupasta. Tommonen BR163 kiinnostas.
RJU
21.09.2013 13:09:53
Helsingissä ainakin F-Musiikki ja Milbrook pitävät Blueridgejä hyllyssä. Kannattaa tsekata sivustot ja soittaa liikkeeseen, löytyykö sopiva malli ennen kauppaan lähtöä.
hallu
22.09.2013 21:52:30
Minä ostin omani f-musiikista muutama vuosi sitten itseasiassa se mun on br160 eli samaa sarjaa kuin tuo sinun kaavailemasi, mutta vain dreadnoughtkopalla. Se on ihan perkeleen hyvä kitara. Omani kun ostin, niin Martin ja Yamaha jäi hyllyyn. Blueridgen kun otti käteen, niin se ei vaan enää irronnut siitä;-). Tietenkin puhun vain tästä omasta yksilöstäni ja nämä kokopuiset kitarathan ovat hyvinkin yksilöitä. Tässä kaavailemassasi historiksarjassa on käsittääkseni käsin sovitettu kansirimoitus joten herkkiä pelejä ne varmaan on muutkin. Kitara on hätkähdyttävän kevyt (tulee fiilis pyhjäksi puhalletusta kananmunan kuoresta) eikä sitä tee mieli kolhia. Siinä ei ole samanlaista työkalun tuntua kuin vaikkapa monissa Yamahoissa, mutta se on todella herkkäsointinen.
 
En ole f-musiikissa ainakaan vantaanportissa nähnyt noita hyllyssä enää viimevuosina joten kannattaa soittaa sinne (viestiä on turha lähetellä, ne ei ikinä vastaa). Tosiaankin hyvä kitara pikkurahalla on minun käsitykseni. Olen kyllä lukenut netistä että joillakin on ollut huonojakin kokemuksia näistä joten kokeile, selvitä ja tutki. Nämä ovat kuitenkin näitä halpiskitaroita, niin pieniä riskejä saattaa niihin liittyä.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
Milkop
23.09.2013 11:54:19
 
 
Olen vähän miettinyt ostavani (tai ainakin testaavani) jossain vaiheessa tuota BR-160:a. Ulkonäkö miellyttää ja soundikin tuntuisi olevan hyvä. Kaula vain vähän mietityttää, millainen tuossa se mahtaa olla? Liian ohuista en pidä.
"Jos olet suuren hotellin aulassa ja kuulet 'Tonava Kaunoisen' soivan, häivy vähän helvetin äkkiä. Älä mieti. Juokse."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)