Aihe: nuotit sandmaniin
1 2
Imper
10.05.2004 03:02:21
 
 
Aina joku tarttuu noihin provoihin. Miten nuottien tai tabulatuurien lukeminen muuten liittyy siihen, että osaako soittaa?
Everyone is a per-son
skinkarde
10.05.2004 04:10:33
Tabulatuurit on niille, jotka eivät haluakaan oppia soittamaan.
 
no monen kaverin soittoinnostus voisi ilman tabloja nykyään lopahtaa alkuunsa. kaikki ei jaksa vaan kertakaikkiaan ruveta opettelemaan nuotteja/nuoteista.
"Siitä puhe mistä puhutaan"
Jucciz
10.05.2004 08:49:31
En minäkään nuotteja osaa juurikaan yhtään. Tabulatuurit nyt vaan ovat lähestulkoon sama asia kuin joku oikeasti liikuttaisi SINUN käsiäsi ja sormiasi. Paljon automaattisemmaksi hommaa ei voi enää tehdä. Eikä tuo kehitä korviakaan yhtään. Tässä perusteluni. Soittimen tuntemusta tabit vievät enemmänkin taaksepäin, kun oman oivalluksen varaan ei voi jäädä kerrassaan mitään.
Juodaan piimää, tullaan viisaammiksi näin.
Evil-Chuck
10.05.2004 14:05:26
Tabulatuurit on niille, jotka eivät haluakaan oppia soittamaan.
 
Tässä olen kanssasi melko samaa mieltä. Korvalla opetteleminen on mun mielestä paljon mielenkiintoisempaa, musikaalisempaa ja muutenkin haastavampaa kuin sellanen silmällä tiirailu. Kitaransoiton tulee lähteä korvien välistä eikä jostakin silmän verkkokalvolta.
"As Wolfs Among Sheep We have Wandered"
Herra Rapu
10.05.2004 14:44:28
 
 
Nuotit on kivoja. Tabulatuurit on kivoja. Sointumerkinnät on kivoja. Rytmimerkinnät on kivoja. Eikö kaikki vois olla niinku happy happy joy joy?
Paino ei ole mikään ongelma.
† FAT = MOTION †
Jackson Dinky
10.05.2004 21:40:39
Tabulatuurit on niille, jotka eivät haluakaan oppia soittamaan.
 
Onko asia täysin näin?
Jau jau!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)